Mogą być one kosztowne i dlatego warto się z nimi zapoznać. Błędy popełniane przez początkujących inwestorów w nieruchomość najczęściej wynikają z braku podstawowej wiedzy. Poniżej znajdziecie grzechy, których powinniście się wystrzegać.
Brak rozeznania rynku na którym chcecie zainwestować
To jeden z podstawowym błędów, jakie zwykle są popełniane przez osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z kupowaniem nieruchomości. Jednocześnie można on skutkować bardzo poważnymi problemami. Przede wszystkim związane z kwestiami finansowymi. Zamiast spodziewanych zysków z inwestycji w nieruchomość może się skończyć problemami na przykład z dodatkowymi kosztami. To może być również wybór nietrafionej lokalizacji, a co za tym idzie chociażby brak chętnych najemców.
Rozeznanie rynku można rozumieć na kilka sposobów. Pierwszą kwestią jest znajomość miasta w którym będziecie chcieli zainwestować. Powinna ona dotyczyć między innymi jego specyfiki pod kątem społecznym i ekonomicznym. Czy na przykład w danym mieście są duże zakłady pracy przyciągające młodych ludzi spoza niego? Odpowiedź na to pytanie daje Wam jako inwestorowi w mieszkanie informacje o tym, czy będziecie mieli chętnych na najem. Przy okazji warto w tym kontekście sprawdzić lokalizacje w pewnej odległości od wspomnianych zakładów pracy, ale jednocześnie na tyle blisko, aby łatwo się było do nich dostać. To zdecydowanie przyciąga chętnych na wynajem.
Brak rozeznania może dotyczyć rynku nieruchomości w danym mieście. Jak kształtują się ceny? Czy istnieją duże różnice między rynkiem pierwotnym a wtórnym? W której części miasta znajdują się najbardziej atrakcyjne lokalizacje? Gdzie warto kupić mieszkanie? Wszystkie te informacje są niezwykle ważne z punktu widzenia inwestora w nieruchomość.
Podejmowanie decyzji pod wpływem chwili
Kolejny, często popełniany błąd przez początkujących inwestorów. Skutkuje one zwykle nietrafionym zakupem, którego może być trudno się pozbyć. A w przypadku mieszkania pod wynajem, tym że będzie ono przez długi czas stało puste. Generowało koszty zamiast przynosić zysków. Pamiętajcie o tym, że pozornie atrakcyjna oferta sprzedaży mieszkania, a do tego o krótkim terminie ogłoszenia może być pułapką. I skończyć się dla Was poważnym problemem.
Kolejna sprawa związana z podejmowaniem decyzji pod wpływem chwili to niewystarczające sprawdzenie sprzedawcy, ale i samego mieszkania. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim kwestie prawne. Informacje, które można znaleźć w księdze wieczystej nieruchomości. Jeśli kupujecie mieszkanie z rynku pierwotnego powinniście sprawdzić wiarygodność dewelopera. Jego historię, możliwości finansowe i dotychczasowe realizacje.
Inwestowanie w najtańsze nieruchomości
Każdy oczywiście chciałby trafić na mieszkanie o wysokim standardzie w atrakcyjnej lokalizacji. Niestety to praktycznie niemożliwe. Błędem popełnianym przez początkującego inwestora jest kupowanie najtańszych nieruchomości. Dlaczego to problem? Po pierwsze wspomniane wyżej „podejrzane” ogłoszenia. Osoba dopiero rozpoczynająca swoją przygodę z inwestowaniem może sobie nie poradzić z taką wymagająca nieruchomości.
Po drugie bardzo często tanie mieszkania z rynku wtórnego są w bardzo złym stanie. Wymagają one remontu. Nierzadko kosztownego. Jeśli nie jesteście go w stanie oszacować (pod kątem tego ile przyjdzie za odświeżenie mieszkania zapłacić), to może się okazać, że początkowa atrakcyjna cena wzrośnie. Z okazyjnej inwestycji wpadniecie w finansową studnię bez dnia. Dlatego lepiej unikać takich lokali.
Niesprawdzenie stanu mieszkania przed zakupem
Ten błąd początkujących inwestorów można by umieścić w grupie popełnianych pod wpływem chwili. Stan mieszkania jest szczególnie istotny w przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym. Zasada jest bardzo prosta. Jeśli sami nie jesteście nie wiecie jak sprawdzić stan mieszkania, to powinniście skorzystać z pomocy fachowców. Na rynku są firmy zajmujące się między innymi oceną stanu nieruchomości. Zatrudnienie ich da szansę na uniknięcie potężnej finansowej wpadki.
Ocena stanu technicznego mieszkania wymaga:
-
analiza stanu podług, sufitów i ścian,
-
sprawdzenia stolarki okiennej,
-
zawilgocenie w nieruchomości,
-
sprawdzenie instalacji elektrycznej, gazowej i wodno-kanalizacyjnej,
-
sprawdzenie stanu wentylacji,
-
stan izolacji termicznej.
To najważniejsze elementy na jakie należy zwrócić uwagę oglądając potencjalną inwestycję. Dzięki zapoznaniu się z nimi unikniecie kupna mieszkania, które okaże się problemem finansowym. Nie tylko ze względu na kosztowny remont, ale również utrzymanie nieruchomości.
To najczęściej popełniane błędy przez początkujących inwestorów, ale oczywiście niejedyne. Częstym problemem jest nieprzygotowanie się od strony finansowej. Mowa tutaj między innymi o niewystarczającej wiedzy dotyczącej zdolności kredytów, ofert banków itp. Decydując się na inwestycję w nieruchomość dobrze mieć też tzw. poduszkę finansową. Oszczędności na wypadek, gdy zakupione mieszkanie nie przynosiło na początku spodziewanych zysków.
Jeśli potrzebujecie porady dotyczącej formy inwestycji koniecznie się z nami skontaktujcie.