Pierwsze mieszkanie pod wynajem – od czego zacząć?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
wtorek, 14 września 2021

Pierwsze mieszkanie pod wynajem – od czego zacząć?

Pierwsze mieszkanie pod wynajem – od czego zacząć?

Postanowiliście zainwestować w nieruchomość celem zarabiania na udostępnianiu jej innym. Wasze pierwsze mieszkanie pod wynajem to tak naprawdę proces. Złożony i wymagający pewnej wiedzy. Co trzeba wiedzieć na temat takiej formy lokowania swoich oszczędności?

 

Pierwsze mieszkanie – wynajem długoterminowy czy krótkoterminowy?

 

To pytanie warto sobie zadać, zanim zdecydujecie się na inwestycję w nieruchomość, a także wybierzecie miasto, lokalizację i samo mieszkanie. To ten wybór i oczywiście możliwości finansowe w dużym stopniu będą warunkować pewne aspekty inwestycji w nieruchomość celem jej wynajmowania. Generalnie z punktu widzenia doświadczenia początkującym poleca się najem długoterminowy. Jest on bardziej bezpieczny i wymaga też mniej zaangażowania.

 

W przypadku najmu krótkoterminowego przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że sprawdza się on w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich miejscowość o charakterze turystycznym. Szczególnie w rejonach Polski o dużym natężeniu przyjeżdżających. Natomiast to generuje problem z konkurencją. Dlatego warto inwestycję w mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy przemyśleć również pod tym kątem. Drugą z możliwości jest udostępnianie nieruchomości osobom pracującym sezonowo. Jest to często praktykowane rozwiązanie. Natomiast poniżej skupimy się na poradach ułatwiających najem długoterminowy. Jako ten bezpieczniejszy z punktu widzenia początkujących inwestorów.

 

Pierwsze mieszkanie pod wynajem – kto ma być najemcą?

 

To jedno z bardziej oczywistych pytań jakie należy sobie zadać na początku procesu. Generalnie rzecz biorąc lepiej dobierać lokalizację i samo mieszkanie pod konkretne grupy najemców. A nie szukać już po zakupie tego komu ewentualnie moglibyśmy udostępniać naszą inwestycję. Znając poszczególne grupy najemców, jak również ich wymogi, będzie Wam łatwiej znaleźć atrakcyjną lokalizację. To z kolei przekłada się na zyski.

 

Można wyróżnić trzy podstawowe grupy najemców: studenci, młode osoby rozpoczynające swoje zawodowe życie i rodziny z małym dziećmi. Wszyscy mają swoje wymogi zarówno co do stanu mieszkania, jak najbliższej okolicy. Zwracają również uwagę na lokalizację w skali makro. Każda z tych grup jest także w stanie zgodzić się na pewne „niedociągnięcia” związane mieszkaniem i jego okolicą.

 

Z perspektywy osoby inwestującej w pierwsze mieszkanie pod wynajem najtrudniejszą grupą są rodziny z dziećmi. Przede wszystkim w kontekście wyboru lokalu i jego przygotowania. Z drugiej strony to właśnie rodziny są najbardziej „oddanymi” najemcami. Warto również zaznaczyć, że najchętniej wybierają one mieszkania z rynku pierwotnego.

 

Z kolei pewnego rodzaju studnią bez dna, jeśli chodzi o chętnych na najem, są studenci. Oczywiście warto wcześniej sprawdzić pod kątem miasto w którym chcecie zainwestować w mieszkanie. Do największych ośrodków akademickich w Polsce zalicza się między innymi Warszawę, Kraków i Rzeszów.

 

Zapomnijcie o tym, że studenci zgodzą się wynająć mieszkanie o niskim standardzie, również wyposażenia. Te czasy minęły już bezpowrotnie. Możecie oczywiście zainwestować w kilkudziesięcioletnie mieszkanie z rynku wtórnego. Przeprowadzić w nim generalny remont, a następnie przygotować je na przyjęcie studentów. Natomiast zakup mieszkania z rynku pierwotnego w tym wypadku również pozwoli czerpać zyski z najmu. Studenci coraz częściej stawiają na wysoki standard. Ostatnia z grup najemców zwraca uwagę na lokalizację. Położenie mieszkania niedaleko od miejsca pracy zwiększa jego atrakcyjność. Ważny jest również bliski dostęp do centrum. To już nie studenci, ale wciąż osoby, które lubią spędzić wolny czas ze znajomymi w pubie lub kinie.

 

Kwestie formalne przy wynajmie mieszkania

 

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim umowę. W internecie bez trudu znajdziecie wzór tej ostatniej. I to zarówno podstawowej umowy, jak i zdecydowanie bardziej rozbudowanej. W przypadku pierwszego mieszkania pod wynajem zaleca się to drugie rozwiązania. W większym stopniu chroni ono obie strony. Ale jako właścicielowi daje Wam większe pole manewru. Na przykład w kwestii zabezpieczenia mieszkania. Kolejne umowy – również z tym samym najemcą – mogą przybierać prostszą formę.

 

Załóżmy jednak, że dojdzie do zmiany mieszkańców. Z jakiegoś powodu – czy to wy zdecydujecie, czy najemca – umowa nie zostanie przedłużona. Przede wszystkim zanim udostępnicie ogłoszenie o mieszkaniu do wynajęcia musicie się rozliczyć. Pomocne w tym będzie sporządzenie raportu zdawczego. Musi się on pojawić w momencie podpisywania umowy najmu. W takim protokole powinien znaleźć się szczegóły opis (zalecane są również zdjęcia) opis stanu mieszkania i obecnych w nim sprzętów. W tym wypadku mamy na myśli między innymi lodówkę i pralkę. W momencie zdawania lokalu przed dotychczasowych mieszkańców będzie można sprawdzić stan faktyczny z zapisami.

 

Chętnie stosowaną praktyką jest kaucja. Zwykle ma ona wysokość miesięcznej opłaty za mieszkanie. Są to pieniądze, które zabezpieczają ewentualne problemy. Chociażby natury finansowej związanej z nieopłaconym mieszkaniem i rachunki. Warto bardzo dokładnie przedstawić Wasze wymogi związane z kaucją, jak również sytuację w której zostanie ona w całości zwrócona wyprowadzającym się najemcom. To przede wszystkim buduje atmosferę zaufania, a to ważne na linii właściciel – najemcy.

 

Jeśli chcecie zainwestować w nową nieruchomość w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie w Rzeszowie – co trzeba wiedzieć?
piątek, 24 września 2021

Inwestycja w mieszkanie w Rzeszowie – co trzeba wiedzieć?

Zastanawiasz się czy inwestycja w nieruchomość w Rzeszowie to dobry pomysł? Zajrzyj do naszego poradnika.
Malowanie mieszkania – wskazówki dla początkujących
wtorek, 21 września 2021

Malowanie mieszkania – wskazówki dla początkujących

Z naszego poradnika dowiesz się jak pomalować mieszkanie. I tego czym należy się zainteresować przed tym procesem.
Jak powinno wyglądać mieszkanie pod wynajem. Praktyczne porady
piątek, 17 września 2021

Jak powinno wyglądać mieszkanie pod wynajem. Praktyczne porady

Chcesz zainwestować w nieruchomość pod wynajem? Z naszego poradnika dowiesz się jak ją zaaranżować.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Pierwsze mieszkanie pod wynajem – od czego zacząć?
Ocena 4.98/5 na podstawie 41 Opinii.