Dobra lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
sobota, 18 czerwca 2022

Dobra lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki

Dobra lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki

To w zasadzie najważniejszy aspekt związany z zakupem nieruchomości. Dobra lokalizacja mieszkania ma wpływ na codzienne życie. Jak ją wybrać? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym poradniku.

 

Czym jest dobra lokalizacja mieszkania?

 

Co to właściwie oznacza. Zaczniemy od tego, że dla każdego oznacza to co innego. I w sumie tak właśnie można to pojęcie wytłumaczyć. Dobra lokalizacja mieszkania to taka, która w pełni lub w jak największym stopniu, odpowiada na Wasze potrzeby. Te ostatnie są oczywiście różne na kolejnych etapach życia. I to też warto uwzględnić w czasie, gdy będziecie szukać mieszkania dla siebie.

 

Dobra lokalizacja to również miejsce o rozbudowanych możliwościach związanych ze spędzaniem wolnego czasu. Tym zajmiemy się w dalszej części poradnika. Należy mieć świadomość, że lokalizację trzeba rozpatrywać na dwóch płaszczyznach. Jedno z nich można określić jako makro. Druga – co łatwe do przewidzenia – opisywana jest jako mikro.

 

Lokalizacja mieszkania w skali makro – możliwości

 

Jest ich w pewnym uproszczeniu trzy. Zaczniemy od serca miasta. Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania w centrum. Są to przede wszystkim młodzi ludzie, rozpoczynający swoje dorosłe zawodowe życie. Tutaj pewna uwaga. Jeśli chcecie zainwestować w w nieruchomość pod wynajem, to te porady również się Wam przydadzą. Wróćmy do lokalizacji w centrum miasta. Do jej zalet zalicza się przede wszystkim dostęp do wszystkiego w jednym miejscu. Mamy tutaj na myśli urzędy, sklepy, ale też centrum rozrywki.

 

Przedmieścia – to druga lokalizacja mieszkania. Jest przede wszystkim wybierana przez rodziny. To głównie efekt ciszy i bezpieczeństwa. To właśnie na przedmieściach jest o to zdecydowanie najłatwiej. Pewną wadą – chociaż to zależy od specyfiki miasta – może być czas, który będzie trzeba przeznaczyć na poruszanie się na linii dom – praca – przedszkola (szkoła).

 

Ostatnia z lokalizacji to osiedla położone między opisanymi wyżej. To przede wszystkim największy wybór. Możecie kupić mieszkanie położone w niewielkiej odległości od centrum, jednocześnie posiadające zalety przedmieść. Albo znajdujące się bliżej granicy miasta, ale za to z łatwym i szybkim dostępem do do jego serca. Wszystko zależy od wspominanej wcześniej specyfiki. Niech za przykład posłużą tutaj Kraków i Rzeszów. Miasta w tym aspekcie bardzo od siebie oddalone. Kraków jest oczywiście zdecydowanie większy. Ma on też bardziej rozbudowany rynek nieruchomości. Za to Rzeszów może się pochwalić tym, że łatwo znaleźć lokalizację mającą zarówno zalety centrum, jak i przedmieść.

 

Lokalizacja mieszkania w skali mikro – na co zwrócić uwagę?

 

To wszystko co znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie bloku w którym kupicie nieruchomość. W momencie oglądania kolejnych mieszkań, które leżą w Waszym kręgu zainteresowań, na najbliższą okolicę trzeba zwrócić baczną uwagę. Jak wygląda dobra lokalizacja w skali mikro? Podobnie jak przy spojrzeniu na miasto w szerokim ujęciu. To lokalizacja, która w jak największym stopniu odpowiada na Wasze potrzeby. Zarówno te na moment kupowania mieszkania, jak i na najbliższe lata. Powinniście też uwzględnić ewentualne zmiany w otoczeniu. Chociażby powstanie nowego osiedla w okolicy.

 

Co powinno znajdować się w bezpośrednim lub bliskim sąsiedztwie mieszkania? Po pierwsze zaplecze handlowo – usługowe. Im bardziej rozbudowane i różnorodne, tym oczywiście lepiej. Do absolutnego minimum należy zaliczyć sklep spożywczy. Najlepiej co najmniej dwa. W tym jeden z szerokim asortymentem (czyli chociażby tak popularne w Polsce dyskonty spożywcze). Dostęp do drogerii w niedalekim sąsiedztwie jest wartością dodaną lokalizacji.

 

Kolejna kwestia to tereny rekreacyjne i zielone. I tutaj też im więcej w okolicy, tym lepiej. Chociaż jak wspomnieliśmy wyżej. Dobra lokalizacja to taka, która odpowiada na Wasze wymogi i potrzeby. Niektórym może przeszkadzać to, że w okresie letnim na terenach zielonych może się pojawiać sporo komarów. Albo problemem jest alergia na pyłki. To oczywiście tylko dwa przykłady. Natomiast miejsca, gdzie można spędzić wolny czas, to wartość dodana lokalizacji mieszkania. To może być ośrodek sportowy albo boisko w okolicy. A może wolicie spędzać wolny czas w kinie?

 

Przy wyborze lokalizacji mieszkania należy się też kierować zdrowym rozsądkiem. Oczywiście możecie szukać takiego miejsca w którym znajdziecie się wszystko co tylko może być Wam potrzebne w kontekście relaksu i rozrywki. Natomiast z większym prawdopodobieństwem będzie trzeba się pogodzić z tym, że na przykład na zajęcia z Zumby, czy Krav Magi będzie musieli gdzieś dojeżdżać.

 

Dobra lokalizacja mieszkania to przede wszystkim bezpieczna okolica. I na to też oczywiście musicie zwrócić uwagę przy sprawdzeniu. Takie informacje można znaleźć w internetu, na forach i grupach z danego miasta. Oczywiście, jeśli kupujecie nieruchomość w miejscowości w której żyjecie od urodzenia, taka wiedza będzie Wam znana.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą nowych mieszkań na terenie Rzeszowie. Zapraszamy do kontaktu i biura. Znajduje się ono przy ulicy Warszawskiej 18 (budynek Skyres – nie sposób go przegapić). Od poniedziałku do piątku (9-17).

 

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Dobra lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki
Ocena 4.91/5 na podstawie 29 Opinii.