demo
Udostępnij:
13 stycznia 2018

Kuchnia – jak ją zaprojektować?

To jedno z najważniejszych zadań jak przed nami stoją. Kuchnia to pomieszczenie niezwykle istotne w mieszkaniu. O czym powinniśmy wiedzieć w czasie jej projektowania?

Kuchnia – kłopotliwa zabudowa

Przede wszystkim musimy sobie zdać sprawę z jednej bardzo ważnej rzeczy. Kuchnia to większości zabudowa stała. I na tym polega kłopot. Przez to jej wymiana będzie problematyczna a do tego kosztowna. I warto to wziąć pod uwagę w czasie, gdy będziemy zastanawiać się w jaki sposób ją zaprojektować.

I to w tym momencie musimy zastanowić się, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na kuchnię. Jak w przypadku każdego pomieszczeniu w naszym mieszkaniu musimy pamiętać o pewnej rezerwie budżetowej (między innymi na tzw. nieprzewidziane wydatki).

Przede wszystkim sprawdzamy wymiary

To krok bez którego się nie obędzie. Musimy dokładnie pomierzyć pomieszczenie. Dotyczy to m.in. otworów okiennych, jak również przyłączy wodociągowych i elektrycznych. Po tym kroku osoba odpowiedzialna za projekt będzie w stanie przedstawić koncepcję zabudowy tego pomieszczenia. Idealną sytuacją jest jej opracowanie już w momencie budowy mieszkania. W innym przypadku będziemy musieli dostosować projekt naszej kuchni do już istniejących gniazdek elektrycznych itp.

Co brać pod uwagę?

Ważna jest oczywiście sama zabudowa kuchni. Na początku jest zwróćmy uwagę na stan pomieszczenia. Zwłaszcza w sytuacji gdy nasze mieszkanie jest z rynku wtórnego . Poza tym wygląd ścian i podłogi będzie miał duży wpływ na sam projekt (chociażby to czy stawiamy na harmonię czy jednak kontrast).

Kolejna sprawa dotyczy tego czy kuchnia ma być również jadalnią To w dużym stopniu zależy od jej wielkości i tego czy możemy sobie pozwolić na uczynienie z niej takiego pomieszczenia.

Przy projektowaniu kuchni musimy wziąć pod uwagę kwestie związane z funkcjonalnością. Powinniśmy tak rozplanować to pomieszczenie, aby jak najlepiej wykorzystać dostępny metraż, a jednocześnie łatwo móc wykonywać w niej codziennie czynności. Istotne są tutaj takie kwestie jak umieszczenie obok siebie kuchenki i blatu roboczego. Koniecznie musimy wziąć pod uwagę wysokość poszczególnych urządzeń.

Oczywiście w przypadku projektowania każdego pomieszczenia, oprócz funkcjonalności, ważna jest też estetyka. Tę dostosowujemy przede wszystkim do swojego stylu życia. Istotne jest odpowiednie oświetlenie tego pomieszczenia. Kuchnia przede wszystkim musi być wygodna.

Jeśli urządzamy mieszkanie w konkretnym stylu, będzie nam nieco łatwiej. Chociażby dlatego, że możemy podpatrzeć gotowe rozwiązanie. Oczywiście w ich wypadku warto z rozsądkiem, mając na uwadze specyfikę swojego mieszkania, kopiować poszczególne pomysły. Wiele w kwestii wyboru stylu zależy od naszych osobistych preferencji. Czy interesuje nas minimalizm, prostota i natura? Wtedy dobrym wyborem będzie styl skandynawski. A może bardziej pociąga nas nutka romantyzmu w aranżowaniu wnętrz, motywy kwiatowe, postarzane meble? W tym wypadku warto zastanowić się nad opisanym u nas stylem shabby chic.

Zatrzymajmy się na chwilę przy wyborze poszczególnych sprzętów, które znajdą się w opisywanym pomieszczeniu. Jednym z najważniejszych jest kuchenka. Nad jej wyborem warto się nieco bardziej zastanowić, a przede wszystkim uzbroić w wiedzę.

Na początek musimy sobie odpowiedzieć na pytanie o rodzaj podłączenia. Czy decydujemy się na kuchenkę gazową, elektryczno-gazową, lub elektryczną. Pod uwagę bierzemy między innymi koszt z jakim później będziemy się musieli „zmagać”. W pewnym stopniu jesteśmy zależni od tego czy do naszego mieszkania jest doprowadzone połączenie gazowe. Są miejsca w których po prostu go nie ma. Uzależnieni w „pewnym stopniu”, gdyż możemy wybrać kuchenkę gazową, a podłączyć ją do butli. Pewną niedogodnością w tym wypadku jest potrzeba wymiany tej ostatniej. Na pewno kuchenka gazowa – wracając na chwilę do kosztów – jest pod względem użytkowania tańszym rozwiązaniem.

Kolejny wybór przed którym stoimy to sprzęt wolno stojący i do zabudowy. W obu przypadkach głębokość takiej kuchenki ma standardowy wymiar szafek (między 50 a 60 centymetrów).

Lodówka to kolejny niezbędny sprzęt w kuchni. Przy jej wyborze też spędzimy nieco czasu. Musimy się zastanowić jak dużą lodówkę potrzebujemy (to zależy między innymi od ilości mieszkańców). Kolejna sprawa to zamrażarka. Jeśli lubimy chomikować jedzenie, to powinna być ona duża. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to jaką niską temperaturę można w niej osiągnąć. To daje nam odpowiedź na pytanie jak długo będziemy mogli przechowywać w zamrażarce jedzenie. Inną sprawą jest to, że poszczególne produkty mają swój termin przydatności w takiej formie. Istotna jest też odpowiedź na pytanie czy chcemy posiadać lodówkę z dwoma agregatami czy jednym.

Na jakie materiały postawić?


W tym wypadku najważniejszą kwestią jest zasobność naszego portfela. Jeśli nie mam zbyt „rozbudowanego” budżetu, będziemy zmuszeni do wyboru sztucznych materiałów. Są one po prostu tańsze. To między innymi lany beton i płyty laminowane. W przypadku gdy pozwala nam na to budżet, możemy wybrać fronty ceramiczne, mineralne czy fornir naturalny.

Projektując kuchnię na wymiar należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jej indywidualność. Musimy być ona do nas dostosowana pod każdym względem. Za przykład posłuży wysokość blatu. Dostosowujemy ją do wzrostu osoby, która będzie przygotowywać posiłki.

Kolejnym, niezwykle ważną kwestią jest odpowiednia farba. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, które jest bardzo narażone na zniszczenia. Przede wszystkim sporo „do powiedzenia” mają tutaj dwa czynniki. To działanie wysokiej temperatury i wilgoć. Aby więc na dłużej zachować kuchnię w dobrym stanie, trzeba ją będzie wcześniej odpowiednio zabezpieczyć. Farba, którą wykorzystamy do pomalowania tego pomieszczenia, musi być więc odporna na wymienione czynniki, a także na tłuszcz. Pamiętajmy o tym, że będziemy potrzebować czasem umyć ścianę. Dlatego nasz wybór powinien paść na farbę odporną na szorowanie i zmywanie.

Zwróćmy też uwagę na klasę wytrzymałości. To od niej zależy chociażby kwestia odporności na zmywanie. Do kuchni wybieramy farbę pierwszej klasy. Jeśli chodzi o rodzaj, to polecane są akrylowe i ceramiczne.

Drogą na skróty jest wybór nowego mieszkania w którym poszczególne pomieszczenia zostały wykończone. Zwykle dostępne są w kilku standardach. Tak jak mieszkania (np. to dwupokojowe na 6 piętrze) na Osiedlu Skyres. Dostępne standardy wykończenia: developerski, ekonomiczny, brązowy, srebrny i złoty.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN