To jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Kupno mieszkania właśnie z rynku pierwotnego wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto też poznać odpowiedź na pytanie, czym różni się od nabycia nieruchomości „po właścicielu”. Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika.
Kupno mieszkania z rynku pierwotnego – od czego zacząć?
Pierwszym krokiem niezależnie od tego, czy wybieracie nowoczesne budownictwo, czy decydujecie się na starszą nieruchomość, jest ocena możliwości finansowych. Najczęściej zakup mieszkania będzie związany z wzięciem kredytu. Zanim w ogóle zaczniecie przeglądać oferty poszczególnych banków, musicie zrobić jedną rzecz.
To ocena zdolności kredytowej. Dlaczego warto to zrobić? Przede wszystkim, żeby wiedzieć na jakie pieniądze z banku możecie liczyć. I generalnie jakie warunki zostaną przedstawione. Bank, zanim udzieli pożyczki, również sprawdza Waszą zdolność kredytową. Na czym polega cały proces?
Sprawdzenie zdolności kredytowej odbywa się w dwóch etapach. Pierwsza część to analiza ilościowa. W tym wypadku pod uwagę bierze się między innymi uzyskiwane dochody (w ciągu miesiąca) i koszty utrzymania. Mamy tutaj na myśli chociażby to, jakie rachunki płacicie. Ostatni element tej części oceny to obecne zadłużenie. To będą kredyty, dostępne limity, ale również debet na karcie.
Druga część to analiza jakościowa. W tym wypadku pod uwagę brane są między innymi wiek, stan cywilny, jak również liczba osób na utrzymaniu. Ale to nie wszystko. Analiza jakościowa dotyczy także statusu mieszkaniowego, statusu społecznego i wykonaj pracy (również jej stażu). Koniecznie zanim wybierzecie się do banku, musicie sprawdzić swoją historię kredytową. Zwykle pamięta się ile i gdzie się pożyczyło. Natomiast warto zainteresować się raportem BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Bank, który ma Wam udzielić pożyczki, również go pobierze.
Wybór lokalizacji mieszkania z rynku pierwotnego
Owszem, jest to uzależnione od możliwości finansowych o których pisaliśmy wyżej. Zdarzają się sytuacje, że wymarzoną lokalizację musicie wymienić na mniej atrakcyjną z Waszego punktu widzenia. Natomiast w tej części poradnika skupimy się na możliwościach związanych z wyborem miejsca, gdzie można zamieszkać.
Rynek pierwotny przez wiele lat był kojarzony przede wszystkim z okolicami granicy miasta. To właśnie przedmieścia były opanowane przez nowe osiedla. W ostatnim czasie jednak bardzo się to zmieniło. Mieszkania z rynku pierwotnego można znaleźć zdecydowanie bliżej centrum. A nawet w samym sercu miasta. Tutaj oczywiście wszystko zależy od specyfiki zabudowy tego ostatniego. W Rzeszowie znajdziecie nowe osiedla znajdujące się blisko centrum. Warto też zaznaczyć, że specyfika stolicy Podkarpacia pozwala mieszkać właśnie w takiej lokalizacji, a jednocześnie mieć możliwość bezproblemowego (czytaj bez stania w wielogodzinnych korkach) wyjazdu z miasta.
Wybór lokalizacji mieszkania to jej ocena w mniejszej i większej skali. Już spieszymy z wyjaśnieniem. Druga z wymienionych to wybór między centrum, przedmieściami i lokalizacjami położonymi pomiędzy nimi. Mają swoje zalety i wady. Centrum to naturalne miejsce, gdzie znajduje się zaplecze rozrywkowo – usługowe. Z kolei przedmieścia są wybierane przez osoby szukające ciszy i spokoju. Szukając lokalizacji powinniście wypisać wcześniej Wasze potrzeby. Właśnie pod tym kątem. Mniejsza skala oceny lokalizacji mieszkania dotyczy tego co znajduje się w najbliższej okolicy. Niezależnie od tego, czy jest to nowe osiedle, czy kupujecie mieszkanie z rynku wtórnego powinny one spełniać pewne wymogi.
Co więc musi znajdować się w najbliższej okolicy? W największym skrócie miejsca potrzebne do codziennego funkcjonowania. Na pierwszy ogień idzie zaplecze handlowo – usługowe. Im bardziej rozbudowane, tym oczywiście lepiej. I tutaj dość istotna uwaga. Rynek pierwotny w ostatnich latach postawił na tworzenie takiego zaplecza wraz z budową bloków, szerzej osiedla. Takie zaplecze to nie tylko sklepy spożywcze. To również usługi takie fryzjer, kosmetyczka czy klub fitness. Wszystko to co w Waszym odczuciu jest potrzebne w najbliższej okolicy.
Kolejna sprawa to dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnym. Im jest ich więcej, tym oczywiście lepiej. Powinny mieć one jak najbardziej zróżnicowany charakter. I znowu – dostosowany do Waszych potrzeb. Następna sprawa to ochrona zdrowia. Warto, aby w najbliższej okolicy bloku znajdowała się apteka i przychodnia. To istotne nie tylko, jeśli macie małe dzieci. A jeśli już przy tym jesteśmy. Rodzice, którzy chcą kupić mieszkanie, na pewno zwrócą uwagę na bliski dostęp do jednostek oświaty. Obecność żłobka i przedszkola w najbliższej okolicy, to ogromna zaleta lokalizacji. Podobnie ze szkołą podstawową. Wymienione wyżej jednostki oświaty często powstają niemal z początkiem budowy osiedla.
Jak wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego?
Podobnie jak w przypadku lokalizacji musi ono w jak największym stopniu odpowiadać na Wasze potrzeby. Tutaj jedna sprawa o której nie wspomnieliśmy wyżej. Warto wziąć pod uwagę, to, że w mieszkaniu możecie żyć przez najbliższej kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. A to oznacza – zmianę potrzeb. Tutaj za przykład posłuży założenie rodziny.
Załóżmy, że jesteście singlem, który właśnie rozpoczyna zawodowe życie. Skończyliście studia, dostaliście wymarzoną pracę i chcecie kupić mieszkanie. Na tym etapie życia za pewne wystarczy Wam kawalerka. I jest to zrozumiałe. Pytanie brzmi, czy za kilka lat, kiedy postanowicie założyć rodzinę, będziecie mieli możliwość zmiany mieszkania? A może już na tym etapie zastanowić się nad nieco większym metrażem? Oczywiście przy założeniu, że macie taką możliwość. I dokładnie ta sama zasada – patrzenia w przyszłość – powinna dotyczyć opisywanej wyżej lokalizacji.
Czym wyróżnia się kupno mieszkania z rynku pierwotnego? Przede wszystkim szerokim wyborem metrażu i rozplanowania nieruchomości. Przeglądając ogłoszenia i prospekty deweloperów można się o tym szybko przekonać. Warto również podnieść jeszcze jedną kwestię. Nowe mieszkania mają przewagę nad starym budownictwem w kontekście standardu życia. Po pierwsze – jakość materiałów z jakich są one wykonane. Ale to nie wszystko. Generalnie nowe mieszkania to niższe koszty utrzymania. Chociażby te związane z ogrzewaniem. Warto również nadmienić coraz większy udział energii odnawialnej w nowoczesnych budownictwie. Części wspólne budynków są na przykład oświetlane przy jej udziale.
Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?
Przede wszystkim dokładnie. Nie jest to w żadnym wypadku trudne. Obecnie obowiązujące przepisy chronią nabywcę mieszkania z rynku pierwotnego. Warto, zanim w ogóle zaczniecie przeglądać oferty, zapoznać się z tzw. ustawą deweloperską. Znajduje się w niej szereg zapisów „opisujących” relację na linii kupujący – sprzedający mieszkanie z rynku pierwotnego. Przykładowo pieniądze, którymi płacicie za nieruchomość nie są od razy przekazywane deweloperowi. Są one składane na specjalnych rachunku w banku. Deweloper – w niewielkim uproszczeniu – dostanie je dopiero w momencie, gdy zakończenie budowy, będzie już pewne. Bo tak – decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego zwykle nabywa się „dziurę w ziemi”. Dlatego warto dokładnie sprawdzić dewelopera. Jego wcześniejsze realizacje. Czy przebiegały one bez zakłóceń i zostały ukończone w przewidywanym terminie? Im dłuższy staż dewelopera na rynku, tym lepiej.
Taką firmę powinniście również sprawdzić pod kątem tego, czy jest wypłacalna. Czy będzie w stanie przeprowadzić realizację jaką jest budowa. To można sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym. To jednak wciąż nie wszystko. Jako kupujący powinniście wiedzieć, czy deweloper posiada pozwolenie na budowę. Jak również to, czy należy do niego dany grunt. O tym dowiecie się z lektury księgi wieczystej.
Jeśli szukacie mieszkania z rynku pierwotnego na terenie Rzeszowa, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy dostępni również w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (Skyres). Zapoznacie się z naszą ofertą mieszkań.