demo
Udostępnij:
20 maja 2019

Jak urządzić małe mieszkanie? Praktyczne porady

Niewielka przestrzeń nie jest „wyrokiem”. Dzięki – czasem bardzo prostym – trickom możemy urządzić małe mieszkanie. Tworząc przestrzeń funkcjonalną i jednocześnie przyciągającą wzrok.

Dla kogo małe mieszkanie?

Zaczniemy od odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wybór niewielkiego mieszkania często jest związany oczywiście z dostępnymi środkami finansowymi. Można więc powiedzieć, że jesteśmy na to skazani. Natomiast często dokonujemy świadomego wyboru. Małe mieszkanie jest świetnym rozwiązaniem dla osób wchodzących dopiero w „dorosłe” życie. Singla na początku swojej kariery zawodowej. Takie osoby szukają zwykle niewielkiego mieszkania blisko centrum miasta. Tak by mieć dostęp do najważniejszych miejsc.

Urządzamy małe mieszkanie – łączenie pomieszczeń

To jedna z częściej wymienianych porad dotyczących aranżacji niewielkiej przestrzeni. Dzięki temu i jak najmniejszej ilości ścian uzyskamy wrażenie przestronności. Najprościej połączyć strefę kuchenną z jadalną. Nierzadko łączy się ją też z salonem – miejscem odpoczynku i relaksu.

Coraz więcej młodych pracuje z domu, dlatego warto to uwzględnić przy urządzaniu małego mieszkania strefę przeznaczoną do tego. Taką funkcję może pełnić wspomniany salon. Możemy oddzielić miejsce do pracy przy pomocy regału, który jednocześnie posłuży za biblioteczkę lub miejsce na trzymanie dokumentów.

Natomiast sypialnia – jeśli mamy taką możliwość – niech pozostanie oddzielnym pomieszczeń. To będzie nasza świątynia snu:).

Małe mieszkanie – jaki styl wybrać?

Jeśli chcemy urządzić je w spójny sposób, to warto poznać podstawowe cechy jakimi należy się kierować. Styl, który sprawdzi się w małym mieszkaniu powinien być oszczędny w dodatkach po drugie powinien stawiać przede wszystkim na komfort i funkcjonalność. Zwłaszcza ten ostatni aspekt w niewielkim mieszkaniu ma ogromne znaczenie.

Szukając styl aranżacji dla siebie już na początku odrzucamy rustykalny i kolonialny. W tym pierwszym dominującą rolę odgrywają ciężkie, duże meble (np. komody), co przy niewielkiej przestrzeni jest niewskazane. Styl kolonialny zyskuje na dużej ilościach dodatków. Bardzo często również przytłacza wnętrza.

Stylem aranżacji poszczególnych pomieszczeń, który najczęściej poleca się w przypadku małych mieszkań, jest skandynawski. Oparty o prostotę i funkcjonalność. Minimalizm to drugie imię stylu skandynawskiego. W 2019 roku sporą popularność zdobywa wymieszanie go z sposobem aranżacji określanym jako Boho. Charakteryzuje się on współwystępowaniem starych mebli (często zabytkowych) z nowoczesnymi rozwiązaniami. Sporo egzotyki, ale miłości do polskiej kultury ludowej. To wybór dla osób z artystyczną duszą. Dużą rolę w przypadku tego stylu odgrywają dodatki. Nie musi być ich dużo, co – jak już podkreślaliśmy – w przypadku niewielkiego mieszkania rzecz bardzo istotna.

Stawiamy na jasne kolory

To kolejna porada, którą warto wziąć sobie do serca przy urządzaniu małego mieszkania. Po pierwsze w miarę możliwości powinniśmy wpuścić do niego jak najwięcej światła dziennego. To da nam wrażenie bardziej przestronnych wnętrz. Wybierając kolory do małego mieszkania postawmy na biele, jasne beże i szarości. Dzięki takiej decyzji niewielka przestrzeń nie będzie dodatkowo przytłoczona.

Wybór jasnych kolorów dotyczy nie tylko farb jakimi pomalujemy mieszkanie. Podobna zasada dotyczy też mebli, sprzętów AGD. Chociaż w tym wypadku możemy sobie pozwolić na o wiele więcej:).

Meblowanie małego mieszkania

Na ten temat można napisać długi elaborat, albo niejeden tekst. Skupimy się tutaj na kilku zasadach, których przy urządzaniu małego mieszkania pominąć nie wolno. Po pierwsze liczy się każdy centymetr. Meble w takim mieszkaniu powinny pełnić kilka funkcji. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy miejsce. W internecie znajdziecie mnóstwo inspiracji łączenia – czasem dziwnego na pierwszy rzut oka – mebli o różnych funkcjach.

Często w przypadku kawalerek musimy pogodzić salon z miejscem do spania. W takim wypadku warto wybrać rozkładaną sofę. Takie łączenie nie jest „najszczęśliwszym” rozwiązaniem, ale niestety często musimy się na nie pogodzić.

Kompromis to słowo które w przypadku meblowania małego mieszkania będzie często w użyciu. Szczególnie na etapie planowania. Bez tego ostatniego urządzenie niewielkiego mieszkania może skończyć się stworzeniem przestrzeni mało funkcjonalnej, a do tego zagraconej. Efekt – daleki od zamierzonego.

Ogromne znaczenia ma szczególnie urządzenie dwóch pomieszczeń. Mamy tutaj na myśli łazienkę i kuchnię. Oboma zajmiemy się w najbliższym czasie. Przedstawiamy Wam porady jak urządzić łazienkę i kuchnię, gdy dysponujemy niewielką powierzchnią.

Najczęściej polecanym rozwiązaniem związanym z meblowaniem małego mieszkania, są szafy wnękowe. Warto też rozważyć rozważyć ilość takich mebli. Lepszym rozwiązaniem może być duża szafa, która pomieści wiele naszych skarbów, niż kilka porozstawianym po mieszkaniu. Czyli tak naprawdę zajmujących przestrzeń, którą moglibyśmy wykorzystać w inny sposób. Nie można też nie wspomnieć – w kontekście urządzania małego mieszkania – o lustrach. Umieszczone w odpowiednich miejscach poszczególnych pomieszczeń dodadzą im optycznie przestrzeni.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN