Rynek wtórny w Rzeszowie - poznaj jego zalety i wady - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 22 stycznia 2017

Rynek wtórny – poznaj jego zalety i wady

Rynek wtórny – poznaj jego zalety i wady

Kupno „używanego” mieszkania wiąże się z pewnymi kwestiami, które wato rozważyć przed jego wyborem. Dobrze jest znać zalety, jak i wady wyboru lokum z rynku wtórnego.


Kwestia ceny

 

To bez wątpienia jedna z większych zalet kupna mieszkania od kogoś. To też najczęściej podawany „plus” takiego wyboru. Warto w tym momencie zaznaczyć, że rynek pierwotny zareagował w pewnym momencie na tę kwestię. Coraz więcej deweloperów daje taką możliwość. Jeżeli już jesteśmy przy cenie, to kolejną zaletą rynku wtórnego jest fakt, że mieszkania są tańsze od nowych. Oczywiście wiąże to się z ich stanem (określmy go mianem „przebiegu”), ale o tym niżej.

 

Wśród zalet bardzo często wymienia się kwestię tego, że mieszkanie jest dostępne praktycznie od ręki. To dla wielu osób jedna z podstawowych kwestii, jaką kierują się przy wyborze rynku wtórnego. Taki zakup możemy dość szybko sfinalizować (chociaż nie zawsze jest to dobre, o czym później) i praktycznie od razu w nim zamieszkać. Jeśli dysponujemy gotówką, to w zasadzie wprowadzenie się do naszego mieszkania, zajmie nam kilkanaście dni. Tak naprawdę kwestią jest jedynie skompletowanie pewnych dokumentów.

 

Do plusów kupowania mieszkania z rynku wtórnego można zaliczyć to, że bardzo często poprzedni właściciele zostawiają część umeblowania. Zwykle dotyczy to łazienki i kuchni. Można to rozpatrywać jako zaletę, ale również i wadę. Nasz gust niekoniecznie musi się przecież pokrywać się z tym co zastaniemy w takim mieszkaniu. Nierzadko też jest to umeblowanie „przechodzone”. Może się więc to wiązać z kosztami renowacji. Zwłaszcza przypadku kuchni jest szczególnie ważne, aby umeblowanie było naprawdę najlepszej jakości. Być może więc będziemy chcieli urządzić ją po swojemu (przydatne porady: „Kuchnia – jak ją zaprojektować).

 

Zaleta – lokalizacja

 

Tę kwestię można oczywiście rozpatrywać z różne perspektywy. Lokalizacja może być też wadą, ale skupmy się na sytuacji w której jest ona plusem. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego zwykle „widać” jak wygląda najbliższa okolica. Nowe osiedla budowane są coraz częściej na obrzeżach miast, gdzie zabudowa dopiero powstaje. Istnieje ryzyko, że w pewnym momencie będziemy mieli za oknem niechciane sąsiedztwo, ot chociażby w postaci drogi szybkiego ruchu.

 

Wybierając mieszkanie z rynku wtórnego można zwykle dobrze rozejrzeć się po okolicy. Czy to co w niej jest odpowiada preferencjom i oczekiwaniom kupującego. „Rozejrzeć” oznacza też wypytać dokładnie o sąsiadów. Z kim przyjdzie nam dzielić wspólną przestrzeń. Nie wszystkie możliwe problemy uda nam się w ten sposób „wyłapać”, ale na pewno pozyskane informację będą miały przełożenie na decyzję o ewentualnym zakupie.

 

Co istotne wybór mieszkania z rynku wtórnego to zwykle bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura. W okolicy mamy komunikację miejską, sklepy, przedszkole i przychodnię lekarska. Nowe osiedla najczęściej (chociaż nie jest to oczywiście regułą) budowane są na obrzeżach miast. I z infrastrukturą możemy mieć problem. Są jednak wyjątki. Osiedle Skyres z jednej strony jest oddalone kilka minut od ścisłego centrum Rzeszowa. To daje możliwość swobodnego dostępu do urzędów i miejsc rozrywki, które się w nim znajdują. Niedaleko osiedla jest zlokalizowane największe na Podkarpaciu centrum handlowe (Galeria Rzeszów). Warto również wspomnieć o bliskości autostrady A4 (6 minut samochodem) i lotniska w Jasionce (10 minut autem). I wciąż dostępne mieszkania na tym osiedlu (np. 2 pokojowe – prawie 45 metrów – którym w pełni cieszyć się będzie można w sierpniu 2019)

 

Wady rynku wtórnego

 

Zaczniemy od ceny, która co prawda jest zaletą, ale może również okazać się wadą. Używane mieszkanie bardzo często wymaga remontu. To niestety spowoduje, że początkowa okazyjna cena w ostatecznym rozliczeniu już taka nie będzie. Dlatego przed zakupem takiego mieszkania trzeba bardzo dokładnie mu się przyjrzeć.

 

Odrębną sprawą, aczkolwiek związaną z finansami, jest skorzystanie z pomocy pośrednika z biura nieruchomości. Jeśli sami nie mamy zbyt dużo czasu, możemy zlecić znalezienie mieszkania z rynku wtórnego (chociaż oczywiście nie tylko) dla nas. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, które będzie musieli ponieść.

 

Kolejna sprawa, która może być wadą (chociaż to znowu kwestia perspektywy) to sąsiedztwo. Wiadomo, że inaczej będzie ono wyglądało w bloku, który na przykład budowano 50 lat temu, a inaczej na nowym osiedlu. Nie każdy zaletę uzna mieszkanie obok osób starszych. Z drugiej strony sąsiedzi w tym pierwszym przypadku mogą tworzyć zżytą grupę, chętną do pomocy nowym mieszkańcom.

 

Stare budownictwo to niestety przestarzałe technologie. Trzeba mieć świadomość, że wybór takiego mieszkania oznacza zgodę na pewne niedogodności i brak nowoczesnych rozwiązań dostępnych na rynku pierwotnym. Mogą one dotyczyć zarówno samego budynku (np. brak wind), jak i mieszkań (na przykład problemy z wodą). W przypadku rynku wtórnego również infrastruktura osiedla może stać się wadą. Za idealny przykład posłuży parking. Bardzo często „wciśnięty” między blokami z brakiem indywidualnych miejsc. Do tego najczęściej jest ich po prostu za mało. O dostępie do garażu można jedynie pomarzyć.

 

A to niejedyny problem. Chociaż zdarzają się sytuacje w którym mieszkanie wygląda jak nowe, to częściej będziemy musieli trochę czasu i pieniędzy w nie włożyć. Zwłaszcza jeśli trafimy na „okazja – tanie”. Z dużym prawdopodobieństwem czeka nas remont. Może się okazać, że początkowa, okazyjna cena mieszkania szybko urośnie o dodatkowe koszty. Te zależne są między innymi od tego czy decydujemy się na przeprowadzenie remontu samemu, czy zlecimy go fachowcom.

 

Wróćmy do tematu szybkiej finalizacji zakupu mieszkania. Jak zostało wspomniane nie musi to być zaletą. Jeśli nie dopatrzymy pewnych spraw (a gdy działamy szybko, istnieje większe ryzyko takiej sytuacji), może nas czekać przykra niespodzianka. Chociażby zakup mieszkania z lokatorem (zwykle jednak takie sytuacje dotyczą licytacji komorniczych). Dlatego warto wcześniej zorientować się jak wygląda ta kwestia. Przed dokonaniem zakupu sprawdźmy czy w mieszkaniu nie są zameldowane osoby trzecie. Niezależnie od tego czy wybieramy lokal z licytacji komorniczej, czy od osoby prywatnej, musimy zrobić tę samą rzecz. Sprawdzić księgę wieczystą.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Rynek wtórny – poznaj jego zalety i wady
Ocena 4.81/5 na podstawie 97 Opinii.