Jak najlepiej urządzić toaletę? - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
środa, 28 marca 2018

Urządzamy toaletę – porady

Urządzamy toaletę – porady

Większa część mieszkań posiada pomieszczenie w którym jednocześnie znajduje się toaleta i łazienka. W przypadku dużej powierzchni lokalu warto rozważyć ich rozdzielenie. Urządzenie WC stawia przed nami różne wyzwania wynikające między innymi z tego, że to zwykle niewielkie pomieszczenie.


Przede wszystkim należy kierować się funkcjonalnością. Kolejna sprawa to dostosowanie wyposażenia do niewielkiej powierzchni jaką dysponujemy. Dotyczy to zarówno sytuacji w której mamy odrębne pomieszczenie na WC, jak też wyznaczone miejsce w łazience. Chociaż w tej drugiej sytuacji mamy nieco większe pole do popisu. Nie musimy też martwić o się brak miejsca na większą umywalkę.


Zaleta odrębnego pomieszczenia


Mimo zwykle mniejszej powierzchni, to właśnie to rozwiązanie wydaje się być lepsze. Po pierwsze i najważniejsze – prywatność. Oddzielne WC to maksimum komfortu. Korzystanie z sedesu w przypadku, gdy ktoś w tym momencie bierze prysznic nie jest zbyt przyjemne i zwykle nam przeszkadza. Co oczywiste obu osobom.


Problemem z oddzieleniem WC od łazienki jest koszt. W tym wypadku będziemy musieli wydać nieco więcej pieniędzy, aby urządzić oba pomieszczenia. Trzeba też mieć na uwadze, że już samo wydzielenie odrębnego miejsca, może nas sporo kosztować. Jeśli mamy niewielkie mieszkanie w zasadzie nie będziemy mieli takiej możliwości. Pewnym rozwiązaniem zapewniającym w takiej sytuacji minimum prywatności, jest ścianka działowa oddzielająca część łazienki, która stanie się w tym momencie WC. Wiele też zależy od naszej kreatywności.


Wybór farby do WC


To w dużym stopniu jest zależne od tego, czy jest ono w oddzielnym pomieszczeniu, czy toaleta połączona jest z łazienką. Skupmy się na tym drugim rozwiązaniu. Generalnie malowanie w tym wypadku – jeśli zdecydujemy się zrobić to sami - będzie od nas wymagało pewnej wiedzy. Chociażby na temat farb. Można oczywiście opierać się o wiedzę osób w miejscach gdzie te ostatnie będziemy kupować, ale warto jednak chociaż w minimalnym stopniu się orientować.


Zaczniemy od tego, że w przypadku wyboru farby do tego pomieszczenia, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jedną sprawę. Łazienka to miejsce w którym bardzo ciężko pozbyć się wilgoci. Dobrze więc wybrać specjalistyczną farbę, która jest „przystosowana” do malowania pomieszczeń z takim problemem. Powinna być odporne na wilgoć. Musi ona również dać oddychać ścianie.


Najczęściej do malowania tego pomieszczenia wybiera się farby lateksowe i ceramiczne. Zaczniemy od tych pierwszych. Przede wszystkim jest to farba odporna na zabrudzenia. Często poleca się ją do malowania przedpokoju. Są one odporne również na działanie mechaniczne. Są to jednak zwykle farby droższe.


Kolejny typ to „ceramiczne”. Co warto o nich wiedzieć? Na ścianie pomalowanej nią pojawia się cienka, ale twarda powłoka. Jest ona odporna w pewnym stopniu na uszkodzenia mechaniczne. Jak również na mycie. Do jej cech zalicza się odporność na wilgoć. Jednocześnie daje ona ścianie oddychać.


Płytki w WC


Jeśli wielkość tego pomieszczenia nam na to pozwala (jak w tym ponad 54 metrowym mieszkaniu na właśnie budowanym Osiedlu Skyres, termin oddania wrzesień przyszłego roku) nie będziemy musieli się zbyt długo zastanowić jak je położyć.


Mniejsze łazienki (również oddzielne WC) wymagają zastosowania pewnych tricków. Pierwszym z nich jest wybór takich płytek, które odbijają światło. Co nam to daje? Optycznie powiększa to pomieszczenie.


Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, to zdecydujemy się na jasne kolory. Ciemne „zmniejszą” WC, czy łazienkę. Można wybrać chłodne kolory, co wcale nie oznacza, że to pomieszczenie będzie miało taki charakter. Ocieplą go dodatki.


Po raz kolejny zatrzymajmy się na sytuacji, że mamy łazienkę i WC w jednym pomieszczeniu. W tym wypadku – w kontekście płytek – trzeba zwrócić uwagę na ich wielkość. Lepszym rozwiązaniem jest wybór dużych. To ograniczy ilość elementów na podłodze. A duża ilość płytek powoduje pojawienie się wrażenia chaosu w tym pomieszczeniu.


Jeśli łazienka jest niewielka, to pewnym rozwiązaniem jest stworzenie schowków w zabudowie ceramicznej. W podobny sposób możemy zaaranżować w WC. Dzięki temu nie zagracimy tej niewielkiej powierzchni. Wracając do łazienki, to optycznie powiększy to pomieszczenie lustro. Warto również zwrócić uwagę na oświetlenie. Jeśli jesteśmy już w łazience, to przeczytajcie koniecznie „Wanna czy prysznic – na co się zdecydować?”.


Urządzając łazienkę możemy kierować się pewnymi wytycznymi, których dostarczają nam popularne style aranżacji wnętrz. Dobrze jest wcześniej zdobyć na ich temat chociażby podstawowe informacje. Więcej na ich temat znajdziecie między innymi w tekście „Style aranżacji wnętrz – przegląd cz.1”.


Wybór sedesu


To sprawa kluczowa w przypadku tego pomieszczenia. Warto więc mieć podstawowe informacje zanim wybierzemy się na zakupy. Rozróżniamy dwa rodzaje montażu miski sedesowej. Pierwszy z nich można określić jako klasyczny. Ten wariant montowany jest bezpośrednio w podłodze. Drugi jest podwieszany.


W tym pierwszym przypadku mamy do wyboru modele z: górnopłukiem, dolnopłukiem i miski kompaktowe. Podwieszana miska jest dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia utrzymania porządku w pomieszczeniu. Pewną wskazówką co do wyboru rodzaju montażu jest to w jaki sposób mamy urządzone mieszkanie. Styl nowoczesny bardziej „preferuje” typ podwieszany.


Przy wyborze sedesu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rodzaj podejścia kanalizacyjnego. To odcinek który łączy pion z miską ustępową. Do wyboru mamy odpływ poziomy i pionowy. Są też miski ustępowe uniwersalne.


Wybór umywalki


Jeśli tylko mamy taką możliwość to powinniśmy rozważyć jej montaż. W tym wypadku będziemy kierować się między innymi oszczędnością miejsca. Chociaż oczywiście musimy też pod uwagę wziąć komfort użytkowania i funkcjonalność. Standardowe umywalki umieszczane w WC mają do 35 centymetrów długości. Wysokość na której ją umieszczamy - między 70 a 85 centymetrów. To zapewnia komfort użytkowania.


Na koniec jeszcze szafka. W przypadku niewielkiego pomieszczenia rozwiązaniem jest podwieszany mebel. Im bardziej pojemna szafka, tym lepiej. Zmieścimy w niej więcej rzeczy. Może być ona miejscem gdzie będą zgromadzone środki czystości. Jeśli WC jest naprawdę niewielkie będziemy „zmuszeni” do wyboru wąskiej szafki.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Urządzamy toaletę – porady
Ocena 4.81/5 na podstawie 186 Opinii.