Poradnik inwestora – grupy najemców. Co musisz o nich wiedzieć?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 1 listopada 2020

Poradnik inwestora – grupy najemców. Co musisz o nich wiedzieć?

Poradnik inwestora – grupy najemców. Co musisz o nich wiedzieć?

Taka wiedza jest przydatna zarówno przed zakupem mieszkania pod wynajem, jak i w czasie szukania lokatorów. Można wyróżnić kilka grup najemców. Co jako inwestor powinieneś o nich wiedzieć?

 

Zaczniemy od odpowiedzi na pytanie, dlaczego ta wiedza jest tak istotna. Po pierwsze kwestia wyboru lokalizacji mieszkania. Każda z opisanych poniżej grup ma swoje wymagania co do części miasta w jakiej chciałyby żyć. Druga sprawa to kwestia aranżacji mieszkania. Podobnie jak przy lokalizacji najemcy mają swoje preferencje, ale też pewne rzeczy na które mogą przymknąć oko.

 

To dwie najważniejsze korzyści ze znajomości charakterystyki poszczególnych grup najemców. Niejedyne oczywiście. Taka wiedza pozwoli na przykład przygotować odpowiednio umowę o wynajem mieszkania. Zawrzeć w niej zapisy, które między innymi uchronią właściciela nieruchomości.

 

Grupy najemców – studenci

 

Od żaków zaczniemy z dwóch powodów. Po pierwsze jest to największa grupa potencjalnych najemców. Po drugie – niestety – najbardziej problematyczna. Ze względów finansowych, stałości najmu i możliwych szkód. Oczywiście krzywdzącym byłoby przypisanie tych problemów wszystkim studentom. Natomiast decydując się na wynajem właśnie im, warto mieć na uwadze wspomniane kwestie. Istotnym elementem umowy w takim wypadku powinno być zabezpieczenie finansowe w postaci kaucji.

 

Jeśli chodzi o wybór lokalizacji, to w przypadku studentów najlepiej sprawdzają się dwie opcje. Pierwsza – dość oczywista – to wybór mieszkania w budynku, który jest położony w bliskiej odległości od ośrodka akademickiego. Przykładem takiej lokalizacji jest osiedle Nova Graniczna, z którego blisko będzie zarówno na Politechnikę Rzeszowską, jak i Uniwersytet Rzeszowski. Dobrze sprawdza się również lokalizacja z której łatwo się na uczelnię dostać. Na przykład przy pomocy transportu publicznego. I tutaj bardzo istotnym aspektem jest znajomość specyfiki miasta. Bez tej ostatniej inwestycja w mieszkanie pod wynajem może się okazać problemem będącym przynosić jedynie straty.

 

Drugą lokalizacją, która świetnie sprawdza się przy studentach, jest centrum miasta. A więc naturalne miejsce, gdzie znajdują się ośrodki rekreacyjne, a także puby i kluby.

 

Jeśli chodzi o aranżację mieszkania, które będą wynajmować studenci, zapomnij o robieniu tego „po kosztach”. Minęły już czasy, kiedy żakom było wszystko jedno jak mieszkali. Co raz częściej wolą oni zapłacić więcej za wyższy standard. Kilka porad znajdziecie w naszym poradniku „Aranżacja mieszkania na wynajem dla studentów”.

 

Osoby rozpoczynające życie zawodowe

 

Mimo, że są one w zwykle w wieku zbliżonym do studentów, to mają jednak nieco inne wymagania. Po pierwsze najlepszą lokalizacją z ich punktu widzenia jest ta, z której łatwo dostaną do miejsca pracy. Oczywiście nie jest to jedyna ważna kwestia. Wciąż mówimy o osobie młodej, a więc lubiącej spędzić czas poza mieszkaniem. Bliska odległość do centrum będzie wartością dodaną lokalizacji. W naszej ofercie znajdziesz wiele mieszkań położonych w różnych częściach Rzeszowa. Miejsc położonych blisko dużych zakładów pracy, ale i z łatwym dostępem do centrum. Przykładem takiej lokalizacji jest osiedle Bella Dolina.

 

W jak przypadku osób rozpoczynających życie zawodowe wygląda kwestia aranżacji mieszkania? W tym wypadku najlepiej postawić na oszczędność w wystroju i neutralność. Jeśli chodzi o konkretny sposób aranżacji, to polecamy nasz poradnik. Natomiast bardzo ważna z punktu widzenia tej grupy najemców jest kuchnia i łazienka. Odpowiednie wykończenie i urządzenie tych dwóch pomieszczeń zwiększa szansę na wynajem mieszkania. Co też ważne z punktu widzenia inwestora podnosi to standard, a więc i cenę za najem.

 

Rodzina z dziećmi

 

Ostatnia, ale wcale nie najrzadziej spotykana grupa najemców. Natomiast w jej przypadku wymogi będą zdecydowanie najwyższe. Oczywiście mogą zdarzyć się wyjątki. Jeśli jednak zdecydujesz się na wynajem swojej inwestycji rodzinie z dzieckiem wykończenie i aranżacja będzie wymagać czasu, a także odpowiednich funduszy.

 

Jeśli chodzi o lokalizację, to co prawda najczęściej w kontekście tej grupy pojawiają się przedmieścia, ale i osiedla bliżej serca miasta są przez nią wybierane. Jeśli decydujesz na takich najemców, szczególną uwagę należy zwrócić na okolicę. Rodzina z dzieckiem preferuje miejsca w których znajdują się placówki oświatowe. Albo są one położone niedaleko. Plusem lokalizacji będzie również bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych. Kolejny istotny aspekt to bezpieczeństwo. Na to rodziny szczególnie z małymi dziećmi zwracają dużą uwagę. Dla takiego najemcy doskonałą lokalizacją może okazać się osiedle Paderewskiego Park, zlokalizowane tuż obok parku im. Szafera. W jego pobliżu znajdują się szkoły, przedszkola, a także inne ważne punkty infrastruktury miejskiej.

 

Przejdźmy do aranżacji. W tym wypadku najlepiej będzie postawić na neutralność wystroju. Jednocześnie pozostawiając pewną swobodę najemcom. Tym bardziej, że pewne aspekty związane z aranżacją wnętrz będzie trzeba dostosować do wieku dziecka. Podobnie jak w przypadku wyżej opisanej grupy, tak i tutaj ogromne znaczenie ma odpowiednie przygotowanie kuchni i łazienki. O tym drugim pomieszczeniu przeczytacie w naszym poradniku.

 

Kupując sprzęt AGD do mieszkania w którym mają zamieszkać rodzice i dziecko, należy zwróć uwagę nie tylko na jego stan (raczej unikaj nabywania wiekowej lodówki i pralki), ale i na bezpieczeństwo. Podobnie z umeblowaniem takiego domu.

 

Niezależnie od tego, na jaką grupę najemców zamierzasz się zdecydować, mieszkanie trzeba będzie wcześniej odpowiednio przygotować. Mniej pracy czeka Cię w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego. Warto też mieć świadomość, że nowe mieszkanie przyciąga zdecydowanie więcej chętnych. Inwestycja będzie miała też wyższą rentowność.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Poradnik inwestora – grupy najemców. Co musisz o nich wiedzieć?
Ocena 4.90/5 na podstawie 188 Opinii.