Inwestycja w nieruchomości dla początkujących. Podstawy
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Inwestycja w nieruchomości dla początkujących. Podstawy

Inwestycja w nieruchomości dla początkujących. Podstawy

To chętnie wybierana lokata własnych oszczędności. Nawet w czasie kryzysu (takim jaką jest wciąż trwająca pandemia Koronawirusa) jest ona bardzo bezpieczna. Inwestycja w nieruchomości wymaga pewnej wiedzy. Poniżej znajdziecie porady dla początkujących. Podstawy, które musicie poznać.

 

Inwestycja w nieruchomość – czy to się opłaca?

 

Przede wszystkim rzadkością jest sytuacja, w której wykładacie pieniądze, kupujecie nieruchomość, wynajmujecie ją i nic więcej nie musicie robić. Poza liczeniem spływających pieniędzy. Do każdej inwestycji – również w mieszkanie - należy podejść z chłodną głową. To po pierwsze. Jednocześnie mając świadomość pracy jaka Was czeka. I też pewnego wkładu własnego. W postaci remontu, zmian aranżacyjnych itp. Natomiast rekompensuje to wysoka stopa rentowności inwestycji w nieruchomości. Ta ostatnia jest zależna od miasta. I takie informacje – zanim zdecydujecie się na zakup mieszkania – trzeba śledzić.

 

Konkluzja jest następująca. Jeśli podejdziecie do inwestycji „z głową” i będziecie mieli świadomość pracy jaką trzeba będzie w cały proces włożyć, to taka lokata oszczędności się Wam opłaci.

 

Jakie są formy inwestycji w nieruchomość?

 

To pierwsza kwestia jaką warto rozważyć, zanim zdecydujecie się na wybór, a następnie zakup mieszkania. Pierwsza możliwość to flipping nieruchomości. W największym skrócie polega ono na zakupie mieszkania i sprzedaży go w wyższej cenie. To sposób inwestycji w nieruchomość, który zyskuje w ostatnich latach na popularności. Tylko z pozoru wydaje się on być prosty. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę w tej „branży” nie jest dobry pomysł na początek.

 

Lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w nieruchomość pod wynajem. To najpopularniejszy sposób czerpania zysków z mieszkania. Warto też dodać, że najchętniej wybierany przez początkujących. Są dwie podstawowe możliwości:

 

  • Wynajem krótkoterminowy – to niezwykle popularne w ostatnich latach udostępnianie mieszkania (ale również pokojów) turystom. Zwykle na kilka nocy. W internecie znajdziecie portale, które pozwalają się reklamować właścicielom takich nieruchomości. Warto jednak dodać, że od pewnego czasu taki sposób wynajmu jest poddawany krytyce. Przede wszystkim przez branżę hotelarską.

 

  • Wynajem długoterminowy – ten na który się najprawdopodobniej zdecydujecie. Bardzo popularne i bezpieczne rozwiązanie, które pozwala czerpać zyski z inwestycji w mieszkanie. Taka forma wymaga mniej zaangażowania, niż opisana wyżej. Co w żadnym wypadku nie oznacza, że nieruchomość nie powinna być kontrolowana. Wiele w tej kwestii zależy od najemców na jakich się zdecydujemy. Zwyczajowo, to studenci są grupą, której trzeba bardziej pilnować.

 

To nie wszystkie formy inwestycji w nieruchomość. Na popularności zyskuje obecnie zakup lokalu pod działalność komercyjne. To rozwiązanie dla osób z bardziej zasobnym portfelem. Taką nieruchomość wynajmuje się firmie, które potrzebuje przestrzeni roboczej, albo magazynowej. A sama nie chce inwestować w lokal.

 

Kolejnym rodzajem jest zakup gruntu lub działki. W tym wypadku liczy się na odsprzedanie jej z zyskiem. Nie jest to polecane rozwiązanie dla początkujących inwestorów.

 

Formalności związane z zakupem nieruchomości

 

Załóżmy na potrzeby poradnika, że Waszym celem jest wynajem długoterminowy. Na początek zajmiemy się formalnościami związanymi z zakupem mieszkania. Czeka Was taka sama droga, jak gdybyście kupowali je dla siebie. Na początek czeka Was wybór między rynkiem pierwotnym i wtórnym. Jest on istotny również z punktu widzenia formalności.

 

Za przykład posłuży tutaj podatek od zakupu mieszkania. Wynosi on 2% wartości rynkowej nieruchomości. W przypadku rynku wtórnego będziecie się tą sprawą zająć sami (przy pomocy notariusza). Kupując nowoczesne mieszkanie nie musicie się tym przejmować.

 

Istotną kwestią jest sprawdzenie księgi wieczystej. Rynek wtórny potrafi bardzo nieprzyjemnie zaskoczyć. Kupujecie mieszkanie celem wynajmu i okazuje się, że posiadają do niego prawa osoby trzecie. To jedna z możliwości. Koniecznością przed dokonaniem zakupu jest sprawdzenie księgi wieczystej. Można to zrobić, odwiedzając strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Przejdźmy do wynajmu nieruchomości, w którą zainwestowaliście. Wciąż można spotkać właścicieli, którzy nie wymagają podpisania umowy przy udostępnianiu lokalu. Nie róbcie tego Umowa, która podpiszecie z najemcami jest zabezpieczeniem dla Was. Również osoby, które zamieszkają w danej nieruchomości zyskują pewne gwarancje.

 

Umowa najmu powinna zawierać:

 

  • datę i miejsce zawarcia,

  • określenie stron (podstawowe dane, PESEL, numer dowodu),

  • czas trwania najmu (w tym okres na wyprowadzenie umowy),

  • opis lokalu (metraż, ale też sprzęt jaki się w nim znajduje),

  • prawa i obowiązki każdej ze stron),

  • podpisy właściciela i najemców.

 

To absolutne minimum jakie powinno się znaleźć w takim dokumencie. Pojawiają się w nim też zapisy o kaucji, jej wysokości i kwestiach związanych z ewentualnym zwrotem. Dobrą praktyką jest również protokół zdawczy mieszkania (z dokumentacją fotograficzną) ze spisanym stanem liczników.

 

Na koniec kwestia podatku od wynajmu nieruchomości. Jako właściciel jesteście zobowiązani go uiścić. Są dwa sposoby opodatkowania: zasady ogólne i ryczałt. Pierwszy liczony jest od dochodu. W takim wypadku można odliczyć np. koszty remontu mieszkania. Ryczałt oznacza niższy podatek (liczony jest od przychodu). Natomiast w tym przypadku nie można odliczyć wspomnianych kosztów remontu.

Artykuły

Czy inwestycja w nieruchomość jest dla każdego?
piątek, 7 maja 2021

Czy inwestycja w nieruchomość jest dla każdego?

Najważniejsze informacje z perspektywy osoby, które chce zainwestować w nieruchomość
Czas na remont mieszkania. Jak się do niego zabrać?
poniedziałek, 3 maja 2021

Czas na remont mieszkania. Jak się do niego zabrać?

Poznaj najważniejsze aspekty związane z odświeżeniem mieszkania.
Inwestycja  w nieruchomość. Praktyczny poradnik
piątek, 30 kwietnia 2021

Inwestycja w nieruchomość. Praktyczny poradnik

W co warto inwestować? Jakie są potencjalne grupy najemców? Odpowiedzi na te pytania w naszym poradniku

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Inwestycja w nieruchomości dla początkujących. Podstawy
Ocena 4.92/5 na podstawie 136 Opinii.