Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Sypialnia – jak urządzić najlepsze miejsce do odpoczynku?

Sypialnia – jak urządzić najlepsze miejsce do odpoczynku?

Strefy w sypialni – na co zwrócić uwagę?

 

Podobnie jak inne pomieszczenia w mieszkaniu, tak i ona może od nas wymagać podzielenia na części o różnych zadaniach i przeznaczeniu. Oczywiście w sypialni mamy przede wszystkim odpoczywać, ale często łączy się ją (a nie rzadko jesteśmy do tego zmuszeni) z garderobą i – najgorsza możliwość – z miejscem w którym pracujemy.

 

Niewielka powierzchnia tego pomieszczenia stawia przed nami nie lada wyzwanie. Zwłaszcza jeśli zamierzamy w niej urządzić wspominaną garderobę. Przy tworzeniu stref w sypialni zwracamy uwagę na każde dostępne miejsce. Czy to będzie narożnik, czy powierzchnia pod skośnym dachem – wszystko można wykorzystać.

 

Jednym z najszybszych sposobów na wydzielenie strefy garderoby w sypialni jest zastosowanie przepierzenia lub parawanu. Przy jej urządzaniu bardzo często poleca się szafy wnękowe. Pozwalają one zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie dadzą możliwość przechowywania sporej ilości ubrań.

 

Urządzamy sypialnię – najważniejsze jest łóżko

 

Ale nie byle jakie. Łóżko o konkretnych parametrach. Oczywiście – pisząc mniej technicznie – mebel ten powinien być taki, abyśmy się mogli na nim wysypiać:). Natomiast musi on również zapewniać odpowiednią regenerację organizmu i nie robić „krzywdy” naszemu kręgosłupowi.

 

Dlatego wybór łóżka rozpoczniemy od zapoznania się ze wspomnianymi parametrami. Najpopularniejsze obecnie rozwiązanie to zakup materaca. O tym jakie są dostępne ich rodzaje, przeczytacie między innymi w tekście. Warto też wiedzieć, że bardzo istotnym parametrem jest twardość materaca. To ona będzie miała wpływ na to czy będziemy się wysypiać, a także na to jak nasz organizm się zregeneruje.

 

Często bagatelizowaną sprawą przy zakupie tego mebla jest stelaż łóżka. A to spory błąd, bo on również ma wpływ na sen. Warto też znać najważniejszą zasadę związana z wyborem łóżka. Parametry to jedno, ale przede wszystkim powinniśmy się kierować naszymi indywidualnymi odczuciami.

 

Oświetlenie w sypialni

 

To jak kilkukrotnie wspomnieliśmy przede wszystkim miejsce do relaksu i snu. I oświetlenie odgrywa tutaj sporą rolę. Zaczniemy od jego barwy. Światło w sypialni powinno być „ciepłe”. Kolejna sprawa to rodzaje lamp w tym pomieszczeniu. W sypialni najczęściej proponowanym rozwiązaniem jest występowanie jednocześnie oświetlenia górnego i dolnego. To drugie przede wszystkim przy łóżku. Szczególnego znaczenia obecność dwóch rodzajów oświetlenia nabiera w sytuacji, gdy urządzamy sypialnię dla seniora. To jeden z elementów związanych z bezpieczeństwem osoby starszej. Więcej porad znajdziecie w tekście „Mieszkanie dla seniora – jak je urządzić?

 

Bardzo popularnym rozwiązaniem w sypialni jest umieszczenie nad łóżkiem kinkietów. Dzięki niemu możemy stworzyć przyjemną, wręcz przytulną atmosferę w tym pomieszczeniu. Aby jak najlepiej spełniały one swoją funkcję, powinny być zamontowane co najmniej 75 centymetrów nad łóżkiem.

 

Niewielka sypialnia – co możemy zrobić?

 

Mała powierzchnia tego pomieszczenia to bardzo częsty problem w mieszkaniach. I to nie tylko w kawalerkach. Ale i w takiej sytuacji mamy całkiem dużo możliwości. Jak już wspomnieliśmy wyżej, jeśli mamy dostępny niewielki metraż sypialni, musimy wykorzystać każdy dostępny centymetr. W tej kwestii zdecydowaną przewagę mają osoby mieszkające w kamienicach. To zwykle mieszkania wysokie, dające możliwość zaaranżowania w sypialni antresoli.

 

Przy urządzaniu tego pomieszczenia warto zwrócić szczególną uwagę na ściany. Mają one spory potencjał „aranżacyjny”. Urządzone w przemyślany sposób, pozwolą oszczędzić miejsce w naszej niewielkiej sypialni, ale też zmieścić więcej rzeczy.

 

W przypadku, gdy dysponujemy małą powierzchnią, istotną kwestią stają się kolory, jakie pojawią się w tym pomieszczeniu. Nie tylko na ścianach. Chociaż to właśnie w ich przypadku możemy zrobić małej sypialni „najwięcej złego”, ale również skutecznie ją powiększyć (oczywiście optycznie).

 

Na jakie kolory postawić w tym pomieszczeniu? Lepiej aby były one jasne, Ciemne kolory mogą nam przytłoczyć sypialnię. Jeśli mamy niewielką powierzchnię, to musimy zapomnieć o czerni.

 

Drugim istotnym aspektem jest to, abyśmy mogli się w tym pomieszczeniu wyciszyć. Możemy sobie w tym pomóc wybierając do sypialni stonowane kolory. To mogą być na przykład odcienie niebieskiego. Nasuwa on przede wszystkim pozytywne skojarzenia. Do tego „koi” nasze zmysły.

 

W sypialni dobrze sprawdzą się też szarości i biele. Ale to wciąż nie wszystkie rozwiązania, które pozwolą nam stworzyć idealną przestrzeń do odpoczynku i relaksu. Często w sypialni poleca się beże i ściany w kolorze kawy z mlekiem. W tym pomieszczeniu dobrze sprawdzi się również mięta a także morska zieleń.

 

Czego w sypialni unikać? Kolorów agresywnych, lub takich które są zbyt „energetyczne”. I tutaj z przykład posłuży kolor żółty. Ożywia on pomieszczenie. Dodaje energii i kojarzy się z radością. Ale akurat w sypialni się nie sprawdzi. Poza tym zbyt duża ilość żółtego w naszym mieszkaniu również nie jest wskazana.

Artykuły

Aranżacja wnętrz – wskazówki dla początkujących
sobota, 20 lipca 2019

Aranżacja wnętrz – wskazówki dla początkujących

Kilkanaście praktycznych porad dla osób, które urządzają swoje pierwsze mieszkanie. Dzięki nim stworzycie piękne wnętrza.
Pytania, które muszą paść, jeśli szukasz mieszkania dla siebie
piątek, 19 lipca 2019

Pytania, które muszą paść, jeśli szukasz mieszkania dla siebie

Baza informacji, która pozwoli znaleźć mieszkanie idealne dla siebie. Wskazówki i porady.
Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co trzeba uważać?
niedziela, 14 lipca 2019

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co trzeba uważać?

Praktyczne wskazówki, które uchronią przed problemami związanymi z zakupem mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba uważać, a czego (...)

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Sypialnia – jak urządzić najlepsze miejsce do odpoczynku?
Ocena 4.93/5 na podstawie 251 Opinii.