Pułapki, które czyhają przy inwestycji w nieruchomość
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 18 czerwca 2021

Pułapki, które czyhają przy inwestycji w nieruchomość

Pułapki, które czyhają przy inwestycji w nieruchomość

Zdecydowaliście się na jedną z najbezpieczniejszych form pomnażania oszczędności. Warto, zanim zaczniecie, poznać pułapki, które czyhają przy inwestycji w nieruchomość. Ta wiedza będzie bezcenna. Jednocześnie dowiecie się sporo o specyfice tej formy zarabiania.

 

Jak uniknąć pułapek przy inwestycji w nieruchomość?

 

Odpowiedź na to to pytanie wbrew pozorom nie jest trudna. Przede wszystkim liczą się dwa aspekty. To wiedza na temat procesu inwestycji w nieruchomość i chłodna głowa. Kupowania lokalu pod wpływem emocji to jeden z najczęściej popełnianych błędów początkujących inwestorów.

 

Wspomniana wiedza dotyczy nie tylko tego w jaki sposób należy zabrać się do zarabiania pieniędzy na nieruchomościach. Ale to właśnie ona pozwoli Wam uniknąć kosztownych wpadek. Na przykład związanych z niedostateczną wiedzą na temat kwestii podatkowych związanych z zakupem mieszkania z rynku wtórnego. W takim wypadku wynosi on 2% od ceny rynkowej takiego lokalu. Warto wiedzieć, że jeśli kupicie mieszkanie po bardzo atrakcyjnej – czytać niskiej – to urząd skarbowy może zakwestionować wysokość podatku.

 

Brak analizy grupy potencjalnych najemców

 

To częsta pułapka w którą wpadają inwestorzy kupujący mieszkanie pod wynajem. To też jednocześnie najbardziej popularna forma zarabiania na nieruchomościach. Wspomniany brak analizy może bardzo szybko się na Was zemścić. To pierwsza sprawa. Warto też mieć świadomość, że takiej analizy należy dokonać nie tylko pod kątem lokalizacji Waszej inwestycji. Mieszkanie również musi spełniać pewne z punktu widzenia potencjalnych najemców.

 

Za najbardziej jaskrawy przykład posłuży tutaj rodzina z małym dzieckiem. Coraz częściej starają się oni wynająć mieszkanie, a nie je kupować. Jeśli chcecie Waszą inwestycją udostępniać rodzinie, to już na etapie oglądania mieszkań musicie na parę rzeczy zwrócić uwagę. Ta grupa najemców zdecydowanie częściej wybiera lokale z rynku pierwotnego. Nowoczesne mieszkania, które przede wszystkim są bezpieczne. A ten aspekt w przypadku rodziny z dzieckiem jest najważniejszy.

 

Oczywiście bez dokładnego sprawdzenia lokalizacji pod kątem analizy potrzeb potencjalnych najemców się nie obędzie. Zwróćcie uwagę nie tylko na miejsca potrzebne do codziennego życia (mamy tutaj na przykład sklepy spożywcze). Ważne z punktu widzenia rentowności inwestycji jest także sprawdzenie, czy w okolicy nie ma głośnego zakładu pracy, albo czy lokalizacja może się pochwalić wysokim poziomem bezpieczeństwa.

 

Inwestowanie w nieruchomość pod wpływem emocji

 

Wspomnieliśmy już o tej pułapce czyhającej przede wszystkim na początkujących. Ale i osoby z pewnym doświadczeniem w inwestowaniu w nieruchomości mogą w nią wpaść. Bo w rzeczywistości – niezależnie od tego czy chodzi o mieszkanie czy ubrania – prawie zawsze kupujemy emocjami. Dopiero potem staramy w jakiś logiczny i racjonalny sposób wytłumaczyć potrzebę danego zakupu.

 

Wybierając mieszkanie pod wynajem starajcie się nie patrzeć na nie pod kątem własnych potrzeb. Niby oczywiste, ale często popełnianych błędem jest kupowanie nieruchomości, bo „nam by się tu fajnie mieszkało”. Wspominaliśmy wyżej o analizie potrzeb najemców.

 

Inwestowaniem w nieruchomość pod wpływem emocji można też określić sytuację w której znajdujemy atrakcyjną ofertę i od razu kupujemy mieszkanie. Nie sprawdzając wcześniej co właściwie kryje się za tak niską ceną. Może to kwestia okolicy, które niekoniecznie spełnia standardy bezpieczeństwa? A może samo mieszkanie jest w bardzo złym stanie. Dla niepoznaki „przypudrowane” niewielkim remontem. Zwykle w postaci pomalowanych ścian i wymienionych okien. Jeśli sami nie czujecie się ocenić stan takiej nieruchomości, lepiej zdecydować się na firmę proponującą takie usługi.

 

Brak planu działania

 

Jak do każdego procesu wymagającego zaangażowania sił, czasu i pieniędzy trzeba się przygotować. Dzięki temu można uniknąć pułapek czyhających na inwestorów. Przede wszystkim jednak pozwoli Wam to ograniczyć ryzyko błędu do minimum. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu unikniecie nietrafionej inwestycji. Wydaniu pieniędzy na coś co będzie przynosić straty.

 

Plan działania powinien uwzględniać co najmniej kilka kroków. Pierwszym – zanim w ogóle podejmiecie decyzję o zainwestowaniu w nieruchomość – powinno być zdobycie podstawowej wiedzy na temat całego procesu. W tym pomogą Wam między innymi nasze poradniki.

 

Ta wiedza dotyczyć powinna również kwestii formalnych. Mamy tutaj na myśli między innymi dokumenty, które są niezbędne w procesie inwestycji w nieruchomość. To również znajomość księgi wieczystej i informacji jakie można tam znaleźć. Szczególnie istotny aspekt w przypadku, gdy zdecydujecie się kupić mieszkanie z rynku wtórnego.

 

Niedoszacowanie kosztów remontu

 

A skoro już jesteśmy przy starszych mieszkaniach, to zestaw pułapek czyhających na inwestorów w nieruchomość nie byłby pełny bez tego. Remont w takich – często kilkudziesięcioletnich – lokalach może się okazać bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Z pozornie okazyjnie nabytego mieszkania stanie się szybko finansową studnią bez dna. Nie mówiąc nawet o poświęconym czasie i nerwom, które zwykle towarzyszą odświeżaniu nieruchomości.

 

Wspomnieliśmy już o tym, że jeśli nie czujecie się na siłach w kontekście oceny stanu mieszkania, lepiej zlecić to fachowcom. Do samego remontu również lepiej zatrudnić profesjonalistów. Natomiast w Waszej gestii należy przygotowanie planu i kosztorysu. Oczywiście w przypadku tego ostatniego możliwe, że będzie potrzebna pomoc fachowców. Warto po konsultacji z nimi określić przybliżony koszt remontu. Oczywiście taki plan odświeżenia mieszkania w czasie jego trwania trzeba będzie na bieżąco modyfikować. Natomiast jego stworzenie pozwoli Wam przygotować się na taki remont. Również w kwestii wydatków jakie przyjdzie ponieść.

 

Jeśli potrzebujecie pomocy w kwestii inwestycji w nieruchomość i tego jaką lokalizację w Rzeszowie wybrać, koniecznie się z nami skontaktujcie.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Pułapki, które czyhają przy inwestycji w nieruchomość
Ocena 4.83/5 na podstawie 171 Opinii.