Remont mieszkania w 2022 roku – co trzeba wiedzieć?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
środa, 5 stycznia 2022

Remont mieszkania w 2022 roku – co trzeba wiedzieć?

Remont mieszkania w 2022 roku – co trzeba wiedzieć?

Odświeżenie swoich czterech ścian to proces, którego nie powinno się odkładać w nieskończoność. Czy warto przeprowadzić remont mieszkania w 2022 roku? Jak ten proces powinien wyglądać? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na tak postawione pytania.

 

Remont mieszkania w 2022 roku – kiedy go przeprowadzić?

 

Większość prac związanych z odświeżeniem nieruchomości można wykonać niezależnie od poru roku i warunków atmosferycznych. Natomiast muszą być zachowane pewne warunki, aby prac remontowych nie trzeba było powtarzać (a więc narażać się na dodatkowe koszty). Na przykład zimą można z powodzeniem przeprowadzić wymianę instalacji elektrycznej, malowanie ścian, a nawet kładzenie posadzek.

 

Wróćmy do wspomnianych warunków. Materiały, które zostaną użyte do remontu mieszkania zimą powinny się – po tym jak przyniesiecie do domu – „ogrzać”. Dostosować do warunków panujących w lokalu. Tak jest na przykład z panelami podłogowymi. Jednocześnie w mieszkaniu trzeba dbać o wietrzenie i odpowiednią wilgotność. Przykładowo najlepsza temperatura we wnętrzach dla farb wynosi w okolicach 20 stopni.

 

Na pytanie „kiedy przeprowadzić remont mieszkania w 2022 roku?” można odpowiedzieć jeszcze w jeden sposób. Wtedy kiedy Wasz dom tego potrzebuje. Jeśli właśnie kupiliście mieszkanie z rynku wtórnego, to prawdopodobnie będziecie chcieli przeprowadzić remont. Jak duży on będzie, zależy oczywiście od stanu nieruchomości. Z kolei w sytuacji gdy w mieszkaniu żyjecie kilkanaście lat, to nie ma co odkładać remontu na kolejny rok.

 

Nie mamy natomiast dobrej informacji dla osób, które stwierdziły, że poczekają z odświeżeniem mieszkania cały 2021 rok. Ceny części materiałów wykończeniowych – tak przynajmniej wskazują eksperci – będą rosły. Składają się na to przyczyny makro i mikroekonomiczne.

 

Jak przeprowadzić remont mieszkania?

 

Pierwszą i podstawową – można ją nawet określić jako „złotą” – zasadą jest przygotowanie planu. Jednocześnie pojawi się także wstępny kosztorys remontu mieszkania. Jeśli będziecie musieli odświeżyć łazienkę lub kuchnię (ewentualnie oba te pomieszczenia w jednym czasie) powinniście się przygotować na spore wydatki.

 

Zanim powstanie planu należy się zastanowić jak duży „zasięg” ma mieć remont. Jeśli mowa o kapitalnym odświeżeniu nieruchomości, sprawa będzie oczywiście dużo bardziej skomplikowana. W tym kontekście warto dobrze przemyśleć rozwiązanie jakim jest zatrudnienie ekipy remontowej. Pierwsza sprawa – w przypadku „generalki” – lepiej dość krytycznie podejść do własnych umiejętności. Owszem część prac, że za przykład posłuży tutaj malowanie ścian, możecie wykonać sami. Jeśli jednak nie macie zbyt dużego doświadczenia, lepiej zdecydować się na fachowców. Oszczędzicie sobie czasu, nerwów i pieniędzy. Oczywiście odrębną kwestią w tym wypadku jest wybór firmy, która wykona wyznaczone prace o czasie i nie narazi Was chociażby na dodatkowe koszty. Ale to temat na inny poradnik.

 

Jak powinien wyglądać generalny remont mieszkania krok po kroku?

 

Na początek powinniście się zająć pracami konstrukcyjnymi. Mamy tutaj na myśli chociażby wyburzenie ścian działowych, a także zamontowanie podwieszanego sufitu. Jeśli przeprowadzacie generalny remont, to bardzo prawdopodobne będą prace z instalacjami. Nie tylko wspominaną wyżej elektryczną, ale chociażby kanalizacyjną. I to jest właśnie krok, kiedy należy się tym zająć. Kolejna sprawa to okna lub sama stolarka. Jeśli udało się Wam kupić mieszkanie w kamienicy, to istnieje spore prawdopodobieństwo potrzeby ich wymiany. Nie należy z tym czekać do wiosny czy lata. Nieszczelne okna, to między innymi ogromne rachunki za ogrzewanie. W kamienicy – zwykle są one wysokie.

 

Kolejnym etapem generalnego remontu będą prace związane z naprawami sufitów i ścian. Wyrównanie tych ostatnich jest konieczne, zanim weźmiecie się za ich malowanie. Co zresztą jest kolejnym krokiem remontu. Wykończenie powinno się odbyć w kolejności: sufity, a potem ścian. Na koniec zajmujecie się podłogami.

 

Ostatni etap to zamontowanie gniazdek, kontaktów, a także mebli. To szczególnie ważny krok w kuchni. Jeśli decydujecie się na wymianę umeblowania w tym pomieszczeniu, to jego projekt powinien się pojawić dużo wcześniej. Zanim tak naprawdę podejmiecie pierwsze prace związane z remontem mieszkania. Po pierwsze – musicie znać koszt jaki przyjdzie Wam ponieść w związku z nową aranżacją kuchni. Po drugie – należy zająć się projektem tego pomieszczenia. Ten z kolei odpowie Wam na kilka pytań związanych już z samym remontem. Chociażby tym, czy będziecie przeprowadzali prace dotyczące wymiany instalacji elektrycznej i kanalizacyjnej.

 

O tym w jaki sposób stworzyć atrakcyjny wizualnie, ale przede wszystkim funkcjonalny i praktyczny projekt kuchni możecie poczytać w naszych poradnikach. Znajdziecie w nich również wskazówki związane z remontem tego pomieszczenia. Jest ono, tak jak łazienka nie tylko drogie, ale również trudne właśnie w kontekście prac odświeżających. To zresztą pomieszczenia, które często oddaje się fachowcom, tak by to oni przeprowadzili generalny remont łazienki i kuchni.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Remont mieszkania w 2022 roku – co trzeba wiedzieć?
Ocena 4.83/5 na podstawie 69 Opinii.