Zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Developres
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 13 października 2019

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na co zwrócić uwagę?

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na co zwrócić uwagę?

Jeśli wybraliście lokal z „historią”, zajrzyjcie do tego artykułu. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego nie musi być wyzwaniem. Warto pamiętać o paru istotnych sprawach.

 

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – jakie są możliwości?

 

Mamy tutaj na myśli dostępne w danym mieście lokalizacje nowoczesnych nieruchomości. Zwykle rynek pierwotny kojarzony jest z przedmieściami, lub miejscami z których dotarcie do centrum wiąże się ze staniem w korkach. Środek miasta natomiast jest opanowany przez rynek wtórny.

 

I jeszcze kilkanaście lat temu faktycznie można było mówić o takim podziale „wpływów”. Obecnie jednak rynek pierwotny coraz śmielej pojawia się właśnie blisko serca miasta. Oczywiście wiele w tej kwestii zależy od specyfiki danej miejscowości. W Rzeszowie bez problem można znaleźć nowoczesne budownictwo położone w bliskiej odległości od centrum. Jednym z takich miejsc jest Osiedle Skyres położone u zbiegu ulic Warszawskiej i Lubelskiej. Dostępne są nim mieszkaniu o różnych metrażach (na przykład to 55-metrowe na parterze).

 

Mieszkanie z rynku pierwotnego – sprawdzamy i weryfikujemy

 

Zakup nieruchomości to często inwestycja życia, a więc należy się do niej bardzo dobrze przygotować. Podobnie jak w przypadku starszego budownictwa, tak i zakup mieszkania z rynku pierwotnego powinniśmy poprzedzić porządnych researchem.

 

Po pierwsze informacje na temat dewelopera. Na początek jego weryfikacja w internecie. Opinie o deweloperze to jedno, ale oczywistością jest również sprawdzenie jego strony w sieci i informacji, które się na niej znajdują. I nie chodzi tylko o te umieszczone „na stałe” (historia dewelopera, adres biur itd.).

 

Częste aktualizacje, nowe budowy i zdjęcia z nich – są również bardzo ważnym źródłem informacji. W internecie możemy również sprawdzić czy na przykład firma od której chcemy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

 

Odrębną kwestią jest oczywiście weryfikacja i sprawdzenie tego, jak informacje o danej inwestycji przedstawiane w internecie czy broszurze reklamowej mają się do rzeczywistości. Gdzie znajduje się osiedle, czy faktycznie „jest obok niego mnóstwo terenów zielonych”.

 

I jeszcze jedna sprawa. Jako klient dewelopera mamy prawo uzyskać od niego prospekt informacyjny. To on pozwoli nam ocenić wiarygodność firmy W takim prospekcie znajdują się między innymi informacje dotyczące dotychczasowym i obecnym realizacji dewelopera. Kolejna kwestia to status działki na której powstaje inwestycja. W jaki sposób finansowana jest budowa. Jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego najbliżej okolicy.

 

Umowa przedwstępna z deweloperem

 

Niektóre z firm dają jeszcze jedną możliwość. To taka zwana umowa rezerwacyjna. Zwykle zawierana jest ona na kilka tygodni lub miesięcy. Deweloper w takiej umowie zobowiązuje się do nie sprzedawania danego mieszkania. Przez określony czas. Taka umowa może być zawarta na piśmie. Nie są do niej wymagane jakieś specjalne instrumenty prawne.

 

Inaczej jest w przypadku umowy przedwstępnej przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego. Jest ona zawierana przed notariuszem. To umowa, która jest gwarantem sprzedaży i zakupu. Jest ona zawierana wcześniej, niż odebranie kluczy. Często też przed ukończeniem budowy przez dewelopera. On dzięki tej umowie ma możliwość zakończenia procesu. Osoba, kupująca mieszkanie na niezbędne formalności i zebranie pieniędzy (na przykład wzięcie kredytu).

 

W umowie deweloperskiej znajdują się między innymi informacje dotyczące lokalizacji, terminu oddania i ceny. Powinny być w niej zawarte również możliwe skutki zmian (na przykład w kwestii niedotrzymania daty oddania nieruchomości). Umowa przedwstępna to też informacje w jaki sposób można od niej odstąpić.

 

Odbiór techniczny mieszkania - jak się przygotować?

 

Przeskoczymy etap szukania i znalezienia najlepszego miejsca dla siebie. O tym szerzej pisaliśmy między innymi w tekście „Lokalizacja mieszkania – na co zwrócić uwagę?”. Jesteśmy już praktycznie na finiszu całego procesu.

 

Został nam „tylko” i „aż” odbiór techniczny. Kupujemy co prawda mieszkanie z rynku pierwotnego (a więc nowe), ale to nie znaczy, że mamy w nim niczego sprawdzać. Zaczniemy od tego, że na odbiór techniczny powinniśmy się umówić w ciągu dnia. Zarezerwujmy sobie tyle czasu, ile będziemy potrzebowali. Obowiązuje zasada „nigdzie się nie spieszymy”.

 

Na odbiór techniczny mieszkania z rynku pierwotnego, jeśli sami nie czujemy się na siłach wszystkiego dopilnować, wybrać się ze specjalistą. Do sprawdzenia mamy między innymi dokładną powierzchnię lokalu. Jak wygląda rozkład pomieszczeń, czy jest zgodny z planem. Kolejna sprawa ściany, sufit i podłoga. Czy są one równe? W jaki sposób rozłożony jest tynk (czy nie występują jakieś zgrubienia itp.). Bardzo dokładnie przyjrzymy się też czy ściany i sufit są suche.

 

Należy również oczywiście zwrócić uwagę na jakość wykonania i osadzenia okien oraz drzwi. To w jaki sposób się otwierają i zamykają. Nie można również zapomnieć o instalacjach. Proces odbioru mieszkania wymaga od nas wiedzy na ten temat. I w najbliższym czasie postaramy się Wam ją przekazać:).

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na co zwrócić uwagę?
Ocena 4.80/5 na podstawie 153 Opinii.