Podstawowe zasady urządzania wnętrz - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 20 kwietnia 2018

O czym trzeba wiedzieć (i pamiętać) przy urządzaniu wnętrz?

O czym trzeba wiedzieć (i pamiętać) przy urządzaniu wnętrz?

Chociażby po to, aby uniknąć nietrafionych zakupów mebli (i dodatków), które nie będą pasować do wystroju. Taka wiedza przyda się przede wszystkim osobom właśnie planujących generalny remont mieszkania, lub całkowitą zmianę wystroju.


Od czego zacząć?


Od określenie stylu w którym czujemy się najlepiej. Wnętrza powinniśmy zaaranżować w taki sposób, aby nam się… spodobały (oczywiście powinny być też funkcjonalne). Oczywistość? No niekoniecznie, patrząc na niektóre aranżacje, które są „bardzo podatne” na panujące aktualnie mody. A zwykle są nietrafione. Jeśli podobają się nam elementy z różnych stylów, to warto przemyśleć ich połączenie. Natomiast „bezmyślne” kopiowanie aranżacji, które dane było nam zobaczyć u kogoś (czy też w internecie) nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie czujemy na siłach, aby samemu stworzyć wystrój naszego mieszkania, zwróćmy się o pomoc do specjalistów.


Jakie mamy możliwości?


Odpowiedź na to pytanie w dużym stopniu determinuje to w jaki sposób urządzimy nasze wnętrze. Już na etapie planowania powinniśmy to wziąć pod uwagę. Co na przykład oczywiste mieszkanie o wielkości np. trzydziestu pięciu metrów będzie miało pewne ograniczenia. Z drugiej strony daje to spore pole do popisu dla naszej wyobraźni i umiejętności planowania.


Jeśli decydujemy się na skorzystanie z pewnych elementów wystroju innego wnętrza, warto dokładnie przyjrzeć się jak wygląda pierwowzór. Duże znaczenie ma chociażby oświetlenie. Jeśli dane wnętrze dużo zyskuje właśnie dzięki niemu, to – co oczywiste - przeniesienie go do ciemnego mieszkania, spowoduje, że nie będzie ono robiło już takiego wrażenia.


I jeśli już jesteśmy przy oświetleniu, to wart przy aranżacji pamiętać o dość istotnej sprawie. Bardzo często jest tak, że skupiamy się jedynie na lampach na suficie. Nie jest to błędem, ale musimy mieć świadomość, że nasze wnętrze może uzyskać całkiem nowy wymiar, jeśli zdecydujemy się na lampy stojące.


Przy planowaniu oświetlenia w danym pomieszczeniu warto wziąć nasze funkcjonowanie (pewne nawyki). Gdzie na przykład lubimy usiąść z książką? W którym miejscu będziemy podejmowali gości itp.


Oświetlenie może być wykorzystane przy powiększaniu niewielkich pomieszczeń. Zresztą małe mieszkania stawia przed nami zadanie związane właśnie z urządzeniem wnętrz. W przypadku takiej sytuacji sprawdzi się minimalizm. Urządzając małe mieszkania musimy przede wszystkim postawić na funkcjonalność. Dać sobie jak najwięcej przestrzeni. Istnieją proste tricki, które pozwolą optycznie powiększyć takie mieszkanie.


Jednym z nich jest odpowiedni dobór kolorów ścian. W przypadku małych mieszkań unikamy krzykliwości. Stawiamy na jasne kolory. Nie należy też przesadzić z ich ilością w poszczególnych pomieszczeniach. Dodatkowe elementy w mieszkaniu – już „wychodząc” poza malowanie ścian – mogą być w nieco bardziej krzykliwych kolorach.


Wróćmy do oświetlenia. W niewielkich mieszkaniach dzięki niemu może powiększyć optycznie powierzchnie. Zaakcentować konkretny element pomieszczenia. Bardzo często stosowanym trickiem związanym z urządzeniem niewielkiego pokoju jest oświetlenie skierowane ku górze. W taki sposób można powiększyć optycznie to pomieszczenie.


Im mniej, tym lepiej


Są oczywiście sposoby urządzania wnętrz, które charakteryzuje nadmiar dodatków (np. styl angielski). Natomiast przy planowaniu warto na początek postawić właśnie na tę zasadę. Ma to znaczenie nie tylko w przypadku niewielkich przestrzeni. Minimalna ilość mebli i dodatków to też względy praktyczne (łatwiej wszystko doprowadzić do porządku).


Zresztą możemy być prawie pewni, że prędzej czy później nawet w tych minimalistycznie urządzonych wnętrzach pojawią się nowe przedmioty. Lepiej więc „nie zapełniać” pomieszczenia na samym początku.


Warto też dobrze (zanim nowe meble zostaną przywiezione) zaplanować, gdzie mają stać. Który z nich staną się centralnym elementem pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie wcześniej kilku możliwości ustawienia mebli.


Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Przy aranżowaniu wnętrz w dużym stopniu powinniśmy się kierować funkcjonalnością. W przypadku niektórych pomieszczeń trzeba to szczególnie wziąć pod uwagę. Tutaj za przykład posłuży kuchnia. Powinna być ona praktyczna, ale też oczywiście wygodna.


Kwestią wiążącą się z nią jest też bezpieczeństwo. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na te dwa aspekty urządzając mieszkanie dla seniora. Skupimy się na wspomnianej kuchni.


Po pierwsze przy urządzaniu tego pomieszczenia musimy zwrócić uwagę na wysokość zabudowy. Idealnym rozwiązaniem są szafki umieszczone w taki sposób, aby senior miał do nich dostęp bez żadnego problemu. Nawet do najgłębszych części danego mebla. Musimy uniknąć sytuacji w której osoba starsza będzie musiała stanąć na palcach, przyjmując ekwilibrystyczne pozy, czy wejść na krzesło.


Blaty powinny być na takiej wysokości, by bez problemu można było przy nich pracować na siedząco. Dłużej powinniśmy się też zatrzymać przy wyborze sprzętu, który znajdzie się w mieszkaniu seniora. Musi być on przede wszystkim prosty w obsłudze. Kupując sprzęt AGD warto przyjrzeć się czy ma on różnego rodzaju „przypominajki” (np. minutnik).


Przejdźmy do sypialni w mieszkaniu seniora. To kolejne bardzo ważne pomieszczenie, jeśli o sposób jego aranżacji. Na początek wybór łóżka. Lepiej unikać starych sof, czy tapczanów. Być może nasz senior traktuje je z sentymentem, ale z punktu widzenia jego zdrowia, to zły pomysł. Powinniśmy rozważyć opcje zakupienia z materacem. Biorąc pod uwagę kwestie indywidualne, ale też pewne ich ogólne cechy. Materiał z jakiego jest wykonany i czym jest wypełniony. Przy wyborze materaca warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Jego twardość. Oznaczona jest ona literą H i cyfrą. Jeśli jest to H1, to taki materac jest przeznaczony dla osób ważących do 60 kilogramów. H2 – do 80 kg. Osoby ważące do 110 kg mogą zdecydować się na H3. Powyżej tej wagi odpowiedni będzie materac oznaczony jako H4.


W przypadku sypialni dla seniora również pod uwagę bierzemy jego bezpieczeństwo. Możemy na przykład umieścić poręcze ułatwiające wstawanie z łóżka. Więcej porad na ten temat można znaleźć w tekście „Mieszkanie dla seniora – jak je urządzić?”.


Jeśli decydujemy się na kupno nowego lokum, to powinniśmy pamiętać o jednej istotnej sprawie. Im niższe piętro, tym lepiej. Co oczywiście „nie zwalnia” budynku od obecności windy.Dobrym rozwiązaniem jest mieszkanie na parterze. Takie jak to niespełna 40 metrowe na Osiedlu Skyres (termin oddania koniec czerwca 2019).

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

O czym trzeba wiedzieć (i pamiętać) przy urządzaniu wnętrz?
Ocena 4.94/5 na podstawie 39 Opinii.