Lokalizacja mieszkania – czego się wystrzegać przy jej wyborze?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
poniedziałek, 23 maja 2022

Lokalizacja mieszkania – czego się wystrzegać przy jej wyborze?

Lokalizacja mieszkania – czego się wystrzegać przy jej wyborze?

To ona, razem ze zgromadzeniem środków finansowych, jest najważniejszym aspektem przy zakupie nieruchomości. Lokalizacja mieszkania ma najważniejsze znaczenie z punktu widzenia codziennego życia. Czego więc wystrzegać się przy jej wyborze?

 

Lokalizacja mieszkania – pobieżne rozpoznanie

 

To bez wątpienia największy grzech przy zakupie nieruchomości. Nieważne, czy nabywacie mieszkanie dla siebie, czy to inwestycja pod wynajem. W obu przypadkach pobieżne rozpoznanie może mieć tragiczne skutki. Od czego zacząć sprawdzenie lokalizacji mieszkania? Od poznania miasta w którym chcecie zamieszkać. Jego dobrych i złych stron. Dzielnic, które są najchętniej wybierane przez mieszkańców. Trzeba oczywiście również zapoznać się z miejscami w mieście o złej sławie. Zwykle ceny mieszkań są tam niższe.

 

Problem z pobieżnym rozpoznaniem dotyczy nie tylko lokalizacji w skali makro. Na Wasze codzienne życie wpływ ma również to, co znajduje się w najbliższej okolicy mieszkania. A więc między innymi zaplecze handlowo – usługowe. To jak bardzo jest ono rozbudowane, ale także zróżnicowane. I teraz to na nim się skupimy.

 

Niewielkie zaplecze handlowo – usługowe

 

Wiele osób popełnia pewien błąd. Godzi się na niewielką ilość takich punktów handlowo – usługowych, zakładając, że nie są one potrzebne, bo i tak robią zakupy co sobotę w hipermarkecie. Takie myślenie bardzo szybko się zemści. Generalnie zasada jest tutaj prosta. Im bardziej zróżnicowane zaplecze handlowo – usługowe w pobliżu lokalizacji mieszkania, tym ta ostatnia jest bardziej atrakcyjna.

 

Wyobraźcie sobie, że w pobliżu Waszego bloku znajdują się dwa małe sklepy z produktami spożywczymi, dyskont, fryzjer, piekarnia i siłownia. A do tego jeszcze drogeria. Wszystko w zasadzie macie w jednym miejscu. I oczywiście – wciąż możecie co sobotę robić duże zakupy w jednym z hipermarketów. Przy okazji odwiedzając galerię handlową. To właśnie atrakcyjna lokalizacja mieszkania.

 

Brak terenów rekreacyjnych w najbliższej okolicy

 

Tutaj sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku opisanej wyżej zaplecza handlowego. W dzień wolny można razem z rodziną wyjechać z miasta w góry, albo na jezioro. Takie wyjazdy nie zastąpią jednak parku czy boiska znajdujących się niedaleko Waszego mieszkania. Im więcej takich terenów, tym oczywiście lepiej. Natomiast tutaj jedna bardzo istotna uwaga. W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego nierzadko nie zwraca się uwagi na ta plan zagospodarowania przestrzennego. Coraz częściej jednak właśnie przy starszym budownictwie pojawiają powierzchnie biurowe, albo nowe zakłady pracy. Kosztem – niestety – terenów zielonych.

 

Istotną przewagą rynku pierwotnego jest to, że w prospekcie informacyjnym, który dostaniecie od dewelopera, musi znajdować się plan zagospodarowania przestrzennego. Nie można też nie wspomnieć o tym, że dużo prościej znaleźć nowe osiedle położone w pobliżu terenów rekreacyjnych i zielonych.

 

Słabo rozwinięta infrastruktura drogowa

 

Dotyczy to zarówno osób zmotoryzowanych, jak i tych, którzy wybierają komunikację zbiorową. Już na etapie wyboru potencjalnej lokalizacji mieszkania, powinniście zwrócić na to uwagę. Każde z takich miejsc – bo ustalmy, będzie ich co najmniej kilka – musicie sprawdzić dokładnie właśnie pod kątem tego jak rozwinięta jest infrastruktura drogowa. Trzeba poznać odpowiedzi na kilka pytań. Po pierwsze – ile czasu zajmuje się dostanie z danej lokalizacji do innych części miasta? Oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem miejsca pracy, ale też szkoły do której będzie odwozić dzieci.

 

Nawet najbardziej atrakcyjne wyglądające osiedle przegra z wielogodzinnymi korkami w których będzie trzeba spędzić czas wracając do domu. Tutaj pojawia się kolejna kwestia, a więc transport miejski. W ostatnim latach miasta wprowadziły szereg rozwiązań, które miały na celu unowocześnienie tego ostatniego, a przede wszystkim jego usprawnienie. Za taki najbardziej oczywisty przykład służą buspasy. Dzięki tym rozwiązaniom transport publiczny stał się najszybszą opcją do poruszania się po mieście. Oczywiście w dużej mierze wpływ na to ma również sama miejscowość. Inaczej jeździ się po Warszawie, a inaczej po Rzeszowie.

 

Estetyka lokalizacji mieszkania

 

To ostatnia, ale wcale nie najmniej istotna sprawa. W dużej mierze odbiór estetyki najbliższej okolicy i tej nieco dalszej jest oczywiście kwestią indywidualną. To jak wygląda osiedle, ale i sam budynek dużo powie Wam o standardzie życia. W tej kwestii przewagą ma nowoczesne budownictwo. Ale dla prawdy trzeba dodać, że starsze osiedla również potrafią być estetyczne i jednocześnie spełniać wysokie standardy. Natomiast to w przypadku rynku wtórnego powinniście dokładnie przyjrzeć się okolicy i budynkowi. Czy nie jest zaśmiecona? Czy sam budynek był poddawany remontowi? I – przede wszystkim – w jakim stopniu?

 

Na atrakcyjność osiedla wpływ mają również takie rozwiązania jak monitoring. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy lubią być podglądani przez kamery. Nie zmienia to jednak tego, że chronią one osiedle i mieszkańców przed wandalami, a także zwiększają bezpieczeństwo. A to szczególnie ważny aspekt dla rodzin.

 

Jeśli szukacie mieszkania na nowoczesnym osiedlu w Rzeszowie, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Jesteśmy dostępni w biurowcu – Skyres – przy ulicy Warszawskiej 18.

 

 

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Lokalizacja mieszkania – czego się wystrzegać przy jej wyborze?
Ocena 4.95/5 na podstawie 157 Opinii.