Wady mieszkania na obrzeżach miasta
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Wady mieszkania na obrzeżach miasta

Wady mieszkania na obrzeżach miasta

Lokalizacja – jeden z najważniejszych aspektów przy wyborze mieszkania. Jedną z możliwości są przedmieścia. Poniżej znajdziecie wady mieszkania na obrzeżach miasta. Poznacie również kwestie, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy ta właśnie lokalizacja jest dla Was.

 

Mieszkanie na obrzeżach miasta – dla kogo?

 

Zaczniemy jednak od tak postawionego pytania. Mieszkanie na obrzeżach miasta wybierają osoby, którym nie przeszkadzają pewne minusy takiej lokalizacji lub są je w stanie zrównoważyć. Za przykład niech posłuży poruszanie się po mieście. Jeśli nie posiadacie samochodu i korzystacie wyłącznie z transportu publicznego to mieszkanie na przedmieściach może być dużym wyzwaniem. Są miasta – stolica Podkarpacia jest dobrym przykładem - w których komunikacja jest dobrze zorganizowania. Wciąż jednak jest wiele w tej kwestii do zrobienia.

 

Kto wybiera mieszkanie na przedmieściach

 

  • Rodziny z dziećmi.

  • Osoby posiadające własny środek transportu.

  • Pracujący w firmach zlokalizowanych na obrzeżach.

  • Osoby chcące mieszkać z dala od zgiełku centrum.

  • Osoby ceniące sobie bliski dostęp do terenów zielonych.

 

Wady mieszkania na obrzeżach miasta

 

Podobnie jak w przypadku zalet, tak i minusów to sprawa indywidualna. Dla jednych wadą będzie zbyt duża odległość od miejsc, gdzie można spędzić czas ze znajomości (puby, kawiarnie, restauracje), innym z kolei nie będzie to przeszkadzać. Stosując pewne uproszczenie można napisać, że minusy mieszkania na obrzeżach miasta najbardziej „dotykają” singli. Młode osoby skupione najczęściej na pracy zawodowej nie mające w planach założenie rodziny. Z kolei rodzice – szczególnie z małymi – dziećmi chętniej wybierają przedmieścia.

 

1. Złe rozplanowanie przestrzenne

 

To jedna z częściej przytaczanych wad tej lokalizacji. Brak w najbliższej okolicy sklepów
i jednostek oświatowych skutecznie zniechęcają do zamieszkania w takim miejscu.
Dla ścisłości warto zaznaczyć, że w kwestii planowania przestrzennego na nowoczesnych osiedlach jest zdecydowanie lepiej, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Niezależnie od tego, czy wybierzecie centrum, czy przedmieściach znajdziecie na nich (i w najbliższej okolicy) najpotrzebniejsze rzeczy. atomiast coraz częściej możemy spotkać się z inwestycjami, które powstają w niezagospodarowanej dotąd przestrzeni. Z dala od zgiełku miasta, ale też od tego co potrzebne do codziennego życia.

 

2. Odległości i czas spędzony w samochodzie

 

To kolejna, a zarazem najczęściej wymieniana wada mieszkania na obrzeżach. Wspomnieliśmy już wyżej, że przeprowadzając się na przedmieścia, trzeba mieć prawo jazdy. Oczywiście można korzystać z transportu publicznego, ale najlepszym rozwiązaniem jest połączenie takiej opcji
z własnym samochodem.

 

I chociaż wiele zależy od specyfiki miasta to z dużym prawdopodobieństwem na poruszaniu się po nim i dojazdach przyjdzie Wam spędzić sporo czasu. Korki staną się integralną częścią codziennego życia. Doskonałą opcją jest wybór lokalizacji mającej zalety przedmieść, jednocześnie znajdującej się bliżej serca miasta. W Rzeszowie takim miejscem jest osiedle Tarasy na Zalewem. Położone przy Wisłoku kusi czarującą cichą okolicą i jednocześnie pozwala korzystać z zalet mieszkania w tętniącym życiem mieście.

 

3. Uboga oferta rozrywkowa

 

Z tego powodu niewiele młodych osób decyduje się zamieszkać na przedmieściach. Podobnie jak w przypadku wyżej opisanych wad wiele w tej kwestii zależy od specyfiki miasta. Natomiast faktem jest, że dostęp do oferty kulturalnej i rozrywkowej na obrzeżach jest utrudniony. Z perspektywy zapracowanych i wychowujących dzieci rodziców, brak w okolicy restauracji i kawiarni nie jest w żadnym wypadku wadą. Ale utrudniony dostęp do kin i parków rozrywki to już duży minus.

 

Wadą dla wielu osób, które nie chcą zamieszkać na przedmieściach, jest ograniczony wybór pewnych miejsc. Dobrym przykładem jest wspomniana wyżej restauracja. Mieszkając jednak w centrum można wybierać wśród co najmniej kilku takich miejsc.

 

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach – co wybrać?

 

Odpowiedź na to pytanie jest wbrew pozorom dość prosta. Wybierając lokalizację swojego przyszłego mieszkania przede wszystkim kierujcie się swoimi preferencjami i potrzebami. To tak naprawdę one są najbardziej istotnym aspektem całego procesu kupowania nieruchomości.

 

Oczywiście wiedza na temat zalet i wad lokalizacji jest również istotna, jednakże warto na nie patrzeć właśnie przez pryzmat swoich potrzeb. Odrębną, ale bardzo ważną, dla wielu osób, kwestią jest wybór między rynkiem pierwotnym i wtórnym. Obrzeża miast są domeną nowoczesnych osiedli. Natomiast w centrach miast również można znaleźć rynek pierwotny. Decydując się na taką lokalizację nie jesteśmy skazani na mieszkania z kilkunasto, a najczęściej kilkudziesięcioletnim stażem. Coraz więcej w centrach miast nowoczesnych osiedli, na których znajdują się gwarantowane miejsce parkingowe. O tym jak to ostatnie jest ważne nikogo chyba nie trzeba przekonywać.

 

Na koniec jeszcze jeden czynnik mający ogromne znaczenie przy wyborze lokalizacji – cena. Faktem jest, że mieszkanie na obrzeżach miasta będzie bardziej atrakcyjne pod tym kątem. Natomiast i w centrum można znaleźć świetne mieszkanie w przyjaznej cenie.

 

 

Artykuły

Czy warto kupić  dom w zabudowie szeregowej ?
sobota, 6 marca 2021

Czy warto kupić dom w zabudowie szeregowej ?

Z naszego poradnika dowiesz się dlaczego dom w szeregówce jest tak często wybierany.
Kupno mieszkania w centrum – zalety i wady takiego wyboru
środa, 3 marca 2021

Kupno mieszkania w centrum – zalety i wady takiego wyboru

Kto powinien wybrać centrum jako lokalizację mieszkania? Podpowiadamy
Jak kupić mieszkanie pod wynajem
niedziela, 28 lutego 2021

Jak kupić mieszkanie pod wynajem

Poradnik z którego dowiecie się jak szukać i kupić mieszkanie, które będzie przyciągać najemców.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Wady mieszkania na obrzeżach miasta
Ocena 4.70/5 na podstawie 266 Opinii.