W jaki sposób wybrać lokalizację mieszkania?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 3 lipca 2022

W jaki sposób wybrać lokalizację mieszkania?

W jaki sposób wybrać lokalizację mieszkania?

To jeden z najważniejszych aspektów związanych z całym procesem. Wiele osób zadaje sobie pytanie w jaki sposób wybrać lokalizację mieszkania. Czym się kierować i na co zwrócić uwagę. Wiele cennych wskazówek znajdziecie w naszym poradniku.

 

Wybór lokalizacji mieszkania – możliwości

 

W pewnym uproszczeniu można mówić o trzech opcjach. Pierwsza z nich to mieszkanie w centrum. Najczęściej to rynek wtórny. Nierzadko z kilkudziesięcioletnim stażem. Chociaż warto tutaj zaznaczyć, że w ostatnich latach pojawiają się mieszkania z rynku pierwotnego właśnie w tej lokalizacji. Dużo zależy od tego jak wygląda zabudowa miasta w tej jego części.

 

Kolejna opcja to przedmieścia. Taka lokalizacja mieszkania jest wybierana przede wszystkim przez rodziny z dziećmi. Charakteryzuje ją spokój, sporo terenów zielonych, a także wysoki poziom bezpieczeństwa. Chociaż – ponownie – wszystko zależy tutaj od specyfiki miasta. Trzecia lokalizacja to osiedla, które znajdują się pomiędzy centrum a przedmieściami. I to właśnie w niej mamy największy wybór mieszkań. I to zarówno z tych z rynku pierwotnego, jak i na nowoczesnych osiedlach. Taką lokalizację charakteryzuje to, że najczęściej posiada ona zalety centrum i przedmieść. Czyli na przykład łatwo dostać się z niej do ośrodków rozrywki i kultury (zwyczajowo znajdujących się blisko serca miasta), a jednocześnie są one ciche i spokojne.

 

W jaki sposób wybrać lokalizację mieszkania?

 

Przede wszystkim cały proces można, a nawet trzeba podzielić na kilka etapów. Natomiast zaczyna się on zawsze w tym samym miejscu. Od określenia potrzeb i wymogów, właśnie co do lokalizacji. Co bardzo istotne – zarówno w skali makro, jak i mikro. Warto zastanowić się czego potrzebujecie do codziennego życia. W tym wypadku istotne będzie to, co znajdzie w bezpośrednim otoczeniu mieszkania, ale również w innych częściach osiedla, a szerzej miasta.

 

Czy chcecie kupić nieruchomość położoną w niedalekiej odległości od pracy? Czy bardzo istotny jest łatwy dostęp do oferty rozrywkowej miasta? Jak daleko od lokalizacji mieszkania powinno znajdować się przedszkole? To ledwie trzy pytania z całej gamy jakie warto sobie zadać.

 

Bardzo istotnym etapem związanym z wyborem lokalizacji mieszkania jest zaznajomienie się z miastem, które chcecie żyć. Oczywiście zdecydowanie prościej będzie, jeśli to Wasza rodzinna miejscowość. Jeśli jednak tak nie jest, to trzeba będzie się będzie z nią zapoznać.

 

Zacząć należy od ogólnych informacji, dostępnych chociażby w internecie, na temat miasta. Liczba ludności i jego specyfika pod kątem gospodarki. To wiele powie na temat tego, czy miasto się rozwija, a więc co za tym idzie, czy będzie ono dla Was atrakcyjne. W tym wypadku predysponowane są stolice poszczególnych województw. Jako naturalne miejsca do których ściągają mieszkańcy regionu, jak również biznes .

 

Kolejna kwestia to zaznajomienie się z tym co oferuje rynek nieruchomości w danym mieście. To po pierwsze. Warto też bardzo dokładnie zapoznać się z rynkiem pierwotnym i wtórnym. Tego co oferują. W których częściach miasta dominują. Następna sprawa to zapoznanie się ze specyfiką osiedli. Tego czy są one bezpieczne. Czy przypadkiem za niską ceną mieszkania nie idą jakieś „wady” lokalizacji. Mamy tutaj na myśli chociażby zakład pracy generujący hałas, położony w niedalekiej odległości.

 

Wszystkie informacje tego typu pozwolą Wam nie tylko wybrać idealną lokalizację, ale też, a może nawet przede wszystkim uniknąć poważnych wpadek. Takich jak zakup mieszkania w niebezpiecznej okolicy. Taką nieruchomość może być później bardzo trudno sprzedać.

 

Jak powinna wyglądać najbliższa okolica mieszkania?

 

Ponownie – przede wszystkim musi odpowiadać na Wasze codzienne potrzeby. Są one oczywiście kwestią indywidualną, natomiast można przedstawić pewien ogólny zarys tego, co powinno znajdować się w najbliższej lokalizacji mieszkania.

 

Zaczniemy od strefy handlowo – usługowej. Na pewno w okolicy muszą się znaleźć sklepy z produktami codziennego użytku. „Przyda się” zarówno osiedlowy niewielki sklep spożywczy, jak i na przykład dyskont. W kwestii zaplecza usługowego – tutaj jest bardzo szerokie pole do popisu. I też w tym wypadku najwięcej zależy od Waszych osobistych preferencji. Może na przykład jesteście osobami aktywnymi i bliskość siłowni lub klubu fitness bardzo dla Was bardzo istotne. W okolicy może znajdować się fryzjer, kosmetyczka, apteka itd. Wszystkie tego typu obiekty usługowe „budują” wysoki standard lokalizacji.

 

Warto w tym kontekście wskazać pewną przewagę rynku pierwotnego. Obecnie powstające osiedla dysponują lokalami o charakterze usługowym. Umiejscawiane są one na parterze bloków. Są one bardzo często zajmowane już na etapie wbijania pierwszej łopaty pod budowę. Dlatego właściwie od momentu, kiedy dostaniecie klucze do swojego mieszkania, możecie korzystać z zaplecza handlowo – usługowego.

 

Wróćmy do najbliższej okolicy mieszkania. Dla wielu osób ogromną zaletą lokalizacji mieszkania będzie dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. Takich, które pozwolą spędzić wolny czas i naładować baterie. W kontekście terenów zielonych na i wokół osiedla trzeba przywołać jeszcze jedną ich zaletę. Dają one wytchnienie w czasie upalnych dni. Można powiedzieć, ze chronią one mieszkańców danego osiedla.

 

Zapraszamy do kontaktu z Nami, jak również odwiedzania biura znajdującego się przy ulicy Warszawskiej 18 (budynek Skyres). Pracujemy od poniedziałku do piątku (9-17). Zapoznajcie się również z ofertą naszych mieszkań w Rzeszowie.

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

W jaki sposób wybrać lokalizację mieszkania?
Ocena 4.90/5 na podstawie 92 Opinii.