Inwestycja w nieruchomość dla początkujących. Wybór lokalizacji
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
czwartek, 15 kwietnia 2021

Inwestycja w nieruchomość dla początkujących. Wybór lokalizacji

Inwestycja w nieruchomość dla początkujących. Wybór lokalizacji

Z pierwszego poradnika dowiecie się między innymi jakie są formy inwestycji w nieruchomość. Wybór lokalizacji to kolejny krok w całym procesie. Niezwykle istotny. Zależna od niego jest między innymi liczba chętnych, a także rentowność.

 

Inwestycja w nieruchomość – czy warto w 2021?

 

To jedno z częściej pojawiających się pytań, jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Kontekst jest dość oczywisty. Trwająca epidemia Koronawirusa i jej możliwy wpływ na taką inwestycję. Eksperci wskazuje dwie najbardziej istotne kwestie dotyczące kupna nieruchomości. Pierwszym z nich jest odporność rynku mieszkaniowego na tego typu „zawirowania”. Widać to szczególnie teraz. Rynek inwestycji w nieruchomości zarówno w ubiegłym roku jak i trwającym 2021 nie stracił na rentowności. Wciąż jest to najbezpieczniejsza forma lokaty pieniędzy.

 

Kolejnym aspektem podnoszonym przez ekspertów jest czas trwania inwestycji w mieszkania. Zwykle – przy założeniu, że mówimy kupieniu nieruchomości i wynajmowaniu jej – to co najmniej kilku latach. Z takiego punktu widzenia trwająca wciąż epidemia Koronawirusa ma niezbyt duże znaczenie dla rentowności. Odpowiedź na postawione wyżej pytanie brzmi: tak warto inwestować w nieruchomość w 2021 roku. Do całego procesu – zwłaszcza jeśli jesteście początkującymi – musicie się jednak odpowiednio przygotować.

 

Inwestycja w nieruchomość – wybór lokalizacji

 

Odpowiednie przygotowanie związane jest między innymi z wiedzą dotyczącą wyboru najlepszej lokalizacji swojej inwestycji. Skupimy się na sytuacji, w której mowa będzie o wynajmowaniu nieruchomości. Zarówno krótkoterminowym, jak i długoterminowym. Taka forma inwestycji w mieszkanie jest najpopularniejsza. A dodatkowo – z punku widzenia osoby dopiero rozpoczynającej przygodę z pomnażaniem oszczędności – najbardziej bezpieczną.

 

Zanim zabierzecie się za szukanie lokalizacji dla swojej inwestycji, musicie odpowiedzieć na bardzo ważne pytania. Po pierwsze w jaki rodzaj wynajmu celujecie. Za tym wyborem idzie kolejne pytanie, kto ma być najemcą.

 

Załóżmy, że wybór padł na wynajem krótkoterminowy. W takim wypadku pewne aspekty związane z lokalizacją mają mniejsze znaczenie. Mamy tutaj na myśli najbliższą okolicę. Z punktu widzenia osób, które będą w takim mieszkaniu przebywać maksymalnie kilka dni, pewne niedogodności (jak brak apteki, zieleni wokół itd.) mają małe znaczenie.

 

Inne z kolei aspekty dotyczące lokalizacji, będą miały kolosalne wpływ na ilość chętnych. I jednym z nich jest odległość od centrum. Inwestycja w nieruchomość pod wynajem krótkoterminowy kieruje się swoimi prawami. Jedno z nich brzmi: im bliżej środka miasta, tym więcej chętnych. Tutaj w zasadzie żadnego znaczenia nie ma hałas, dość charakterystyczny dla dużych miast (szczególnie turystycznych).

 

Wynajem długoterminowy – jaka lokalizacja?

 

Zajmijmy się teraz chętniej wybieraną formą inwestycji w nieruchomość. Jak łatwo się domyślić, opisane wyżej zasady nie mają znaczenia. Szukając lokalizacji mieszkania pod wynajem długoterminowy musicie zwrócić uwagę na kilka aspektów w najbliższej okolicy.

 

Z punktu widzenia najemcy istotne są:

 

 • dostęp do sklepów z produktami codziennego użytku,

 • bliskość apteki i ośrodka zdrowia,

 • tereny rekreacyjne ( w tym place zabaw),

 • przedszkole, żłobek,

 • ośrodek akademicki,

 • bliskość miejsca pracy,

 • tereny zielone,

 • dobra komunikacja z poszczególnymi częściami miasta,

 • bezpieczeństwo.

 

To jak widać pewien ogólny zestaw wymogów bez podziału na grupy najemców. Osoby, które chcą wynająć mieszkanie, można podzielić na trzy „zestawy”. Pierwszym i największym są studenci. Grupa ta lubi lokalizacje znajdujące się w okolicach ośrodków akademickich. Bardzo często studenci wybierają mieszkania zlokalizowane blisko centrum. Zaletą danego miejsca będzie dobrze rozwinięty transport publiczny i komunikacja z poszczególnymi częściami miasta.

 

Drugą grupą – ich liczebność zależy od specyfiki miasta – są osoby rozpoczynające dorosłe życie zawodowe i takie, które zmieniają miejsce zamieszkania ze względu na nowe stanowisko lub miejsce pracy. W tym wypadku mowa najczęściej o co najmniej kilkuletnim najmie. Takie osoby wysoko cenią sobie lokalizacje położone blisko miejsca pracy.

 

Inwestując w nieruchomość celem jej udostępnienia tej grupie najemców, trzeba zorientować się jak wygląda rynek pracy w danym mieście. Predysponowane są duże aglomeracje, stolice województw. Rzeszów jest miejscem, które przyciąga wielu młodych ludzi szukających pracy. Dużą popularnością wśród nich cieszą się osiedla z których łatwo dostać się do firmy. Szczególnie rynek pierwotny celuje w takich lokalizacjach. To między innymi Bella Dolina. Z tego osiedla łatwo można dostać się do stref ekonomicznych wokół stolicy Podkarpacia. Miejsc w których działa ogromna liczba firm. Bella Dolina jest również doskonale skomunikowana z centrum Rzeszowa.

 

Trzecią grupą najemców są rodziny. Wbrew pozorom wynajem przez nich nie należy do rzadkości. Rodziny zdecydowanie chętniej wybierają osiedla położone z dala od centrum miasta. Niekoniecznie przedmieścia. Chociaż cieszą się one niezmienną popularnością wśród rodzin z dziećmi. Szczególną uwagę zwracają oni na dostępność terenów rekreacyjnych oraz żłobków i przedszkoli. Ich obecność w lokalizacji Waszej inwestycji zwiększa szansę na jej wynajem rodzinie. Zaletą okolicy będzie wysokie bezpieczeństwo (progi zwalniające, monitoring itd.)

 

Idealna lokalizacja nieruchomości pod wynajem to taka z której korzystać mogą wszystkie wyżej opisane grupy. Dzięki temu jako inwestor będziecie mieli większą szansę na ciągłość najmu, a więc zyski.

Artykuły

Czy inwestycja w nieruchomość jest dla każdego?
piątek, 7 maja 2021

Czy inwestycja w nieruchomość jest dla każdego?

Najważniejsze informacje z perspektywy osoby, które chce zainwestować w nieruchomość
Czas na remont mieszkania. Jak się do niego zabrać?
poniedziałek, 3 maja 2021

Czas na remont mieszkania. Jak się do niego zabrać?

Poznaj najważniejsze aspekty związane z odświeżeniem mieszkania.
Inwestycja w nieruchomość. Praktyczny poradnik
piątek, 30 kwietnia 2021

Inwestycja w nieruchomość. Praktyczny poradnik

W co warto inwestować? Jakie są potencjalne grupy najemców? Odpowiedzi na te pytania w naszym poradniku

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Inwestycja w nieruchomość dla początkujących. Wybór lokalizacji
Ocena 4.86/5 na podstawie 249 Opinii.