To coraz popularniejsza forma zarobku. Często wiąże się z kupnem nowego mieszkania. O czym musimy pamiętać decydując się na wynajmowanie lokalu. I czy warto się na to decydować?
Wynajmowanie mieszkania – czy się opłaca?
Zaczniemy od odpowiedzi na tak postawione pytanie. Na pewno od pewnego czasu można zauważyć wzrost zainteresowania zakupem nowych mieszkań, które traktuje się jako inwestycję. Zwolennicy podkreślają, że jest to bezpieczny sposób na zarabianie. Na pewno, jeśli zastanawiamy się nad takim sposobem pomnażania zawartości portfela, musimy mieć świadomość, że każda sytuacja powinna być rozpatrywana indywidualna. Przede wszystkim miasto w którym chcemy kupić mieszkanie. Inaczej rentowność wygląda w Warszawie, Poznaniu, a czego innego można się spodziewać w Rzeszowie. Pod uwagę trzeba też wziąć co dane miasto oferuje osobom, które przebywają w nim dłuższy czas. To czy chętnie przeprowadzają się do niego nowi mieszkańcy? A także jak wygląda sytuacja ze studentami. To z dużą dozą prawdopodobieństwa im właśnie będziemy wynajmowali mieszkanie. ( jeśli zastanawiacie się nad wyborem stolicy Podkarpacia jako miejsca na taką inwestycję, to warto zapoznać się z tekstem: „Rzeszów – miasto, które wciąż się rozwija”).
Każdy zakup mieszkania pod wynajem traktujemy jako przypadek indywidualny.To czy na przykład szybko znajdziemy chętnych jest zależne od wielu czynników. Do tych najważniejszych zalicza się chociażby lokalizacja i stan mieszkania. W ten drugi aspekt warto zainwestować trochę sił i pieniędzy. Minęły już czasy, gdy wspominanych studentów, zadowalało to, żeby mieć dach nad głową i by było w miarę ciepło.
Oczywiście w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego ( na przykład takie 2-pokojowe na Osiedlu Skyres odbiór we wrześniu 2019) będzie nam w tej konkretnej kwestii łatwiej.
Zatrzymajmy się na chwilę przy wyborze lokalizacji. Musimy się ją zestawić z wymogami grup, które najczęściej wynajmują mieszkania. Za przykład posłużą tutaj studenci, lub osoby, które właśnie swoją edukację zakończyły. W tym pierwszym wypadku ważna jest oczywiście odległość od uczelni, lub dobry dojazd do niej. Jeśli faktycznie komunikacja w mieście jest na wysokim poziomie (można szybko dostać się w różne jego rejony), to bliskość szkoły wyższej już takiego znaczenia mieć nie będzie.
Osoby zaraz po ukończeniu swojej edukacji (studenci oczywiście też) chętnie wybierają mieszkania w niedalekiej odległość od centrum. Chociaż tutaj istotnym kryterium jest wciąż cena. Mieszkania oddalone od centrum są dużo tańsze. Więc to wybór idealny dla osób z mniej zasobnym portfelem.
Mieszkanie blisko centrum ma z punktu widzenia obu grup sporo zalet. Jedną z nich jest dostęp do miejsc w którym można pobawić. Centrum rozrywki i kultury zwykle znajduje w okolicach rynku danej miejscowości. Kolejna zaleta to możliwość znalezienia pracy (nie tylko tymczasowej). To z kolei powinno również „zainteresować nas”. O kwestii wypłacalności osób, które będą wynajmować od nas mieszkanie, możecie przeczytać poniżej. Studenci i ci którzy dopiero co skończyli uczelnie coraz chętniej wybierają lokalizacje z których łatwo wydostać z miasta. I nie chodzi tylko o bliskość do dworca PKP (czy miejsca skąd odjeżdżają busy), ale też – jeśli jest w danym mieście – lotniska czy autostrady. W Rzeszowie takim miejscem jest Osiedle Skyres (również blisko centrum).
Sprawdzamy tożsamość najemcy
W tym wypadku wiele zależy od tego do kogo kierujemy ogłoszenie. Nieco inaczej będziemy postępować w przypadku studentów, a osób pracujących i rodzin z dziećmi. Zwyczajowo tych pierwszych się nie sprawdza zbyt dokładnie. Na pewno jednak – co potrzebne przy spisywaniu umowy – oglądamy dokument tożsamości. Dzięki temu dostajemy do ręki pewne dane. Warto uzyskać ich jak najwięcej. To w pewnym stopniu uwiarygadnia najemcę. Musimy mieć świadomość, że często zdarzają się sytuacje w których wynajmujący są oszukiwani. Chociażby najemcy posługujący się skradzionymi czy fałszywymi dokumentami. To zwiększa ryzyko tego, że wynajmujący w pewnym momencie pozostanie bez uregulowanych opłat. A najemca zniknie. Istnieje forma usługi, która związana jest z dostępem do dokumentów zastrzeżonych. Dzięki niej można zweryfikować najemcę.
Precyzyjna umowa
W tym wypadku jest to istotne z perspektywy obu stron. Jak najbardziej precyzyjne określone punkty umowy zapobiegną późniejszym nieporozumieniom. Podstawą prawną dla umowy najmu jest kodeks cywilny. Bez większego problemu można znaleźć w internecie przykładowe dokumenty. Poprzez taką umowę najmu wynajmujący zobowiązuje najemcy oddać mieszkanie do używania. Może to być na czas określony lub nie. Najemca zobowiązuje się płacić ustalony czynsz. W umowie koniecznie trzeba zawrzeć kwestie odpowiedzialności za ewentualne szkody.
Wypłacalność
Skoro już jesteśmy przy pieniądzach to warto sprawdzić tę kwestię. W miarę oczywiście możliwości. Pozwoli to uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek. Możemy to zrobić na przykład prosząc o potwierdzenie jak wygląda sytuacja finansowa osoby, która chce wynająć od nas mieszkanie. Natomiast faktem jest to, że taka sytuacja to rzadkość. Mało osób sprawdza sytuację materialną, przyjmując założenie, że jeśli ktoś chce wynająć mieszkanie, to ma na to pieniądze. Szczególnie dotyczy to sytuacji ze studentami. Zresztą kieruje się ona swoimi zasadami. W przypadku wynajmowania mieszkania studentów, zwykle inaczej podchodzi się do kwestii terminu umowy i płatności. Odrębną sprawą jest też sytuacja w której taki lokal jest wynajmowany kilku osobom.
Postaw na ubezpieczenie
Wynajmując mieszkanie musimy mieć świadomość ryzyka uszkodzeń. Zwłaszcza jeśli decydujemy się na studentów. Jako właściciel mieszkania zobowiązujemy się do ubezpieczenia mieszkania od zdarzeń losowych. To może np. pożar. Kolejna sprawa to ubezpieczenie od ryzyka kradzieży z włamaniem. To powinniśmy zrobić w przypadku gdy większość urządzeń sprzętów w wynajmowanym mieszkaniu należy do nas. Warto sprawdzić dostępne oferty ubezpieczenia. Niezależnie od tego warto kontrolować wynajmowane mieszkanie. Dzięki temu łatwiej będzie nam reagować. Do tego w miarę możliwości powinniśmy znać sytuacje w których najemcy zachowują się niezgodnie z zasadami normami.