Sypialnia – jak urządzić najlepsze miejsce do odpoczynku?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Sypialnia – jak urządzić najlepsze miejsce do odpoczynku?

Sypialnia – jak urządzić najlepsze miejsce do odpoczynku?

Strefy w sypialni – na co zwrócić uwagę?

 

Podobnie jak inne pomieszczenia w mieszkaniu, tak i ona może od nas wymagać podzielenia na części o różnych zadaniach i przeznaczeniu. Oczywiście w sypialni mamy przede wszystkim odpoczywać, ale często łączy się ją (a nie rzadko jesteśmy do tego zmuszeni) z garderobą i – najgorsza możliwość – z miejscem w którym pracujemy.

 

Niewielka powierzchnia tego pomieszczenia stawia przed nami nie lada wyzwanie. Zwłaszcza jeśli zamierzamy w niej urządzić wspominaną garderobę. Przy tworzeniu stref w sypialni zwracamy uwagę na każde dostępne miejsce. Czy to będzie narożnik, czy powierzchnia pod skośnym dachem – wszystko można wykorzystać.

 

Jednym z najszybszych sposobów na wydzielenie strefy garderoby w sypialni jest zastosowanie przepierzenia lub parawanu. Przy jej urządzaniu bardzo często poleca się szafy wnękowe. Pozwalają one zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie dadzą możliwość przechowywania sporej ilości ubrań.

 

Urządzamy sypialnię – najważniejsze jest łóżko

 

Ale nie byle jakie. Łóżko o konkretnych parametrach. Oczywiście – pisząc mniej technicznie – mebel ten powinien być taki, abyśmy się mogli na nim wysypiać:). Natomiast musi on również zapewniać odpowiednią regenerację organizmu i nie robić „krzywdy” naszemu kręgosłupowi.

 

Dlatego wybór łóżka rozpoczniemy od zapoznania się ze wspomnianymi parametrami. Najpopularniejsze obecnie rozwiązanie to zakup materaca. O tym jakie są dostępne ich rodzaje, przeczytacie między innymi w tekście. Warto też wiedzieć, że bardzo istotnym parametrem jest twardość materaca. To ona będzie miała wpływ na to czy będziemy się wysypiać, a także na to jak nasz organizm się zregeneruje.

 

Często bagatelizowaną sprawą przy zakupie tego mebla jest stelaż łóżka. A to spory błąd, bo on również ma wpływ na sen. Warto też znać najważniejszą zasadę związana z wyborem łóżka. Parametry to jedno, ale przede wszystkim powinniśmy się kierować naszymi indywidualnymi odczuciami.

 

Oświetlenie w sypialni

 

To jak kilkukrotnie wspomnieliśmy przede wszystkim miejsce do relaksu i snu. I oświetlenie odgrywa tutaj sporą rolę. Zaczniemy od jego barwy. Światło w sypialni powinno być „ciepłe”. Kolejna sprawa to rodzaje lamp w tym pomieszczeniu. W sypialni najczęściej proponowanym rozwiązaniem jest występowanie jednocześnie oświetlenia górnego i dolnego. To drugie przede wszystkim przy łóżku. Szczególnego znaczenia obecność dwóch rodzajów oświetlenia nabiera w sytuacji, gdy urządzamy sypialnię dla seniora. To jeden z elementów związanych z bezpieczeństwem osoby starszej. Więcej porad znajdziecie w tekście „Mieszkanie dla seniora – jak je urządzić?

 

Bardzo popularnym rozwiązaniem w sypialni jest umieszczenie nad łóżkiem kinkietów. Dzięki niemu możemy stworzyć przyjemną, wręcz przytulną atmosferę w tym pomieszczeniu. Aby jak najlepiej spełniały one swoją funkcję, powinny być zamontowane co najmniej 75 centymetrów nad łóżkiem.

 

Niewielka sypialnia – co możemy zrobić?

 

Mała powierzchnia tego pomieszczenia to bardzo częsty problem w mieszkaniach. I to nie tylko w kawalerkach. Ale i w takiej sytuacji mamy całkiem dużo możliwości. Jak już wspomnieliśmy wyżej, jeśli mamy dostępny niewielki metraż sypialni, musimy wykorzystać każdy dostępny centymetr. W tej kwestii zdecydowaną przewagę mają osoby mieszkające w kamienicach. To zwykle mieszkania wysokie, dające możliwość zaaranżowania w sypialni antresoli.

 

Przy urządzaniu tego pomieszczenia warto zwrócić szczególną uwagę na ściany. Mają one spory potencjał „aranżacyjny”. Urządzone w przemyślany sposób, pozwolą oszczędzić miejsce w naszej niewielkiej sypialni, ale też zmieścić więcej rzeczy.

 

W przypadku, gdy dysponujemy małą powierzchnią, istotną kwestią stają się kolory, jakie pojawią się w tym pomieszczeniu. Nie tylko na ścianach. Chociaż to właśnie w ich przypadku możemy zrobić małej sypialni „najwięcej złego”, ale również skutecznie ją powiększyć (oczywiście optycznie).

 

Na jakie kolory postawić w tym pomieszczeniu? Lepiej aby były one jasne, Ciemne kolory mogą nam przytłoczyć sypialnię. Jeśli mamy niewielką powierzchnię, to musimy zapomnieć o czerni.

 

Drugim istotnym aspektem jest to, abyśmy mogli się w tym pomieszczeniu wyciszyć. Możemy sobie w tym pomóc wybierając do sypialni stonowane kolory. To mogą być na przykład odcienie niebieskiego. Nasuwa on przede wszystkim pozytywne skojarzenia. Do tego „koi” nasze zmysły.

 

W sypialni dobrze sprawdzą się też szarości i biele. Ale to wciąż nie wszystkie rozwiązania, które pozwolą nam stworzyć idealną przestrzeń do odpoczynku i relaksu. Często w sypialni poleca się beże i ściany w kolorze kawy z mlekiem. W tym pomieszczeniu dobrze sprawdzi się również mięta a także morska zieleń.

 

Czego w sypialni unikać? Kolorów agresywnych, lub takich które są zbyt „energetyczne”. I tutaj z przykład posłuży kolor żółty. Ożywia on pomieszczenie. Dodaje energii i kojarzy się z radością. Ale akurat w sypialni się nie sprawdzi. Poza tym zbyt duża ilość żółtego w naszym mieszkaniu również nie jest wskazana.

Artykuły

Remont i aranżacja balkonu – 5 praktycznych wskazówek
niedziela, 31 maja 2020

Remont i aranżacja balkonu – 5 praktycznych wskazówek

W jaki sposób zaaranżować to miejsce w naszym mieszkaniu? Skorzystaj z naszych wskazówek.
Jak kupić używane mieszkanie. Przydatne rady
czwartek, 28 maja 2020

Jak kupić używane mieszkanie. Przydatne rady

Nasz poradnik może być wybrać nieruchomość z rynku wtórnego.
Jak kupić nowe mieszkanie? Przydatne wskazówki
poniedziałek, 25 maja 2020

Jak kupić nowe mieszkanie? Przydatne wskazówki

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie mieszkania? Dowiecie się z naszego tekstu

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Sypialnia – jak urządzić najlepsze miejsce do odpoczynku?
Ocena 4.93/5 na podstawie 251 Opinii.