Wybór mieszkania – praktyczne wskazówki
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 8 maja 2022

Wybór mieszkania – praktyczne wskazówki

Wybór mieszkania – praktyczne wskazówki

Zakup wymarzonego „eM” to proces żmudny i długotrwały. Aby nieco ułatwić Wam wybór mieszkania przedstawiamy zestaw praktycznych wskazówek. Porad dzięki którym będziecie mogli cały proces odpowiednio przygotować i uniknąć pułapek, które przy nim czyhają.

 

Wybór mieszkania – określenie potrzeb

 

Zanim nawet zabierzecie za sprawdzenie swoich możliwości finansowych, co właściwie jest pierwszym z głównych etapów zakupu nieruchomości, powinniście stworzyć zestaw wymogów co do tej ostatniej. Czy na przykład potrzebujecie dużego mieszkania, czy może jednak wystarczy Wam kawalerka? Metraż macie już za sobą, czas zastanowić się nad liczbą i rozmieszczeniem poszczególnych pomieszczeń. Czy wolicie bardziej nasłonecznione mieszkanie, czy jednak nie ma to aż takiego znaczenia. To tylko kilka z pytań jakie powinniście sobie zadać. I nie zapominajmy o tym najważniejszym: dlaczego chcecie kupić mieszkanie?

 

Odrębną, ale równie ważną kwestią jest to gdzie zamierzacie kupić nieruchomość. Lokalizacja mieszkania ma niebagatelne znaczenie dla codziennego życia. Za przykład niech posłuży miejsce w którym infrastruktura drogowa jest źle rozplanowana. Co z kolei skutkuje korkami. I teraz wyobraźcie sobie, że będziecie musieli się z nimi męczyć codziennie. I właśnie dlatego cały proces to nie tylko wybór samego mieszkania, ale też jego najbliższej okolicy, jak i szerzej – lokalizacji.

 

Wybór mieszkania – rynek pierwotny czy wtórny?

 

To kolejna istotna decyzja przed jaką stoicie. Oba rozwiązania mają swoją specyfikę. Zalety i wady, które będą miały wpływ na Wasz wybór. Rynek wtórny – bo od niego zaczniemy – charakteryzuje duża ilość lokalizacji, ale też wielkości i metrażu samego mieszkania. I wiele osób wybiera właśnie to rozwiązanie. Nie bez znaczenia pozostaje też to, że nieruchomość jest dostępna fizycznie.

 

Wybierając rynek pierwotny zwykle nabywacie projekt mieszkania. Tutaj warto zaznaczyć, że mimo tego, cały proces jest bezpieczny. Prawo w Polsce chroni nabywcę nieruchomości z rynku pierwotnego w zasadzie na każdym etapie całego procesu. Ale nie tylko dlatego to rozwiązanie jest tak popularne. Jedną z większych zalet zakupu mieszkania z rynku pierwotnego jest to, że można je wykończyć według własnych potrzeb i wymogów. To jednak nie wszystko. Mieszkania z rynku pierwotnego są zdecydowanie tańsze w eksploatacji.

 

To z kolei zasługa nowoczesnych i rozwiązań wykorzystywanych przy ich budowie. To między innymi odpowiednie ocieplanie budynków, energooszczędnych instalacji. Generalnie innego podejścia do budowy osiedli i samych mieszkań. Nowoczesne osiedla już na etapie projektu dbają o opisane rozwiązania. Rynek pierwotny wbrew pozorom jest dostępny w wielu lokalizacjach. Również blisko serca miasta.

 

Jak szukać mieszkania?

 

Czy robić to samemu, czy jednak zlecić pośrednikowi. I warto tutaj zaznaczyć, że to drugie rozwiązanie jest popularne. Wiąże się ono oczywiście z dodatkowym kosztem. Do zadań pośrednika z biura nieruchomości należy między innymi wyszukiwanie i prezentowanie klientów mieszkań, które spełniają określone przez niego wymogi. Zajmuje się on również przygotowaniem dokumentacji, jak również nadzorowaniem jej zgodności.

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieszkania szukać samemu. Oznacza to dużą ilość godzin spędzonych na sprawdzaniu oferty deweloperów i nieruchomości z rynku wtórnego. I oczywiście weryfikowaniu ich. To rozwiązanie dla osób, które chcą trzymać rękę na pulsie całego procesu. Nic też nie zastąpi wizyty w miejscu gdzie położone jest – być może Wasze przyszłe – mieszkanie. Zresztą sprawdzenie bliższej i dalszej lokalizacji to krok niezbędny w czasie procesu nabywania nieruchomości.

 

Pytanie „jak szukać mieszkania” może też oczywiście rozumieć jako konkretne opcje przed którymi stoicie jako potencjalni nabywcy. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim internet. To przy jego pomocy zdecydowanie najprościej wyszukać mieszkanie dla siebie. W internecie dostępne są portale na których znajdziecie oferty, zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego. Są one na tyle zaawansowane, że w zasadzie można w najdrobniejszych szczegółach określić czego szukacie.

 

Też warto tutaj zaznaczyć, że każdy deweloper, ale również i biuro nieruchomości posiada stronę internetową na której prezentuje swoją ofertę. To nie wszystko. To jak wygląda strona, a także informacje, które się na niej znajdują, są bardzo istotnym elementem procesu sprawdzania wiarygodności. Zarówno biura nieruchomości jak i dewelopera. To jeden z kilku kroków związanych z określeniem ich wiarygodności.

 

Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?

 

Za pewne znane są Wam „mrożące krew w żyłach” historie osób, które zostały oszukane przy nabywaniu nieruchomości z rynku pierwotnego. I tym samym straciły swoje oszczędności. I nie ma co tutaj wybielać historii. Takie sytuacje się zdarzały. Obecnie jednak wygląda to zdecydowanie inaczej. Wspomnieliśmy o ochronie nabywcy mieszkania z rynku pierwotnego przez polskie prawo.

 

Za przykład posłużą tutaj właśnie pieniądze. Zdecydowaliście się na zakup mieszkania na nowym osiedlu. W takiej sytuacji Wasze pieniądze są deponowane na rachunku powierniczym w banku. I to on właśnie decyduje, kiedy zostaną one wypłacone deweloperowi. A ma to miejsce w sytuacji, gdy zakończenie budowy, jest już w żaden sposób nie zagrożone.

 

Jak skutecznie sprawdzić dewelopera? Po pierwsze warto zajrzeć do KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). To tam znajdziecie między innymi informacje dotyczące stanu finansowego danej firmy. Koniecznie powinniście się także zapoznać z historią jej realizacji. Czy budowy prowadzone przez dewelopera były kończone w wyznaczonym terminie? Jeśli były opóźnienia, to czy z jego winy? Na te dwa pytania musicie poznać odpowiedź.

 

Koniecznością jest również lektura księgi wieczystej nieruchomości. Jej posiadanie na rynku pierwotnym jest obowiązkowe. Znajdują się tam najważniejsze informacje na temat nieruchomości. Chociażby to, kto jest właścicielem gruntu na którym się ona znajduje. Jak również informacje na temat ewentualnego obciążenia hipoteką. Tutaj bardzo ważna informacja. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, to deweloper jest zobowiązany do spłacenia hipoteki, zanim przekaże Wam nieruchomość.

 

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem mieszkania z rynku pierwotnego na terenie Rzeszowa, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy także dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (budynek Skyres). Koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszych mieszkań.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Wybór mieszkania – praktyczne wskazówki
Ocena 4.81/5 na podstawie 59 Opinii.