Jak zaplanować remont kuchni? - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
sobota, 12 maja 2018

Remont kuchni – jak go zaplanować? (cz.1)

Remont kuchni – jak go zaplanować? (cz.1)

Obecna pora roku, ale też zbliżające się powoli lato, to dobry czas na jego przeprowadzenie. Warto jednak wcześniej się odpowiednio do niego przygotować. Stworzyć plan i kosztorys, zastanowić się nad wyborem umeblowania. I na tym ostatnim się skupimy.

 

Zanim zaczniemy planować taki remont, trzeba się zastanowić czy połączymy go od razu z wymiana sprzętów i nowym sposobem aranżacji. Jeśli się na to decydujemy, to kolejne pytanie brzmi: „kto będzie korzystał z kuchni?”. Załóżmy w tym momencie, że kupiliśmy właśnie mieszkanie z rynku wtórnego. Zwykle wymaga ono mniejszych lub większych prac remontowych.

 

Rozważmy sytuację w której mieszkamy sami. W tym wypadku nie musimy się martwić tym zabezpieczeniem pewnych elementów przed dziećmi. Jeśli są, to konieczność. W przypadku gdy w mieszkaniu będzie osoba starsza, to również warto pamiętać o paru sprawach. Więcej na ten temat w tekście „Mieszkanie dla seniora – jak je urządzić?”.

 

Wybór umeblowania

 

Ten warunkuje w dużym stopniu dostępna przestrzeń. Jest oczywiście pewne minimum, jeśli chodzi o umeblowanie. W kuchni mamy więc lodówkę, kuchenkę i instalację wodną (zlewozmywak). Wybór w każdym z tych wypadków trzeba poprzedzić odpowiednim researchem, ale o tym innym razem:). Odrębną kwestię nad którą też warto się „pochylić” jest zmywarka. Nawet jeśli pomieszczenie nie jest zbyt duże.

 

Niewielka kuchnia będzie od nas wymagała dokładnego rozplanowania także dodatkowego umeblowania. Niezwykle ważnym elementem tego pomieszczenia jest blat. Powinien być on funkcjonalny. Do tego oczywiście „wygodny”. Dostosowany do wzrostu osoby, która będzie najczęściej z niej korzystać.

 

W kuchnie ważną rolę spełnia stół. Jeśli tylko mamy możliwość umieszczenia go w tym pomieszczeniu, to powinniśmy to zrobić. Musi być on funkcjonalny. W tej kwestii najlepiej sprawdzają się stoły z blatem prostokątnym lub kwadratowym. Jeśli kuchnia jest niewielka, to pewnym rozwiązaniem jest wybór stołu mającego rozsuwany blat.

 

Wróćmy do szafek. Tanim sposobem umeblowania tego pomieszczenia jest wybór kompletu. W jego skład wchodzą między innymi szafki stojące (na nie kładzie się wspominany blat, nierzadko dostępny w zestawie), a także mebel pod zlewozmywak. W takich kompletach są też modele wiszące. Te ostatnie zyskują na znaczeniu w przypadku niewielkiej kuchni.

 

Przy wyborze mebli trzeba zwrócić uwagę na to z czego wykonane są ich fronty. Jednym z popularniejszych rozwiązań są płyty MDF. Do ich zalet można zaliczyć niską cenę i całkiem dobrą wytrzymałość.

 

Więcej kosztować będą nas meble wykonane z drewna. W tym wypadku jednak warto się dobrze zastanowić, czy aby na pewno chcemy się na nie zdecydować. Meble wykonane z takiego materiału dobrze się sprawdzają w przypadku kuchni (a w domyśle w całym mieszkaniu) zaaranżowanej na styl prowansalski lub rustykalny. Oba lepiej wyglądają w przypadku wolnostojącego domu, a nie mieszkania w bloku.

 

Fronty szafek mogą być również wykonane z materiałów (zwykle określanych mianem alternatywnych) takich jak szkło i stal. Ta druga charakteryzuje się między innymi sporą odpornością na działanie wody. Fronty szafek mogą być wykończone chociażby lakierem i laminatem. Kiedy etap wyboru mebli będziemy mieli za sobą, czas zabrać się za remont.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – co warto wiedzieć?
wtorek, 17 maja 2022

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – co warto wiedzieć?

Praktyczne wskazówki dla osób, które chcą zainwestować w nieruchomość pod wynajem.
Aranżacja łazienki – na co zwrócić uwagę?
sobota, 14 maja 2022

Aranżacja łazienki – na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze zasady związane z wystrojem jednego z najbardziej istotnych pomieszczeń w mieszkaniu.
Najlepsza lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki
środa, 11 maja 2022

Najlepsza lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki

Z naszego poradnika dowiesz się czym powinna charakteryzować się idealna lokalizacja.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Remont kuchni – jak go zaplanować? (cz.1)
Ocena 4.95/5 na podstawie 51 Opinii.