Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Urządzamy bezpieczną i wygodną łazienkę – praktyczne porady

Urządzamy bezpieczną i wygodną łazienkę – praktyczne porady

To miejsce w mieszkaniu, które ma szczególną wagę. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na urządzenie łazienki. Tak aby uczynić to miejsce bezpiecznym i wygodnym.

 

Łazienkę urządzamy na lata

 

Warto sobie to uświadomić. Niesie to za sobą kilka dość istotnych kwestii. Po pierwsze urządzając taką łazienkę musimy dokładnie przemyśleć koncepcję. Tak aby nie musieć wprowadzać – często drogich – poprawek. Po drugie – patrząc na to, że łazienkę urządzamy na lata – nie możemy sobie pozwolić na „niedoróbki”.

 

Musi być ona również funkcjonalna i wygodna. Nie powinno być tak, że pozwolimy sobie na to, aby któryś z elementów wystroju był niedopasowany. Z łazienki korzystamy codziennie, a więc nawet mały problem w pewnym momencie stanie się sporą przeszkodzą. I jest jeszcze jedna ważna sprawa związana z tym, że zmiany w tym pomieszczeniu zwykle są przeprowadzane raz na kilkanaście lat. W miarę możliwości postarajmy się nie oszczędzać na materiałach, a także poszczególnych elementach wystroju.

 

Pamiętajmy o odległościach

 

I to nie tylko w przypadku niewielkiej łazienki, chociaż to właśnie w takiej sytuacji będziemy się musieli mocno nagimnastykować. Po pierwsze po tym pomieszczeniu – niezależnie od jego rozmiarów – powinniśmy się mieć swobodę w poruszaniu i korzystaniu z poszczególnych elementów wyposażenia. Montując sedes w łazience należy „zapewnić” wolne miejsce około metr na metr. W przypadku umywalki powinna być to przestrzeń co najmniej 70 centymetrów na 90. Z kolei przed wanną musi to być 100 na 70-80 centymetrów. Taka ilość miejsca pozwoli nam w sposób wygodny i bezpieczny korzystać z tej części łazienki.

 

W przypadku niewielkiej powierzchni, na pewno będziemy musieli się więcej w tej kwestii nagimnastykować. Dobrym pomysłem w czasie urządzania małej łazienki jest wcześniejsze stworzenie planu z dokładnym rozmieszczeniem poszczególnych elementów. To da nam nie tylko wyobrażenie jak będzie wyglądać to pomieszczenie, ale też w pewnym stopniu da możliwość niewielkich manipulacji dostępną przestrzenią.

 

Bezpieczna i funkcjonalna łazienka – wanna czy prysznic?

 

Oczywiście takie pytanie powinniśmy zadać sobie nie tylko w kontekście tych dwóch aspektów. To jednak na nich się skupimy. Zaczniemy od bezpieczeństwa. Na tę kwestię przy urządzaniu łazienki szczególną uwagę musimy zwrócić w sytuacji, gdy w mieszkaniu jest dziecko, lub gdy z tego pomieszczenia będzie korzystał senior.

 

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Jeśli zależy nam na oszczędności związanej z korzystaniem z wanny czy prysznica, to zwykle stawia się na drugie z wymienionych. To też dobry pomysł w sytuacji, gdy dysponujemy niewielką przestrzenią. Ale również i wanna daje nam możliwość oszczędnego korzystania z wody. Na przykład kąpiąc się z dzieckiem, czy robiąc przy okazji niewielką przepierką jego ubrań. W kwestii funkcjonalności łazienki wanna na pewno jest łatwiejsza, jeśli chodzi o utrzymanie jej w czystości.

 

Gdy z tego pomieszczenia będzie korzystać senior rozwiązaniem z większą ilością zalet jest prysznic. Oczywiście temat bezpiecznej łazienki nie zamyka się jedynie na wyborze między wanną, a prysznicem.

 

Płytki do łazienki – jak wybrać te najlepsze?

 

To kolejny aspekt związany z urządzeniem bezpiecznej, wygodnej i funkcjonalnej łazienki. Wybór ten jest w dużym stopniu uzależniony od wielkości naszej pomieszczenia. Jeśli mamy do dyspozycji małą powierzchnię lepszy rozwiązaniem będą płytki ceramiczne w stonowanych kolorach. Raczej w niewielkich rozmiarach. Chociaż nie jest to regułą.

 

W przypadku większej łazienki (np. takiej jak w tym ponad 66-metrowym mieszkaniu na powstającym właśnie Osiedlu Nova Graniczna w Rzeszowie) możemy sobie pozwolić na nieco większą „frywolność” w doborze kolorów płytek. Podobnie jest z ich wielkością. Bardzo ważnym aspektem związanym z układaniem płytek, a dokładniej z ich rozmiarem, ma to na jakim poziomie znajduje się wanna lub prysznic. I jeszcze jedna ważna kwestia dotycząca ich wyboru. Jeśli w łazience będziemy mieli sporo sprzętu, lepiej postawić na płytki mniej wzorzyste. Samo ich układanie – w sytuacji gdy nie mamy w tym doświadczenia – lepiej pozostawić fachowcom.

 

Oświetlenie w łazience

 

To kolejny niezwykle istotny aspekt przy urządzaniu tego pomieszczenia. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Po pierwsze montowanie w łazience jednego źródła oświetlenia to spory błąd. Każda ze stref tego pomieszczenia musi być z odpowiednią ilością światła. Ma to wpływ nie tylko na funkcjonalność łazienki, ale też wygodę korzystania z niej i oczywiście aspekt wizualny.

 

Oprócz głównego źródła światła warto zainwestować w lampy przy lustrze. Dodatkowo można też oświetlić wannę, lub kabinę prysznicową. W przypadku łazienki możemy postawić na lampy z regulacją natężenia. Jeśli to pomieszczenie „dysponuje” większą powierzchnią możemy połączyć kilka rodzajów oświetlenia. Mogą to być świetlówki, halogeny i kinkiety. Dobre oświetlenie w łazience ma jeszcze jeden istotny plus. Dzięki niemu łatwiej będzie nam utrzymać to pomieszczenie w czystości.

Artykuły

Aranżacja wnętrz – wskazówki dla początkujących
sobota, 20 lipca 2019

Aranżacja wnętrz – wskazówki dla początkujących

Kilkanaście praktycznych porad dla osób, które urządzają swoje pierwsze mieszkanie. Dzięki nim stworzycie piękne wnętrza.
Pytania, które muszą paść, jeśli szukasz mieszkania dla siebie
piątek, 19 lipca 2019

Pytania, które muszą paść, jeśli szukasz mieszkania dla siebie

Baza informacji, która pozwoli znaleźć mieszkanie idealne dla siebie. Wskazówki i porady.
Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co trzeba uważać?
niedziela, 14 lipca 2019

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co trzeba uważać?

Praktyczne wskazówki, które uchronią przed problemami związanymi z zakupem mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba uważać, a czego (...)

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Urządzamy bezpieczną i wygodną łazienkę – praktyczne porady
Ocena 4.89/5 na podstawie 135 Opinii.