Rynek wtórny – dlaczego warto go wybrać?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 3 lipca 2020

Rynek wtórny – dlaczego warto go wybrać?

Rynek wtórny – dlaczego warto go wybrać?

Ostatnio pisaliśmy o zaletach nowego budownictwa. Wiele osób decyduje się jednak na rynek wtórny. Dlaczego „stawiają” się na taki wybór? Jakie zalety posiada takie rozwiązanie? Wszystko znajdziecie w poniższym tekście.

 

Rynek wtórny – lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

 

To właśnie najczęściej powtarzana zaleta takiego wyboru. Chociaż w ciągu ostatnich lat rynek pierwotny „zawojował” wiele nowym miejsc w miastach (a nie tylko charakterystyczne dla niego przedmieścia), to jednak starsze budownictwo ma więcej do zaoferowania w tej kwestii.

 

Przeszukując strony z ogłoszeniami, czy oferty biur nieruchomości sami zauważycie ilość możliwości. Rynek wtórny to między innymi możliwość mieszkania w centrum miast. To ogromna zaleta przede wszystkim z punktu widzenia osób młodych, dopiero zaczynających „dorosłe” życie. To właśnie one szukają miejsca blisko centrum miasta. Z szerokim dostępem do tego co ono oferuje. Mamy tutaj na myśli między innymi ofertę kulturalną.

 

Oczywiście i rodzina z dzieckiem może na rynku wtórnym znaleźć idealną lokalizację dla siebie. W pewnym oddaleniu od centrum. Blisko do terenów zielonych i rekreacyjnych. Do tego w bezpiecznej okolicy. Oczywiście przedszkole i szkoła w niedalekiej odległości od mieszkania. Gotowe miejsce do wprowadzenia się.

 

Też pewną zaletą starszego budownictwa jest unikalność lokalizacji. Miejsca w którym nic nowego już nie powstanie. A więc wybór może paść jedynie na używane mieszkania.

 

Rynek wtórny – wykończone i często urządzone

 

To kolejna często wymieniana zaleta starszego budownictwa. Mieszkania bardzo często są w dobrym stanie i po remoncie. Nie jest to regułą. I warto to mieć na uwadze licząc koszt zakupu mieszkania z rynku wtórnego.

 

Natomiast bez trudu znajdziecie dom po generalnym remoncie. Do którego można się od razu wprowadzić. Często też w jakiś sposób zaaranżowane. To może być zaletą. Ale kiedy wprowadzamy się do nowego mieszkania, to jednak chcemy mieć je urządzone po swojemu.

 

Natomiast wykończenie takiej nieruchomości po pierwsze zdejmuje z Was dodatkowe koszty. A akurat te ostatnie mogą być dość wysokie. Jeśli mieszkanie jest po generalnym remoncie, to również oszczędzicie. Chociaż oczywiście cena takiego odświeżonego lokalu pewnie będzie wyższa.

 

Niższy koszt zakupu używanego mieszkania

 

W porównaniu do nowego budownictwa. I to dość oczywista kwestia. Ale warto zauważyć, że na rynku używanych nieruchomości w ubiegłym roku nastąpiły pewne zmiany związane z ceną. O ile oferty używanych mieszkań są faktycznie niższe od tych z rynku pierwotnego, o tyle nieco inaczej wygląda to z kwotą już za samą transakcję. W ubiegłym nastąpił wzrost ceny za metr kwadratowy. Właśnie mieszkań z rynku wtórnego. Oczywiście różnie to wygląda w w poszczególnych miastach.

 

Wciąż taniej można kupić używane mieszkanie, ale cena każe się zastanowić, czy nie lepszą inwestycją będzie rynek pierwotny. I jeszcze jedna uwaga. Rynek wtórny to nie tylko kilkunasto i kilkudziesięcioletnie nieruchomości. Można również kupić kilkuletnie mieszkania. Niekoniecznie nawet używane.

 

Do zamieszkania od razu

 

Kolejny plus rynku wtórnego. Jeśli decydujecie się na zakup od dewelopera, to nierzadko jest to, że budynek dopiero powstaje. I będzie trzeba długo poczekać na wprowadzenie się. Oczywiście nie jest to regułą. Na przykład w naszej ofercie znajdziecie nowe mieszkania do których można się wprowadzić w przyszłym roku. Chociażby na osiedlu Tarasy nad Zalewem. Znajdziecie tam między innymi to ponad 68 metrowe mieszkanie.

 

Wybierając nieruchomość z rynku wtórnego, będziecie mogli praktycznie od razu do niej wejść. I zamieszkać. I to naprawdę spora zaleta takiego rozwiązania.

 

Na co uważać kupując mieszkanie z rynku wtórnego?

 

Niestety są pewne pułapki czyhające na Was. Po pierwsze nieuczciwi sprzedawcy. Nie jest tak, że każdy kto wystawia ofertę używanego mieszkania, chce oszukać. Natomiast warto być ostrożnym. Przede wszystkim jednak zdobyć wszystkie możliwe informacje na temat lokalu, sprzedawcy i właściciela.

 

Pomoże Wam w tym wizyta na stronie, gdzie możecie uzyskać dostęp do księgi wieczystej nieruchomości. Dowiecie się z niej wielu naprawdę istotnych informacji. Chociażby o tym kto jest właścicielem. I czy na mieszkaniu nie ma jakiś finansowych „obciążeń”.

 

Kolejna sprawa to stan budynku. Rynek wtórny to wciąż przede wszystkim stare budownictwo. Warto więc dokładnie przyjrzeć się dokładnie mieszkaniu zanim zdecydujecie się na zakup. Ta sama rada dotyczy całego tak naprawdę budynku. Zarówno elementów widocznych jak i poszczególnych instalacji. Przydatna będzie informacja na temat czy i kiedy ewentualnie były przeprowadzane prace remontowe w bloku i w danej klatce.

 

Wróćmy do oglądania samego mieszkania. Sprawa w tym wypadku jest dość prosta. Jeśli sami nie czujecie na siłach ocenić jego stanu, zatrudnijcie do tego fachowca. Kupno mieszkania (nie tylko z rynku wtórnego) to przecież ogromna inwestycja. Nie należy więc oszczędzać właśnie na wspomnianych fachowcu. Tak aby później nie okazało, że przyjdzie Wam mieszkać z jakąś wadą, której sami po prostu nie mogliście zauważyć.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Rynek wtórny – dlaczego warto go wybrać?
Ocena 4.91/5 na podstawie 216 Opinii.