Bezpieczna i wygodna łazienka - Developres
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 26 kwietnia 2019

Urządzamy bezpieczną i wygodną łazienkę – praktyczne porady

Urządzamy bezpieczną i wygodną łazienkę – praktyczne porady

To miejsce w mieszkaniu, które ma szczególną wagę. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na urządzenie łazienki. Tak aby uczynić to miejsce bezpiecznym i wygodnym.

 

Łazienkę urządzamy na lata

 

Warto sobie to uświadomić. Niesie to za sobą kilka dość istotnych kwestii. Po pierwsze urządzając taką łazienkę musimy dokładnie przemyśleć koncepcję. Tak aby nie musieć wprowadzać – często drogich – poprawek. Po drugie – patrząc na to, że łazienkę urządzamy na lata – nie możemy sobie pozwolić na „niedoróbki”.

 

Musi być ona również funkcjonalna i wygodna. Nie powinno być tak, że pozwolimy sobie na to, aby któryś z elementów wystroju był niedopasowany. Z łazienki korzystamy codziennie, a więc nawet mały problem w pewnym momencie stanie się sporą przeszkodzą. I jest jeszcze jedna ważna sprawa związana z tym, że zmiany w tym pomieszczeniu zwykle są przeprowadzane raz na kilkanaście lat. W miarę możliwości postarajmy się nie oszczędzać na materiałach, a także poszczególnych elementach wystroju.

 

Pamiętajmy o odległościach

 

I to nie tylko w przypadku niewielkiej łazienki, chociaż to właśnie w takiej sytuacji będziemy się musieli mocno nagimnastykować. Po pierwsze po tym pomieszczeniu – niezależnie od jego rozmiarów – powinniśmy się mieć swobodę w poruszaniu i korzystaniu z poszczególnych elementów wyposażenia. Montując sedes w łazience należy „zapewnić” wolne miejsce około metr na metr. W przypadku umywalki powinna być to przestrzeń co najmniej 70 centymetrów na 90. Z kolei przed wanną musi to być 100 na 70-80 centymetrów. Taka ilość miejsca pozwoli nam w sposób wygodny i bezpieczny korzystać z tej części łazienki.

 

W przypadku niewielkiej powierzchni, na pewno będziemy musieli się więcej w tej kwestii nagimnastykować. Dobrym pomysłem w czasie urządzania małej łazienki jest wcześniejsze stworzenie planu z dokładnym rozmieszczeniem poszczególnych elementów. To da nam nie tylko wyobrażenie jak będzie wyglądać to pomieszczenie, ale też w pewnym stopniu da możliwość niewielkich manipulacji dostępną przestrzenią.

 

Bezpieczna i funkcjonalna łazienka – wanna czy prysznic?

 

Oczywiście takie pytanie powinniśmy zadać sobie nie tylko w kontekście tych dwóch aspektów. To jednak na nich się skupimy. Zaczniemy od bezpieczeństwa. Na tę kwestię przy urządzaniu łazienki szczególną uwagę musimy zwrócić w sytuacji, gdy w mieszkaniu jest dziecko, lub gdy z tego pomieszczenia będzie korzystał senior.

 

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Jeśli zależy nam na oszczędności związanej z korzystaniem z wanny czy prysznica, to zwykle stawia się na drugie z wymienionych. To też dobry pomysł w sytuacji, gdy dysponujemy niewielką przestrzenią. Ale również i wanna daje nam możliwość oszczędnego korzystania z wody. Na przykład kąpiąc się z dzieckiem, czy robiąc przy okazji niewielką przepierką jego ubrań. W kwestii funkcjonalności łazienki wanna na pewno jest łatwiejsza, jeśli chodzi o utrzymanie jej w czystości.

 

Gdy z tego pomieszczenia będzie korzystać senior rozwiązaniem z większą ilością zalet jest prysznic. Oczywiście temat bezpiecznej łazienki nie zamyka się jedynie na wyborze między wanną, a prysznicem.

 

Płytki do łazienki – jak wybrać te najlepsze?

 

To kolejny aspekt związany z urządzeniem bezpiecznej, wygodnej i funkcjonalnej łazienki. Wybór ten jest w dużym stopniu uzależniony od wielkości naszej pomieszczenia. Jeśli mamy do dyspozycji małą powierzchnię lepszy rozwiązaniem będą płytki ceramiczne w stonowanych kolorach. Raczej w niewielkich rozmiarach. Chociaż nie jest to regułą.

 

W przypadku większej łazienki (np. takiej jak w tym ponad 66-metrowym mieszkaniu na powstającym właśnie Osiedlu Nova Graniczna w Rzeszowie) możemy sobie pozwolić na nieco większą „frywolność” w doborze kolorów płytek. Podobnie jest z ich wielkością. Bardzo ważnym aspektem związanym z układaniem płytek, a dokładniej z ich rozmiarem, ma to na jakim poziomie znajduje się wanna lub prysznic. I jeszcze jedna ważna kwestia dotycząca ich wyboru. Jeśli w łazience będziemy mieli sporo sprzętu, lepiej postawić na płytki mniej wzorzyste. Samo ich układanie – w sytuacji gdy nie mamy w tym doświadczenia – lepiej pozostawić fachowcom.

 

Oświetlenie w łazience

 

To kolejny niezwykle istotny aspekt przy urządzaniu tego pomieszczenia. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Po pierwsze montowanie w łazience jednego źródła oświetlenia to spory błąd. Każda ze stref tego pomieszczenia musi być z odpowiednią ilością światła. Ma to wpływ nie tylko na funkcjonalność łazienki, ale też wygodę korzystania z niej i oczywiście aspekt wizualny.

 

Oprócz głównego źródła światła warto zainwestować w lampy przy lustrze. Dodatkowo można też oświetlić wannę, lub kabinę prysznicową. W przypadku łazienki możemy postawić na lampy z regulacją natężenia. Jeśli to pomieszczenie „dysponuje” większą powierzchnią możemy połączyć kilka rodzajów oświetlenia. Mogą to być świetlówki, halogeny i kinkiety. Dobre oświetlenie w łazience ma jeszcze jeden istotny plus. Dzięki niemu łatwiej będzie nam utrzymać to pomieszczenie w czystości.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Urządzamy bezpieczną i wygodną łazienkę – praktyczne porady
Ocena 4.89/5 na podstawie 135 Opinii.