Malowanie mieszkania i cechy farb - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
środa, 16 maja 2018

Malowanie mieszkanie – najważniejsze cechy farb

Malowanie mieszkanie – najważniejsze cechy farb

To zdecydowanie najprostszy sposób na odświeżenie naszych czterech kątów. Nie oznacza to jednak, że mamy to zrobić bez wcześniejszego przygotowania. Proces malowania wymaga od nas pewnych działań, a także wiedzy, która go ułatwi. Jednych z istotnych aspektów jest znajomość właściwości i rodzajów farb i tego w jakich pomieszczeniach można ich użyć.

 

Na początek jednak kwestia doboru koloru. Warto się nad nim dobrze zastanowić. Można wziąć pod uwagę psychologię kolorów. Te ostatnie mogą wywoływać pewne efekty. Przykładowo kolor żółty jest uznawany za energetyczny, wzbudzający poczucie szczęścia. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością w poszczególnych pomieszczeniach. Zielony z kolei odpręża. Przed zmianą wyglądu całego pomieszczenia, warto pomalować niewielki kawałek ściany farbą. W ten sposób sprawdzając czy ten konkretny rodzaj będzie dobrze wyglądał. Da to też odpowiedź na to, czy dobrze pokrywa ona powierzchnię.

 

Wybrane właściwości farb

 

To zestaw pewnych cech, którymi są one opisywane. Skupimy się na tych najważniejszych.

 

Adhezja farby – to pojęcie opisujące przyczepność do ściany. W przypadku malowania zależy nam oczywiście na tym, aby nowa powierzchnia utrzymała się przez lata. Niestety może się zdarzyć tak, że taka powłoka zacznie się łuszczyć już po paru miesiącach (czasem nawet tygodniach). To oznacza, że farba ma słabą przyczepność do podłoża. To niejedyna możliwa przyczyna. Problemem może być również farba podkładowa. Warto przed samym malowaniem zadbać o ten aspekt. Podłoże odpowiednio przygotować.

 

Lepkość farby – ten aspekt z kolei wpływa przede wszystkim na to jak będzie się ona zachowywała w trakcie malowania. A także to jak wygląda ona w opakowaniu. Jeśli temperatura wzrasta, rośnie lepkość farby. A to zazwyczaj oznacza, że staje się ona bardziej rzadka. Odpowiednia lepkość farby oznacza między innymi lepsze jej rozprowadzanie po powierzchni. Proces ten przeprowadza się również szybciej.

 

Stopień połysku farby – to parametr związany z odbijaniem światła. Wpływa jednak nie tylko na wygląd powierzchni. Ma też znaczenie dla jej trwałości i odporności. Parametr ten określany jest w procentach. Jak wygląda skala? Do 5% to mat. Do granicy 10% to mat jedwabisty. Opisywany jest on też jako satynowy.

 

Między 10 a 30 procentami mamy półmat. Do 60% - pół połysk. Między 60 a 90 procentami jest połysk. W górnych granicach tej skali mamy efekt błyszczący. I jeszcze jedna istotna sprawa. Im wyższy jest stopień połysku, tym farba zawiera więcej spoiwa. Do tych z dużym połyskiem mniej przykleja się kurz i brud.

 

Szybkość schnięcia – Zwykle podawana dla sytuacji w której temperatura otoczenia wynosi 20 stopni. Warto również brać pod uwagę wilgotność w pomieszczeniu. Jeśli jest ona zdecydowanie za wysoka, to nie tylko czas schnięcia będzie znacząco wydłużony. Problemem może być również trwałość takiej powłoki. W przypadku tego parametru bierze się pod uwagę między innymi takie aspekty jak czas po którym mamy możliwość kładzenia kolejnej warstwy. A także dopuszczenie powierzchni do pełnego użytkowania.

 

Toksyczność farby – to szczególnie istotny czynnik, jeśli malujemy pokój dla dziecka. Zwykłe farby mogą zawierać substancje szkodliwe dla jego zdrowia. Dlatego taki produkt musi spełniać wymogi hipoalergiczne. Informację o tym czy dana farba jest bezpieczna, znajdziemy na opakowaniu.

 

Więcej o aranżowaniu miejsca dla pociech można znaleźć w tekście „Jak urządzić pokój dla dziecka?”.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – co warto wiedzieć?
wtorek, 17 maja 2022

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – co warto wiedzieć?

Praktyczne wskazówki dla osób, które chcą zainwestować w nieruchomość pod wynajem.
Aranżacja łazienki – na co zwrócić uwagę?
sobota, 14 maja 2022

Aranżacja łazienki – na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze zasady związane z wystrojem jednego z najbardziej istotnych pomieszczeń w mieszkaniu.
Najlepsza lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki
środa, 11 maja 2022

Najlepsza lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki

Z naszego poradnika dowiesz się czym powinna charakteryzować się idealna lokalizacja.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Malowanie mieszkanie – najważniejsze cechy farb
Ocena 4.77/5 na podstawie 48 Opinii.