demo
Udostępnij:
14 maja 2019

Panele ścienne w łazience – jakie wybrać?

Chociaż jest to rozwiązanie z którego „korzysta” coraz mniej mieszkań, to wciąż wiele osób zastanawia się nad nim. Zanim zdecydujemy się na panele ścienne w łazience, warto poznać kilka kwestii. Ułatwią one m.in. ich wybór.

Panele ścienne w łazience – po pierwsze wilgoć

To ten problem właśnie w tym pomieszczeniu w naszych mieszkaniach stanowi największe wyzwanie. I też ten aspekt był bardzo często podnoszony jako wada paneli ściennych. Pod tym kątem zdecydowanie lepiej „wyglądały” płytki. Pewnym „minusem” tego ostatniego rozwiązania jest trudność w ich odpowiednim ułożeniu. W porównaniu do paneli ściennych. Bo te w łazience będzie można zamontować dużo prościej. I to ich niezaprzeczalna zaleta.

Wróćmy do problemu wilgoci w łazience. Obecnie bez trudu znajdziecie panele ścienne, które są odporne na wodę. Natomiast w tej kwestii warto mieć świadomość, że modele wykonane z płyty pilśniowej, raczej nie sprawdzą się w łazience. Zdecydowanie lepszym wyborem będą panele ścienne z tworzyw sztucznych.

Odporność na wilgoć to niejedyny aspekt na jaki należy zwrócić uwagę przy ich zakupie. Takie panele ścienne zamontowane w łazience powinny być też odporne na działanie środków chemicznych. Nie tylko tych używanych do czyszczenia tego pomieszczenia.

Panele ścienne w łazience – montaż

Ten, jak już wspomnieliśmy, jest łatwiejszy niż w przypadku płytek. Po pierwsze musimy zdecydować się na to czy panele ścienne w naszej łazience będziemy montowali poziomo czy pionowo. Przed przystąpieniem do samego procesu koniecznie należy „pozbyć się” gniazdek i włączników.

W przypadku paneli ściennych bardzo istotnym elementem są profile wykończeniowe (listwy). To dzięki nim można łączyć płaszczyzny w poszczególnych miejscach (czy to będzie miejsce wokół okien albo drzwi, czy podłoga).

Do montażu paneli ściennych (nie tylko oczywiście w łazience) będziemy potrzebowali kleju, albo wkrętów. Można to również zrobić przy pomocy wszywek. Panele montowane są w taki sposób, że między nimi a ścianą powstaje pusta przestrzeń. Możemy w niej umieścić – jeśli zachodzi tak potrzeba – na przykład przewody. Co ważne mowa tutaj o panelach robionych na konstrukcji nośnej. Przygotowując ją należy pamiętać o tym, że takie listwy powinny być zamontowane prostopadle do kierunku umieszczenia samych paneli. To nie wszystko. Miedzy takimi listwami musi być przerwa tak, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza (już po umieszczeniu naszych paneli ściennych).

Co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie? Bardzo istotne jest ułożenie pierwszego panelu. Służy on za „punkt orientacyjny” dla kolejnych. Dlatego istotne jest sprawdzenie go przy użyciu poziomicy. Kiedy już ułożymy wszystkie panele, należy wtedy przypiąć pokrywy profili. I pamiętajmy o bardzo ważnej rzeczy w momencie, gdy panele ścienne będą montowane w łazience. Zanim się za to zabierzemy, musimy zabezpieczyć przed wilgocią same listwy.

Zalety paneli ściennych

Zbierzmy je wszystkie w jednym miejscu. Pierwszą wspominaną zaleta jest łatwość w montażu. Druga to szybkość tego procesu. Zrobimy to w zdecydowanie krótszym czasie niż kładzenie płytek. Kolejną bardzo ważną zaletą jest to, że panele ścienne (nie tylko oczywiście w łazience) możemy zamontować bez pomocy fachowców. Oczywiście przyda się nam wiedza w jaki sposób to zrobić i czego unikać. Natomiast dzięki temu, że możemy to zrobić sami, koszt tego procesu będzie niższy.

I warto w tym miejscu wspomnieć o kolejnej zalecie paneli ściennych. To tańsze rozwiązanie niż na przykład płytki. Natomiast również w obrębie dostępnych modeli występują różnice cenowe. Najtańsze są panele z PCV (czyli takie jakie najlepiej zamontować w łazience). Podobnie kształtuje się koszt modeli wykonanych z MDF. Dużo więcej zapłacimy za panele ścienne wykonane z drewna, a także gipsowe 3D. I zawsze warto szukać promocji w sklepach:).

Wbrew temu co by się mogło wydawać, panele to również bogactwo wzorów między którymi będziemy mogli wybrać. Dzięki temu decydując się na takie rozwiązanie nie jesteśmy skazani na „aranżacyjną” nudę.

W tej kwestii warto też zwrócić uwagę na wspominane panele gipsowe 3D. Ich wybór pozwoli nam uzyskać bardzo ciekawe wzory w pomieszczeniu w którym je umieścimy. Trójwymiar w aranżacji wnętrza. Co ważne – również w kontekście ewentualnego ich montażu w łazience – są one produkowane w taki sposób, że stają się bardzo odporne na różnego rodzaju mechaniczne uszkodzenia. W poszczególnych płytach są zamontowane specjalne siatki wzmacniające. Mają one zwykle duże rozmiary. Nie idzie za tym spora waga.

Jeśli chcemy mieć takie właśnie panele ścienne w łazience, to przy wyborze szukajmy modeli, których producenci zabezpieczyli je przed wchłanianiem wilgoci. Panele tego typu montuje się w nieco inny sposób. Mocuje się je przy pomocy gipsu szpachlowego. Ten ostatni można nanieść na całą powierzchnię, którą będziemy „przykrywali” takimi panelami. Montuje się też przy pomocy kleju montażowego. Ten nakładamy jest punktowo. Jeśli wybierzemy takie rozwiązanie to warto przy zakupie zapytać, czy do naszego modelu producent nie „zapewnia” kleju dedykowanego właśnie do niego.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN