demo
Udostępnij:
12 maja 2017

Kuchnia – jak ją zaprojektować?

To jedno z najważniejszych zadań jak przed nami stoją. Kuchnia to pomieszczenie niezwykle istotne w mieszkaniu. O czym powinniśmy wiedzieć w czasie jej projektowania?

Kuchnia – kłopotliwa zabudowa

Przede wszystkim musimy sobie zdać sprawę z jednej bardzo ważnej rzeczy. Kuchnia to w większości zabudowa stała. I na tym polega kłopot. Przez to jej wymiana będzie problematyczna a do tego często kosztowna. I warto to wziąć pod uwagę w momencie, gdy będziemy zastanawiać się w jaki sposób ją zaprojektować.

I to w tym momencie musimy zastanowić się ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na kuchnię. Jak w przypadku każdego pomieszczeniu w naszym mieszkaniu musimy pamiętać o pewnej rezerwie budżetowej (między innymi na tzw. nieprzewidziane wydatki).

Przede wszystkim zwymiarowanie

To krok bez którego się nie obędzie. Musimy dokładnie pomierzyć pomieszczenie. Dotyczy to m.in. otworów okiennych, jak również przyłączy wodociągowych i elektrycznych. Po tym kroku osoba odpowiedzialna za projekt będzie w stanie przedstawić koncepcję zabudowy tego pomieszczenia. Idealną sytuacją jest jej opracowanie już w momencie budowy mieszkania. W innym przypadku będziemy musieli dostosować projekt naszej kuchni do już istniejących gniazdek elektrycznych itp.

Co brać pod uwagę?

Ważna jest oczywiście sama zabudowa kuchni. Na początku dobrze jest zwróćmy uwagę na stan pomieszczenia. Zwłaszcza w sytuacji gdy nasze mieszkanie jest z rynku wtórnego. Poza tym wygląd ścian i podłogi będzie miał duży wpływ na sam projekt (chociażby to czy stawiamy na harmonię czy jednak kontrast).

Kolejna sprawa dotyczy tego czy kuchnia ma być również jadalnią. To w dużym stopniu zależy od jej wielkości i tego czy możemy sobie pozwolić na uczynienie z niej takiego pomieszczenia.

Przy projektowaniu kuchni musimy wziąć pod uwagę kwestie związane z funkcjonalnością. Musimy tak rozplanować to pomieszczenie, aby jak najlepiej wykorzystać dostępny metraż, a jednocześnie łatwo móc wykonywać w niej codziennie czynności. Istotne są tutaj takie kwestie jak umieszczenie obok siebie kuchenki i blatu roboczego. Koniecznie musimy wziąć pod uwagę wysokość poszczególnych urządzeń.

Oczywiście w przypadku projektowania każdego pomieszczenia, oprócz funkcjonalności, ważna jest też estetyka. Tę dostosowujemy przede wszystkim do swojego stylu życia. Istotne jest odpowiednie oświetlenie tego pomieszczenia. Kuchnia przede wszystkim musi być wygodna.

Na jakie materiały postawić?


W tym wypadku najważniejszą kwestią jest zasobność naszego portfela. Jeśli nie mam zbyt „rozbudowanego” budżetu będziemy zmuszeni do wyboru sztucznych materiałów. Są one po prostu tańsze. To między innymi lany beton i płyty laminowane. W przypadku gdy pozwala nam na to budżet możemy wybrać fronty ceramiczne, mineralne czy fornir naturalny.
Projektując kuchnię na wymiar należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jej indywidualność. Musimy być ona do nas dostosowana pod każdym względem. Za przykład posłuży wysokość blatu. Dostosowujemy ją do wzrostu osoby, która będzie przygotowywać posiłki.

 

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN