Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
środa, 24 listopada 2021

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?

Niezależnie od tego czy zainwestowaliście w nieruchomość celem najmu, czy udostępniacie lokal, który już należał do Was, musicie odpowiedzieć na to pytanie. Jak urządzić mieszkanie pod wynajem? Czy warto robić to po tzw. kosztach? Poniżej znajdziecie wiele cennych porad.

 

Urządzenie mieszkania pod wynajem – najważniejsze zasady

 

Tak naprawdę cały proces opiera się właśnie na nich. To zasady, które obowiązują przy aranżacji wnętrz. Niezależnie od tego, czy urządzacie je dla siebie, czy celem ich udostępniania. Mają one wpływ na codzienne funkcjonowanie mieszkańców. Z punktu widzenia inwestora w nieruchomość pod wynajem to między ciągłość tego ostatniego, ale i liczba chętnych. Źle urządzone mieszkanie może oznaczać częstą wymianę osób, a w dłuższej perspektywie – lokal będzie po prostu stał pusty. A więc generował jedynie wydatki.

 

Istnieją trzy podstawowe zasady aranżacji wnętrz. Po pierwsze w czasie urządzania mieszkania pod wynajem musicie zadbać o funkcjonalność. Korzystanie z nieruchomości powinno być jak najbardziej naturalne. Najlepszym przykładem jest kuchnia. Powinno w niej być obecnych pięć stref (m.in. przechowywania, przygotowywania i obróbki termicznej) rozmieszczonych w konkretnym układzie. To właśnie funkcjonalna aranżacja mieszkania.

 

Kolejna zasada oznacza wprowadzenie praktycznych rozwiązań. I to właśnie w mieszkaniu pod wynajem jest ona niezwykle istotna. Zamiast efektownych designerskich „wtrętów” postawcie na praktyczne rozwiązania, które ułatwiają codzienne życie. Mieszkanie na wynajem przede wszystkim musi „dać” najemców możliwość łatwego codziennego korzystania z niego. Nie oznacza tego, że jego wygląd nie ma znaczenia. Natomiast powinien się on manifestować w wysokim standardzie i stanie mieszkania. A nie efektywnych – ale nie praktycznych – dodatkach podpatrzonych w katalogach.

 

Trzecia zasada aranżacji mieszkania pod wynajem stawia na bezpieczeństwo. Niezależnie od tego na jaką grupę najemców się decydujecie - studenci, osoby pracujące, rodzice z dziećmi - jest to ważny aspekt. Oczywiście najwięcej pracy czeka Was przy ostatniej z wymienionych. Dobrą praktyką jest współdziałanie z rodzicami w kontekście wprowadzenia pewnych rozwiązań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom. Można im również pozostawić pewną swobodę jeśli chodzi o kwestie aranżacyjne.

 

Jakie materiały wybrać do wykończenia mieszkania pod wynajem?

 

To kolejne często pojawiające się pytanie przy aranżacji nieruchomości pod wynajem. Wiąże się ono ze wspomnianym we wstępie urządzaniem takiego mieszkania po tak zwanych kosztach. Przestrzegamy przed takim podejściem. Nikt też oczywiście nie zmusza do wydania na kroci na wykończenie mieszkania. Jak zwykle – najlepsza będzie droga środka.

 

Po pierwsze warto mieć na uwadze, że użytkowanie mieszkania może być intensywnie. Niezależnie od typu najemców. To może oznaczać potrzebę częstego remontu. Lepiej więc wybrać materiały trwałe. To pozwoli nie tylko wydłużyć „żywotność” mieszkania, ale też obniży koszty związane z częstym odświeżaniem. Unikajcie niedoróbek i prowizorki. Pozorne oszczędności bardzo szybko się na Was zemszczą.

 

Kolejna sprawa to dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych do danego pomieszczenia. Tutaj za najlepszy przykład posłuży łazienka. Naturalnym rozwiązaniem stosowanym w tej części mieszkania są płytki. Wybierając je należy zwrócić uwagę na takie parametry jak klasa ścieralności, nasiąkliwość i antypoślizgowość. Jeśli chodzi o farby na ściany, to preferowanym rozwiązaniem jest wybór zmywalnych o trwałej powłoce. W przypadku tapet lepiej postawić na grubszy model. Papierowe są bardzo nietrwałe.

 

Strefy funkcjonalne w mieszkaniu

 

Ich wydzielenie ma bezpośredni wpływ na jakość codziennego życia. W mieszkaniach z rynku wtórnego są one często zaznaczone poprzez ściany. W ten sposób poszczególnym wydzielonym w ten sposób przestrzeniom – pomieszczeniom – można przypisać konkretną rolę. Oczywiście i w nowoczesnych mieszkania wykorzystuje się takie rozwiązania.

 

Natomiast często spotyka się koncepcję z otwartą na salon kuchnią. I w takim wypadku warto będzie stworzyć wspomniane strefy funkcjonalne. Przykładowo wycinek pokoju dziennego może stać się miejscem do spożywania posiłków. Stół postawiony niedaleko części kuchennej to właśnie taka strefa funkcjonalna. Dodatkowo warto ją „zaznaczyć” oddzielnym oświetleniem. To bardzo często stosowane rozwiązanie.

 

Taką strefą będzie również miejsce do nauki czy pracy. W obecnych czasach w obu przypadkach mowa o korzystaniu z komputera stacjonarnego lub laptopa. Warto więc zaaranżować takie miejsce w pokojach (jeśli mieszkańców jest więcej) lub we wspominanym pomieszczeniu dziennym. Przyda się więc biurko, odpowiednie krzesło (koniecznie z regulacją wysokości) i lampka. O ile w tym momencie wydaje się być to błahym aspektem, to takie elementy mają ogromny wpływ na liczbę chętnych na wynajem.

 

Czy stare meble sprawdzą się w mieszkaniu pod wynajem?

 

Takie rozwiązanie było popularne jeszcze kilkanaście lat temu. Jeśli wynajmowaliście w tym czasie mieszkanie (na przykład będąc studentem), to za pewne wiecie, co mamy na myśli. Odpowiedź na przed chwilą postawione pytanie jest dość prosta. Tak, można urządzić mieszkanie przy udziale używanych mebli. Warto jednak postawić na takie, które się „nie rozlatują”. Po pierwsze stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa. Po drugie – trzeba będzie je wymienić. Z pozornej oszczędności, kiedy wstawaliście stare meble niewiele zostanie.

 

Jeśli chcecie kupić mieszkanie pod wynajem z rynku pierwotnego w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami.

Artykuły

Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego?
poniedziałek, 6 grudnia 2021

Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego?

Co trzeba wiedzieć zanim zdecydujecie się na zakup "przechodzonego" mieszkania? Wszystkie ważne informacje znajdziecie w naszym poradniku.
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – na co trzeba zwrócić uwagę?
piątek, 3 grudnia 2021

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – na co trzeba zwrócić uwagę?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Zalety i przydatne wskazówki.
Praktyczne porady dla inwestorów w nieruchomość
wtorek, 30 listopada 2021

Praktyczne porady dla inwestorów w nieruchomość

Z naszego poradnika dowiesz się między innymi tego na jaki rodzaj inwestycji powinnieś się zdecydować na początku swojej drogi, a (...)

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?
Ocena 4.95/5 na podstawie 228 Opinii.