Jak zostać inwestorem w nieruchomość? Praktyczne wskazówki
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
czwartek, 30 września 2021

Jak zostać inwestorem w nieruchomość? Praktyczne wskazówki

Jak zostać inwestorem w nieruchomość? Praktyczne wskazówki

Wiele osób zastanawia się nad taką formą lokowania własnych oszczędności. Czy łatwo zostać inwestorem w nieruchomości? W jaki sposób się do tego przygotować? Poniżej znajdziecie praktyczne wskazówki.

 

Czy warto zainwestować w nieruchomości?

 

W ostatnim czasie pojawiało się mnóstwo informacji prasowych dotyczących właśnie takiej formy lokowania pieniędzy. Wszystkie w pozytywnym tonie wypowiadają się o przyszłości inwestowania w nieruchomości. Nie ma w tym nic dziwnego, trendy są dość jednoznaczne. Za przykład posłuży tutaj zeszły – a więc pandemiczny – 2020 rok. COVID-19 w żadnym wypadku nie zatrzymał inwestorów. Taka forma lokowania oszczędności w ubiegłym roku zyskała na zainteresowaniu. Też warto tutaj zaznaczyć, że inwestycja w nieruchomość, to proces na lata. Bardzo odporny na chwilowe – a tak w tym kontekście należy rozpatrywać zeszłoroczne wydarzenia – zawirowania.

 

Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, czy warto zainwestować w nieruchomość, to odpowiedź brzmi „jak najbardziej”. Natomiast nie oznacza to, że należy to zrobić bez wcześniej przygotowania.

 

Dotyczy ono nie tylko znajomości rynku nieruchomości i tego w co warto zainwestować. Przyda się wiedza na temat samego procesu. Tego jak powinien przebiegać. Czego należy unikać i jakich błędów się wystrzegać. Te ostatnie przydają się wbrew pozorom nie tylko początkującym.

 

Jak zostać inwestorem w nieruchomość?


Przede wszystkim należy określić cel. Czy inwestujecie w mieszkanie pod wynajem długoterminowy? A może Was tak zwany flipping? To kupowanie mieszkań po okazyjnej cenie (najczęściej z przeznaczeniem do remontu), a następnie odsprzedawanie. Oczywiście z zyskiem. Kolejną możliwością jest wynajmowanie powierzchni biurowych. Nie można również nie wspomnieć o inwestycji w nieruchomość popularnej w rejonach turystycznych. To najem krótkoterminowy.

 

To właśnie ta forma jest dobrym przykładem na to, że w przypadku inwestycji nie liczą się jedynie pieniądze jakie na to wydacie. Ogromne znaczenie ma czas jaki na cały proces poświęcicie. W przypadku najmu krótkoterminowego w zasadzie jest 24 godziny na dobę. Oczywiście siedem dni w tygodniu. Mniejsze wymagania ma najem długoterminowy. Jest to też rodzaj inwestowania, który jest polecany początkującym. Co oczywiście nie oznacza w żadnym wypadku, że można się do niego zabrać bez wcześniejszego przygotowania.

 

Niezwykle bowiem istotnym elementem całego procesu jest wiedza. Jak już zostało wspomniane nie tylko ta z zakresu kwestii formalnych inwestowania w nieruchomość. Mamy tutaj na myśli między innymi to jak krok po kroku wygląda zakup mieszkania. Niezwykle ważna jest „świadomość” miasta w którym będziecie chcieli zainwestować. Jakie informacje będą przydatne?

 

Co trzeba wiedzieć o mieście w którym zainwestujecie?

 

Po pierwsze, im lepiej znacie taką miejscowość, tym lepiej. Wasza inwestycja w takiej sytuacji przede wszystkim zyskujecie na bezpieczeństwo. W poradnikach dotyczących zakupu nieruchomości bardzo często przewija się koncepcja miasta w którym się wychowaliście. Znacie je najlepiej i w ten sposób możecie między innymi uniknąć pułapki związanej z nieodpowiednim wyborem lokalizacji nieruchomości.

 

I faktycznie przychylamy się do takiego wyboru miasta. Przy założeniu, ze jest ono sporych rozmiarów. Idealny wybór na pierwszą inwestycję to stolica województwa. To one mają najwięcej do zaoferowania. Mamy tutaj na myśli zarówno spory rynek nieruchomości (zarówno tych z kilkudziesięcioletnim stażem, jak i nowoczesnych osiedli), ale też chociażby liczbę potencjalnych najemców. A także osób zainteresowanych zakupem wyremontowanej przez Was nieruchomości.

 

Stolice województw dają największe możliwości, ale niektóre z nich mogą odstraszać początkujących inwestorów dużą konkurencją. Faktem jest, że Warszawa czy Kraków mogą sprawić sporo trudności. Są jednak miasta wojewódzkie w których z powodzeniem możecie szukać nieruchomości na swoją pierwszą inwestycję. W tym gronie bardzo często wymienia się Rzeszów.

 

Stolica Podkarpacia przede wszystkim charakteryzuje się dużym liczbą potencjalnych najemców. Są to zarówno studenci (kilkadziesiąt tysięcy żaków) i młode osoby, które przeprowadzają się do Rzeszowa za pracą. Dlatego warto zainteresować się tym miastem właśnie pod kątem najmu długoterminowego.

 

Wróćmy do pewnej ogólnej wiedzy jaka będzie przydatna. Na jeden aspekt już wskazaliśmy. To znajomość rynku najmu. To jakie są szanse na znalezienie chętnych na Wasze mieszkanie. W tym kontekście trzeba zwrócić uwagę zarówno na obecność i ilość ośrodków akademickich, jak i zakładów pracy. Nie chodzi tylko o wielkość i liczbę firm. Warto spojrzeć również pod kątem branż, które są w danym mieście mocne. Jeśli to IT – istnieje spora szansa na młodych najemców oczekujących dłuższej umowy. Ze względu na stabilność pracy, ale również zarobki. W tym ostatnim kontekście warto zastanowić się nad zakupem mieszkania o wysokim standardzie z rynku pierwotnego.

 

Kolejnym aspektem istotnym dla Was inwestorów w nieruchomość będzie bezpieczeństwo w mieście. Również z rozróżnieniem na jego poszczególne części. Zakup mieszkania w dzielnicy o złej sławie może okazać się bardzo kosztownym błędem. Warto również najbliższą okolicę sprawdzić pod kątem infrastruktury drogowej i tego jak wygląda transport publiczny. Oczywiście obie wymienione kwestie są również ważne dla całego miasta. Łatwiej „pozyskać” najemcę w miejscowości w której przemieszczanie się nie stanowi wzywania.

 

Bardzo istotnym aspektem dla inwestora są perspektywy rozwoju miasta. Dają one podpowiedź na to jak sytuacja może wyglądać za 10 i więcej lat. A jak już wspominaliśmy – inwestycja w nieruchomość to proces wieloletni. Wiedza to w tym procesie najważniejsza waluta. Coś bez czego zakup mieszkania może się okazać kosztowną wpadką.

 

Jaki rynek wybrać na inwestycję?

 

To pytanie zadają sobie wszyscy początkujący inwestorzy. Możliwości są dwie. Jedna z nich to zakup nieruchomości z rynku wtórnego. O takie rozwiązanie opiera się między innymi wspominany wyżej flipping mieszkań. W takim wypadku koniecznie bierze się pod uwagę koszt remontu. I to właśnie on plus wiedza i doświadczenie na temat odświeżania mieszkań ma tutaj ogromne znaczenie. Jeśli do tej pory nie mieliście z nim do czynienia w jakimś większym zakresie (a więc nie chodzi tutaj o odmalowanie salonu), to taka forma inwestycji niekoniecznie jest przeznaczona dla Was.

 

Rynek wtórny jeszcze kilkanaście lat temu rządził również w najmie długoterminowym. Nie tyle dlatego, że inwestorzy wybierali właśnie go. Taki stan rzeczy wynikał z popularności zarabiania na najmie mieszkania po rodzicach (dziadkach). Jeśli studiowaliście te kilkanaście lat zapewne sami mieliście okazję funkcjonować na takiej stancji. Miały one swoje zalety, ale nie były pozbawione wad. Chociażby „oryginalne” rozwiązania aranżacyjne, które z funkcjonalnością miały niewiele wspólnego. Albo spanie na łóżku po rodzicach właściciela mieszkania.

 

W ciągu tych ostatnich kilkunastu lat rynek najmu długoterminowego sporo się zmienił. Po pierwsze ogromną popularnością wśród inwestorów cieszy się rynek pierwotny. Coraz więcej osób inwestuje w nowoczesne osiedla. W ten sposób znacząco podwyższył się standard mieszkań na wynajem. Wbrew temu co by się mogło wydawać nie ma problemu ze znalezieniem chętnych na taki lokal.

 

Najemcami mieszkań z rynku pierwotnego stają się rodziny z małymi dziećmi, osoby rozpoczynające swoją ścieżkę zawodową, a także studenci. To trzy największe grupy wynajmujących. Cenią sobą standard i są w stanie za niego zapłacić więcej. Nawet studenci, a więc grupa, która jeszcze kilka lat temu nie była z tym kojarzona. Znacząco zmieniły się jednak wymogi.

 

Dotyczą one nie tylko stanu mieszkania. Bardzo ważnym aspektem dla każdej z wymienionych grup jest odpowiednia lokalizacja i to co się w niej znajduje. Mamy tutaj na myśli między innymi tak oczywiste kwestie jak dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. Miejsca parkingowe, sklepy z produktami codziennego zapotrzebowania, apteka, ośrodek zdrowia – to kolejne zalety lokalizacji. Rynek pierwotny w ostatnich latach wypracował pewne architektoniczne i infrastrukturalne rozwiązania dzięki stał się pod tym kątem niezwykle atrakcyjny. Dodatkowo pojawił się w wielu częściach miasta, tym samym dającym inwestorom duże pole do manewru.

 

Jeśli jesteście zainteresowani inwestycją w nieruchomość z rynku pierwotnego w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Dostępni jesteśmy również w biurze (Skyres, ul Warszawska 18) między godziną 8 a 17. Od poniedziałku do piątku.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak zostać inwestorem w nieruchomość? Praktyczne wskazówki
Ocena 4.77/5 na podstawie 239 Opinii.