Dobór odpowiedniego oświetlenia - cz. 2. - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 1 czerwca 2018

Oświetlenie mieszkania – o czym pamiętać (cz. 2)

Oświetlenie mieszkania  – o czym pamiętać (cz. 2)

Pierwszą część naszego mini-poradnika można przeczytać w tym miejscu. Znalazły się w nim informacje dotyczące między innymi parametrów związanych z oświetleniem. Czas wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Sprawdzimy jak oświetlenie powinno wyglądać w poszczególnych pomieszczeniach. Na co zwrócić większą uwagę.

 

Oświetlenie w sypialni

 

To pomieszczenie w którym przede wszystkim stawiamy na komfort i odpoczynek. Oświetlenie w przypadku tego pokoju powinno rozkładać się równomiernie. Można zdecydować się na wiszącą lampę o delikatnych kształtach. Innym rozwiązaniem – które jednak nie sprawdzi się w przypadku niewielkich sypialni – jest żyrandol.

 

Światło w tym pomieszczeniu powinno być równomierne. Jeśli chodzi o barwę, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ciepła (około 2800 K). Dzięki niej w tym pomieszczeniu będzie przytulnie. Sprzyja ona również relaksowi. Sypialnia nie obędzie się bez lampki nocnej. Postawiona przy łóżku da szansę na chwilę czasu z książką. Ewentualnie z laptopem ( chociaż tego przed snem nie polecamy:) ). A o tym na czym najlepiej się wyspać można przeczytać w tekście „Wybieramy łóżko do sypialni”.

 

Ilość dostępnych modeli lampek nocnych jest ogromna i każdy może znaleźć coś dla siebie. Najczęściej wybierane są te, które stawia się na stoliku. Są też dostępne lampy podłogowe. Jeśli chodzi o abażury, to często poleca się te z tkaniny lub tworzywa sztucznego. Za lampkę nocną mogą również służyć kinkiety. Jeśli sypialnia nie jest zbyt duża, to można optycznie przy ich pomocy ją powiększyć. Na przykład kierując światło na jedną ze ścian.

 

Oświetlenie w kuchni

 

Przejdźmy do kolejnego istotnego pomieszczenia w naszym mieszkaniu. Jeszcze kilkadziesiąt a nawet kilkanaście lat temu w kuchni „rządziła” jedna, centralnie umieszczona lampa. Obecnie stosuje się dużo bardziej funkcjonalne rozwiązania.

 

Przede wszystkim w przypadku tego pomieszczenia powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby ułatwić sobie pracę w kuchni. Bardzo często jest ono również miejscem służącym za jadalnię. Na to też trzeba zwrócić uwagę przy wybieraniu oświetlenia. Popularne są również rozwiązania z otwartą kuchnią połączoną z salonem (tak jest na przykład w tej kawalerce na Osiedlu Skyres).

 

Projektując oświetlenie do kuchni warto wyznaczyć 2 strefy. W jednej znajdzie się światło główne. Można je określić również mianem centralnego. Druga strefa to miejsce gdzie przygotowujemy nasze posiłki. W tym wypadku przyda się dodatkowe oświetlenie, często opisywane jako zadaniowe. W kuchni może się znaleźć też jeszcze jeden jego rodzaj. Chodzi o oświetlenie dekoracyjne.

 

Wróćmy na chwilę do tego, które ma pełnić zadanie głównego. Nie musimy się decydować na źródło światłą tego typu. Może być kilka. Na przykład halogeny na szynach. W takim przypadku często proponuje się, aby oprawy rozpraszały światło. Halogeny dają również możliwość kierowania oświetlenia w różnym kierunku.

 

To które będzie znajdować się w miejscu przeznaczonym do przygotowywania posiłków powinno być jasne. Również w tym wypadku warto zainwestować w rozwiązania, które dają możliwość regulowania kierunku oświetlenia.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Oświetlenie mieszkania – o czym pamiętać (cz. 2)
Ocena 4.79/5 na podstawie 170 Opinii.