Jakie mieszkanie kupić pod wynajem? - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
wtorek, 9 stycznia 2018

Mieszkanie pod wynajem

Mieszkanie pod wynajem

To coraz powszechniejsza forma zarobku. Kupowanie mieszkania pod wynajem wiąże się z kilkoma istotnymi sprawami o których możecie przeczytać w tym miejscu. Powinniśmy rozważyć jeszcze parę rzeczy o których poniżej.

 

Nowe, a może używane?

 

To dość istotna sprawa. Wiadomo, że przede wszystkim różnicą będzie cena. Tak naprawdę jednak musimy sobie odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób podchodzimy do sprawy wynajmowania mieszkania. Jeśli chcemy zdecydować się wyłącznie na lokatorów – studentów, to niekoniecznie wybieramy nowe. Na pewno w takim przypadku istnieje większe ryzyko wystąpienia szkód. Które w przypadku mieszkań z rynku wtórnego „nie robią” na nas takiego wrażenia.

 

Z drugiej jednak strony warto mieć świadomość, że wymagania studentów ( i osób zaraz po zdobyciu tytułu magistra) dotyczące standardu są dużo wyższe niż jeszcze kilkanaście lat temu. Nie chodzi tutaj jedynie o wystrój mieszkania (stare meble pamiętające ustrój miniony nie robią na nikim pozytywnego wrażenia), ale i jego ogólny stan. Mieszkanie z rynku pierwotnego, kiedy już zrezygnujemy z wynajmowania, powinno nam być łatwiej sprzedać, niż takie z wtórnego.

 

Wracając do kwestii kosztu to one z kolei w dużym stopniu zależą od tego jakie standardy ma spełniać nasze mieszkanie. W przypadku rynku wtórnego będziemy musieli uwzględnić w kosztorysie pieniądze na remont. Na pewno mieszkanie tego typu taniej można przygotować pod wynajem. W przypadku inwestowania w taki lokal cena jest dość istotnym czynnikiem. Warto poza ogłoszeniami o sprzedaży mieszkań śledzić licytacje komornicze.

 

Sprawdzamy stan budynku

 

Jeśli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego to konieczność. Ile budynek ma lat? Jak często przeprowadzane są w nim remonty? W jakim stanie jest instalacja? To bardzo istotne sprawy mające przełożenie na ewentualną decyzję w sprawie kupna mieszkania. W przypadku rynku pierwotnego w zasadzie te problemy nam odpadają. Mamy pewność , że wszystko będzie „jak spod igły”. Do tego mieszkania są budowane przy użyciu nowoczesnych technologii. Co będzie mieć przełożenie na zyski. Ważne są też kwestie administrowania budynku.


No i oczywiście musimy zwrócić uwagę na najbliższe otoczenie. Jak wygląda dostęp do sklepów? Czy w pobliżu jest apteka? Na pewno powinniśmy szukać parkingu. Czy w okolicach bloku znajdują się tereny zielone? To wszystko ma przełożenie na późniejsze zyski z takiego mieszkania.

 

Na początek lokalizacja

 

To jedna z pierwszych spraw nad którą musimy się zastanowić. Lokalizacja będzie się wiązać z tym komu to mieszkanie chcemy wynajmować. Co oczywiste inaczej do jej wyboru podejdziemy w sytuacji, gdy chcemy przyjmować studentów. Nieco inne kryteria będą dotyczyły młodego małżeństwa. Lokal możemy również przeznaczyć dla firm wynajmujących je dla swoich pracowników. Istotnym elementem będzie odległość od naszego mieszkania. Im bliżej, tym łatwiej będzie nam trzymać rękę na pulsie.

 

Kwestie prawne

 

To bardzo ważna i wymagająca dopilnowania sprawa. Musimy poznać prawa i obowiązki, zarówno nasze jako właściciela, jak i osoby, które będzie od nas wynajmować mieszkanie. Przede wszystkim umowa musi być dobrze spisana. Powinny się w niej znaleźć pewne zapisy. Muszą się w niej być obecne dane takie jak imię, nazwisko, numer dowodu i pesel. Warto jako właściciel mieszkania zabezpieczyć się zapisem w umowie, który pozwoli uniknąć poniższej sytuacji. Załóżmy, że mamy kilku studentów. Każdy nich płaci swoją część (zapisaną oczywiście w umowie). Jeden z nich w pewnym momencie przestaje to robić. Pozostali nie zamierzają różnicy dopłacić. Dlatego powinniśmy się na taką sytuację zabezpieczyć klauzulą odpowiedzialność solidarnej najemców. Kolejna sprawa to dokładne opisanie sytuacji w jakiej możemy wymówić danej osobie wynajem. Jednym z czynników może być wspominane niepłacenie czynszu.

 

Jeszcze jedna istotna sprawa. Kwestia tzw. kaucji. Zwłaszcza jej zwrotu. To zwykle jest najbardziej problematyczną kwestią. Kaucja stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie roszczeń, które mamy z racji podpisanej umowy. To między zaległy czynsz i rachunki. To także roszczenia wynikające z uszkodzeń mieszkania, które pojawią się w czasie jego użytkowania. Zwrot kaucji nie można nastąpić później niż miesiąc od opuszczenia przez daną osobę lokalu.

 

Jeśli to nasze pierwsze mieszkanie…

 

To dobrze jest na początek poczytać o tego typu inwestycji. Z wiedzą zawsze łatwiej. Jeśli już zdecydujemy się na kupno mieszkanie, to pierwsze powinno być niewielkie. Chociażby dlatego, że to mniejsze ryzyko. Lepiej będzie wybrać kawalerkę czy dwupokojowe mieszkanie niż apartament. Wybór mieszkania jest też powiązany z grupą docelową. Jeśli stawiamy na studentów, to lepszych rozwiązaniem wydaje się być niewielki lokal (może właśnie kawalerka) w centrum miasta. Rodzina z dziećmi -to raczej mieszkanie na obrzeżach. Chociaż w tym ostatnim wypadku niekoniecznie musi być ono aż tak oddalone od centrum. W Rzeszowie miejscem, które zawiera w sobie jednocześnie zalety tego ostatniego, jak również i przedmieść jest Osiedle Skyres. (na jego terenie praca wre, na początku grudnia 2017 budynki zyskiwały już końcową kolorystykę:) )

 

Jest ono położone kilka minut samochodem od centrum Rzeszowa. To w nim znajduje się miejsca, gdzie dzieją się ciekawe wydarzenia kulturalne (Filharmonia Podkarpacka imienia Artura Malawskiego, Teatr im. Wandy Siemiaszkowej). To w centrum młodzi rodzice będą mogli spotkać się ze znajomymi w licznych restauracjach, kawiarniach i pubach. Niedaleko Osiedla Skyres znajduje się jedna z największych na Podkarpaciu galerii handlowych. To dla wielu osób na pewno istotna zaleta. Jednocześnie z tego osiedla jest też niedaleko do przepływającego przez Rzeszów Wisłoka i terenów rekreacyjnych umiejscowionych nad jego brzegami. To jednak nie wszystko. Z Osiedla Skyres bardzo łatwo wydostać się też z miasta. I to nie tylko do okolicznych lasów. Niedaleko znajduje się nasze okno na świat – autostrada A4. Kilkanaście minut samochodem i już jesteśmy na lotnisku Jasionka.

 

Jeśli chcecie zainwestować w mieszkanie pod wynajem właśnie dla świeżo upieczonych rodziców, to na Osiedlu Skyres znajdziecie idealne, dwupokojowe mieszkanie (termin oddania – 09.2019, jest jeszcze trochę czasu, ale nie warto zastanawiać się za długo;) ).

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie w Rzeszowie – co trzeba wiedzieć?
piątek, 24 września 2021

Inwestycja w mieszkanie w Rzeszowie – co trzeba wiedzieć?

Zastanawiasz się czy inwestycja w nieruchomość w Rzeszowie to dobry pomysł? Zajrzyj do naszego poradnika.
Malowanie mieszkania – wskazówki dla początkujących
wtorek, 21 września 2021

Malowanie mieszkania – wskazówki dla początkujących

Z naszego poradnika dowiesz się jak pomalować mieszkanie. I tego czym należy się zainteresować przed tym procesem.
Jak powinno wyglądać mieszkanie pod wynajem. Praktyczne porady
piątek, 17 września 2021

Jak powinno wyglądać mieszkanie pod wynajem. Praktyczne porady

Chcesz zainwestować w nieruchomość pod wynajem? Z naszego poradnika dowiesz się jak ją zaaranżować.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Mieszkanie pod wynajem
Ocena 4.95/5 na podstawie 214 Opinii.