Czy inwestycja w nieruchomość się opłaca?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
poniedziałek, 19 lipca 2021

Czy inwestycja w nieruchomość się opłaca?

Czy inwestycja w nieruchomość się opłaca?

To jedno z pierwszych pytań zadawanych przez osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z taką formą zarabiania. Czy inwestycja w nieruchomość się opłaca? A przede wszystkim jak zwiększyć szansę na zarobek? Na te inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

 

Zarabianie na nieruchomości – jakie są możliwości?

 

Zwykle w tym kontekście pierwsza myśl jaka się pojawia, to zakup mieszkania i sprzedaż go – po pewnym czasie – w wyższej cenie. I faktem jest, że to dość popularna forma inwestycji w nieruchomości. O tyle też pewna, że ceny mieszkań wciąż rosną.

 

Pewną „odnogą” tej formy jest flipping mieszkań. Jest on jednak przeznaczony przede wszystkim dla inwestorów posiadających już pewne doświadczenie. Na czym polega? Kupujecie mieszkanie po okazyjnej cenie, a następnie sprzedajecie z zyskiem. Tutaj przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że proces ten nie obędzie się bez remontu. I to tak naprawdę on jest głównym czynnikiem, który odstrasza osoby, dopiero rozpoczynające swoją przygodę z inwestowaniem. Faktem jest, że bez wiedzy i doświadczenia się tutaj nie obędzie. Ocena faktycznego stanu mieszkania do remontu, kosztów i czasu tego ostatniego jest niezbędna.

 

Jeśli zastanawiacie się na zarabianiu na nieruchomościach, to warto rozważyć ich wynajem. To obecnie najpopularniejsza forma inwestowania. I co ważne – polecana początkujących. Oczywiście i do niej należy się odpowiednio przygotować. Wiedza na temat wyboru lokalizacji i zakupu samego mieszkania (tego czy powinno się ono charakteryzować, aby przyciągnąć najemców) jest niezbędna.

 

Czy inwestycja w nieruchomość się opłaca?

 

Mamy połowę roku 2021 i wiele zastanawia się właśnie teraz na rozpoczęciem takiej formy zarabiania. Z jednej strony – jak wspomnieliśmy – ceny nieruchomości wciąż rosną. Może to wskazywać na opłacalność, ale też rodzić obawy. W pewnym momencie może się to przecież zmienić. Warto wiedzieć, że opłacalność inwestycji, ewentualne ryzyko jest zależne od regionu Polski i miasta. Dotyczy to zarówno wzrostu cen mieszkań, jak i wspomnianej zmiany trendu. W pewnym sensie wszystko sprowadza się do wyboru lokalizacji. Mamy tutaj na myśli miasto.

 

Premiowane są duże miejscowości. Na pewno łatwiej będzie w miastach takich jak Wrocław, Poznań czy Kraków. Spory rynek nieruchomości, dużo potencjalnych najemców, a także osób, które przeprowadzają się do tych miast na przykład za pracą. Z drugiej strony są musicie mieć świadomość sporej konkurencji w wymienionych ośrodkach miejskich. A więc tego, że może być trudno.

 

Są jednak duże miasta w których wciąż można dużo zarobić na inwestycji w nieruchomość jednocześnie nie obawiając się oddechu konkurencji na plecach. Najlepszym przykładem jest Rzeszów. Stolica Podkarpacia jest najszybciej rozwijającym się miastem w regionie. Do tego atrakcyjnych z perspektywy młodych osób szukających pracy. Nie można nie wspomnieć o ogromnym rynku najmu. W Rzeszowie jest jest kilka ośrodków akademickich. Więcej na temat inwestowania w nieruchomości w stolicy Podkarpacia przeczytacie w naszym poradniku. Zachęcamy do jego lektury.

 

 

Inwestycja w nieruchomość będzie opłacalna, jeśli wybierzcie odpowiednią lokalizacje w znaczeniu makro. Natomiast istotne są również aspekty w skali mikro. I nimi zajmiemy się teraz. Możecie na przykład zainwestować w nieruchomość, poczekać kilka lat i sprzedać ją z zyskiem. A w tak zwanym międzyczasie czerpać dochód z najmu.

 

Opłacalna inwestycja w nieruchomość – lokalizacja, lokalizacja i…

 

Lokalizacja. Ten aspekt jest najważniejszy w czasie kupowania mieszkania dla siebie. Nie inaczej jest w przypadku inwestycji w nieruchomość. I mamy tutaj na myśli już lokalizację w obrębie miasta, które wybierzecie.

 

Nieruchomość może kupić w centrum, na przedmieściach i w częściach miejscowości, znajdujących się pomiędzy nimi. Zwykle mają one zalety dwóch pierwszych. Jednocześnie ceny mieszkań w takich lokalizacjach nie muszą być wysokie. Chociaż w tym wypadku wiele zależy od specyfiki miasta. Zresztą inwestując w nieruchomość warto tę ostatnią dość dobrze poznać. Da to Wam nie tylko duże większe możliwości, ale przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo, a tym samym obniża ryzyko. I warto też tutaj napisać jedną rzecz. Owszem, inwestowanie w nieruchomość jest uznawane przez ekspertów za najbardziej bezpieczną na tle innych rodzajów tego typu lokowania swoich oszczędności. Nie oznacza to jednak, że nie jest ona obarczona ryzykiem. Chociażby związanym z nieodpowiednim przygotowaniem się do całego procesu.

 

Wróćmy do lokalizacji i opłacalności inwestycji w nieruchomość. Załóżmy, że kupujecie mieszkanie i chcecie zarabiać na najmie. W tym wypadku na wybór lokalizacji należy patrzeć pod kątem tego komu chcecie wynajmować. Załóżmy, że to studenci. Największa grupa potencjalnych najemców. W tym wypadku najlepiej sprawdzają się dwie lokalizacje.

 

Pierwsza z nich to osiedle położone blisko uczelni. To można powiedzieć naturalna lokalizacja dla mieszkań studenckich. Drugim miejscem chętnie wybieranych przez żaków jest centrum miasta. Z dostępem do pubów, klubów, kin itd. Jeśli dodatkowo lokalizacja ta jest dobrze skomunikowana z ośrodkiem akademickim, to opłacalność inwestycji rośnie. Warto też zaznaczyć – właśnie w kontekście studentów – że „premiowane” są miasta w których dobrze rozwinięty jest transport publiczny. A to oznacza łatwe poruszanie się pomiędzy jego poszczególnymi częściami. W takim wypadku nawet mieszkania położone w większych odległościach od uczelni, znajdą chętnych studentów na wynajem.

 

Oczywiście oglądając mieszkanie w które być może zainwestujecie powinniście zwrócić też uwagę na najbliższą okolicę. Pod kątem potrzeb najemców. W najbliższej okolicy powinny się znajdować sklepy z produktami codziennego użytku, tereny rekreacyjne (na przykład park), przystanek transportu publicznego i apteka. To takie niezbędne minimum.

 

Jeśli zastanawiacie się nad zainwestowaniem w nieruchomość w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z nami. A w naszych poradnikach znajdziecie mnóstwo cennych informacji i przydatnych wskazówek na temat tego procesu.

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Czy inwestycja w nieruchomość się opłaca?
Ocena 4.70/5 na podstawie 233 Opinii.