Remont i aranżacja salonu. Przydatne wskazówki
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
czwartek, 21 października 2021

Remont i aranżacja salonu. Przydatne wskazówki

Remont i aranżacja salonu. Przydatne wskazówki

To najbardziej reprezentatywne miejsce w naszych mieszkaniach. Aranżacja salonu (ale też jego remont) wymaga więc poświecenia czasu, a także zaangażowania. Aby cały proces usprawnić, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi poradami.

 

Remont salonu – kiedy jest potrzebny?

 

Po pierwsze w sytuacji w której kupiliście mieszkanie z rynku wtórnego. Szczególnie takie po okazyjnej cenie. W tym wypadku zazwyczaj będzie potrzebny remont całego lokalu, a więc również i salonu. To jak dużej pracy będzie on wymagał zależy od stanu mieszkania, ale również Waszego pomysłu na jego wygląd.

 

Remont salonu i jego nowa aranżacja może również być efektem pewnych zmian w życiu. Za przykład posłuży tutaj pojawienie się dziecka w rodzinie. W tym wypadku wystrój salonu musi być przede wszystkim bezpieczny. Jego wizualną atrakcyjność należy postawić na dalszym miejscu. Dotyczy to oczywiście każdej części mieszkania w takiej sytuacji.

 

Remont salonu jest potrzebny też wtedy, gdy jego użytkowanie doprowadzi do pewnych „uszczerbków” i uszkodzeń. Zasada jest dość prosta. Jeśli pokój dzienny jest użytkowany z dużym natężeniem odkładanie jego remontu nie jest dobrym pomysłem. Może to bowiem skutkować obniżonym bezpieczeństwem życia codziennego Waszego i innych domowników.

 

Czy do aranżacji salonu potrzebny jest projekt?

 

I – kontynuując to pytanie – czy można go przygotować samemu, czy zlecić firmie lub osobie zajmującej się takimi projektami. Na pewno rozpisanie pomysłu aranżacji salonu „na papierze” ułatwi stworzenie funkcjonalnego pomieszczenia. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że rozwiązań, które można wykorzystać w wystroju pokoju dziennego, jest naprawdę dużo. Ich wybór może być trudny. Zwłaszcza w przypadku jeśli nie macie odpowiedniej wiedzy na temat tworzenia praktycznej i funkcjonalnej aranżacji. W takiej sytuacji zlecenie firmie lub osobie przygotowania projektu będzie dobrym pomysłem. Oszczędzi Wam czas i – wbrew pozorom – pieniądze.

 

Czy projekt aranżacji salonu jest potrzebny? Częściowo odpowiedź na tak postawione pytanie znalazło się wyżej. Po pierwsze salon to pomieszczenie które de facto jest centrum mieszkania. To w nim spędzamy sporo czasu. To również miejsce w którym krzyżują się ciągi komunikacyjne. Na te ostatnie – w projekcie aranżacji wnętrz – muszą być wzięte pod uwagą. Można powiedzieć, ze mają one w nim specjalne miejsce.

 

Jakie meble do salonu?

 

Tak postawione pytanie można rozpatrywać pod różnym kątem. Zaczniemy od materiałów jakie polecane są do aranżacji salonu. Generalnie bardzo popularne są drewno, metal i szkło. Nie można też nie wspomnieć o skórze i lnie. Tak naprawdę wiele zależy od tego jaki styl aranżacji wybierzecie. Jeśli Wasz pokój dzienny nie grzeszy dużym metrażem, to dobrym rozwiązaniem będzie urządzenie go „po skandynawsku”. W takim wypadku poleca się także styl minimalistyczny.

 

Odrębna kwestia to wybór mebli do salonu z otwartą na niego kuchnią. To rozwiązanie, które jest bardzo popularne w mieszkaniach z rynku pierwotnego. W tym wypadku zasada jest dość prosta. Umeblowanie pokoju dziennego i części kuchennej powinno być spójne. Nie tylko ma to wpływ na wymiar estetyczny aranżacji mieszkania. Spełnia to też kwestie funkcjonalne i praktyczne wystroju salonu. Ma to jeszcze jeden wymiar. Spójna aranżacja pokoju dziennego i kuchni pozwoli uniknąć odczucia „przytłoczenia. Szczególnie ważne przy niewielkim metrażu.

 

Przy wyborze mebli, które będą stanowić istotną część aranżacji salonu, przede wszystkim należy się kierować rozsądkiem. Trzeba mieć również na uwadze fakt, że powinny one służyć co najmniej kilka lat. A więc jakość przede wszystkim. Czy kosztem ceny? Cóż, można oczywiście kupić tanie meble do salonu. Pytanie jednak brzmi, czy taka decyzja szybko się nie zemści. Zakupem kolejnych mebli. Czyli jak zostało wspomniane przede wszystkim muszą być one trwałe. Wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne.

 

Sercem salonu jest najczęściej sofa. Wybór tej idealnie pasującej do Waszego pokoju dziennego może potrwać. Na co zwrócić uwagę aby trochę to skrócić? Oczywiście materiały z jakich jest zrobiony ten model. Pewną podpowiedzią jest styl w jakim aranżujecie salon. Jeśli na przykład ma być po „skandynawsku” , to sofa nie powinna być masywna. Raczej w jasnych kolorach.

 

Kolejny istotny aspekt przy wyborze tego mebla to jego kształt. Sofa narożna czy jednak tradycyjna forma kanapy. To pierwsze rozwiązanie zdecydowanie częściej poleca się do salonów o dużej powierzchni. W przypadku niewielkiego pokoju dziennego można go przez taki wybór przytłoczyć.

 

Oświetlenie to jeden z najbardziej istotnych kwestii związanych z aranżacją salonu. Im więcej naturalnego, tym oczywiście lepiej. Jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie, to przyda się kilka jego źródeł. Jeśli salon stanowi jednocześnie jadalnię, to stół przy którym spożywacie posiłki, powinien mieć osobne źródło światła.

 

Generalnie w przypadku salonu należy pamiętać o jednej istotnej zasadzie. Związanej właśnie z oświetleniem. W tym pomieszczeniu zwykle wydziela się cztery strefy: jadalną, relaksu, hobby i światła dodatkowe. Na przykład dekoracyjne.

 

Artykuły

Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego?
poniedziałek, 6 grudnia 2021

Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego?

Co trzeba wiedzieć zanim zdecydujecie się na zakup "przechodzonego" mieszkania? Wszystkie ważne informacje znajdziecie w naszym poradniku.
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – na co trzeba zwrócić uwagę?
piątek, 3 grudnia 2021

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – na co trzeba zwrócić uwagę?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Zalety i przydatne wskazówki.
Praktyczne porady dla inwestorów w nieruchomość
wtorek, 30 listopada 2021

Praktyczne porady dla inwestorów w nieruchomość

Z naszego poradnika dowiesz się między innymi tego na jaki rodzaj inwestycji powinnieś się zdecydować na początku swojej drogi, a (...)

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Remont i aranżacja salonu. Przydatne wskazówki
Ocena 4.84/5 na podstawie 65 Opinii.