Lokalizacja mieszkania – na co trzeba zwrócić uwagę?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 2 stycznia 2021

Lokalizacja mieszkania – na co trzeba zwrócić uwagę?

Lokalizacja mieszkania – na co trzeba zwrócić uwagę?

Jej wybór ma niebagatelne znaczenie dla tego jak będzie wyglądało Wasze codzienne życie przez następnych kilkanaście lat. Lokalizacja mieszkania powinna spełniać pewne warunki. Jednocześnie musicie uniknąć błędów, które mogą zdarzyć się przy jej wyborze.

 

Lokalizacja mieszkania – centrum vs przedmieścia

 

To najpopularniejszy, a jednocześnie najbardziej podstawowy wybór. Często jest on przedstawiony na przykładzie skrajności. Przedmieścia to lokalizacja, którą najchętniej wybierają rodziny z dziećmi lub spodziewający się dopiero potomka. Z kolei centrum to domena singli. Młodych osób rozpoczynających swoje dorosłe życie – w tym również zawodowe. Single lubią korzystać z uroków jakie daje mieszkanie w sercu miasta. Mowa tutaj oczywiście o rozrywce i możliwości spotykania się ze znajomymi.

 

Centrum miasta z punktu widzenia wspomnianych rodzin posiada pewne wady. Tutaj najczęściej podaje się niższy poziom bezpieczeństwa i hałas. Z kolei dla singla przedmieścia są przede wszystkim za daleko. Oczywiście to pewne uogólnienie. Są przecież rodziny, które na lokalizację mieszkania wybiorę centrum miasta. I młodzi pracownicy wybierający odległą cześć miejscowości.

 

Nie jesteście jednak skazani na wybór między centrum a przedmieściami. Możecie znaleźć lokalizację mieszkania, która ma zalety obu wymienionych przed chwilą. Jednocześnie pozbawiona jest ich wad. Dodatkowo możecie też wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego. Ten pierwszy – chociaż wiele tutaj zależy od specyfiki miasta – upodobał sobie właśnie lokalizacje pomiędzy centrum a przedmieściami. Warto też tutaj zaznaczyć, że można w nich znaleźć mieszkanie świetnie skomunikowane z centrum za zdecydowanie niższą cenę niż w sercu miasta. Na sprawdzenie tego jak wygląda rynek nieruchomości trzeba poświęcić sporo czasu. Dzięki temu można uniknąć wielu złych decyzji.

 

Błędy przy wyborze lokalizacji mieszkania

 

Jednym z najczęściej popełnianych jest godzenie na pewne niedogodności. To błąd popełniany przede wszystkim przez osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Zakładają one często, że za kilka lat je sprzedadzą i zmienią lokalizację na tę wymarzoną. Dlatego też godzą się na przykład na to, że w okolicy jest duży zakład pracy generujący hałas. W krótkim czasie może on nie mieć negatywnego wpływ na codzienne życie. Ale co jeśli nie uda się Wam zmienić tej lokalizacji?

 

Oczywiście te najbardziej atrakcyjne miejsca są droższe. Nierzadko jest tak, że lokalizacja mieszkania jest zdeterminowana przez możliwości finansowe. Warto jednak bardzo dokładnie sprawdzić rynek nieruchomości w danym mieście. Nie dość, że potrafią się one między sobą bardzo różnić nawet w miejscowościach o podobnej charakterystyce i do tego położonych w niewielkiej odległości, to może się okazać, że znajdziecie idealną lokalizację w atrakcyjnej cenie.

 

Bardzo poważnym błędem jest pobieżna „lustracja” najbliższego otoczenia w której być może przyjdzie spędzić najbliższe kilkanaście a nawet więcej lat. To co znajduje się w pobliżu lokalizacji mieszkania w dużym stopniu definiuje jakość codziennego życia. Dlatego warto ją dokładnie sprawdzić pod kątem co najmniej kilku aspektów. O tym poniżej.

 

Brak wiedzy na temat części miasta w której chcecie zamieszkać, to kolejny błąd. Może się on okazać katastrofalny w skutkach. Za przykład posłuży nam tutaj bezpieczeństwo. Nikt oczywiście nie chce mieszkać w okolicy o wątpliwej prominencji. Naznaczonej wysokim stopniem przestępstw, ale też i wypadków. I na ten aspekt w momencie wybierania lokalizacji swojego mieszkania powinny zwrócić uwagę zarówno rodziny z małymi dziećmi, jak i single. Natomiast ci ostatni akurat w tym wypadku rzadziej przykładają do tego wagę.

 

Jak powinna wyglądać najbliższa okolica lokalizacji mieszkania?

 

Przede wszystkim powinna być „funkcjonalna”. Oczywiście aspekt wizualny jest dla nas równie ważny. Natomiast lokalizacja jest jednak głównie do mieszkania. Zacznijmy od spraw najbardziej oczywistych. Oglądając najbliższą okolicę zwróćcie koniecznie uwagę na zaplecze handlowo – usługowe. Bez sklepów z produktami codziennego użytku się nie obędzie. Zarówno mniejszych (tak zwanych osiedlowych), jak i tych o większej powierzchni. Obecność w niedalekiej odległości centrum handlowego jest dla wielu osób dużą wartością dodaną lokalizacji mieszkania.

 

Kolejna sprawa – tutaj zahaczymy o aspekt wizualny – jest obecność terenów zielonych i rekreacyjnych. Ale oczywiście mają one niebagatelny wpływ na jakość życia. W tym kontekście przyda się plan zagospodarowania okolicy. Tak, aby nie okazało się, że duże tereny zielone w niedalekiej przyszłości zamienią się w nowe bloki.

 

Powinniście też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo w najbliższej okolicy. Mamy tutaj na myśli nie tyle wspominany wyżej współczynnik przestępstw, co rozwiązania dotyczące infrastruktury drogowej na osiedlu. Czy jest ono zabezpieczone przed wypadkami z udziałem pieszych? To jedno z pytań na które warto sobie odpowiedzieć.

 

Wybór lokalizacji jest procesem trudnym i długim. Warto korzystać między innymi z naszych poradników których opisujemy proces zakupu mieszkania krok po kroku. Również w kontekście wyboru miejsca nieruchomości. A jeśli chcecie kupić mieszkanie z rynku pierwotnego w Rzeszowie , to zapraszamy do kontaktu z Nami. Możecie także przyjść do naszego biura położonego przy ulicy Warszawskiej 18 (budynek Skyres).

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – co warto wiedzieć?
wtorek, 17 maja 2022

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – co warto wiedzieć?

Praktyczne wskazówki dla osób, które chcą zainwestować w nieruchomość pod wynajem.
Aranżacja łazienki – na co zwrócić uwagę?
sobota, 14 maja 2022

Aranżacja łazienki – na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze zasady związane z wystrojem jednego z najbardziej istotnych pomieszczeń w mieszkaniu.
Najlepsza lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki
środa, 11 maja 2022

Najlepsza lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki

Z naszego poradnika dowiesz się czym powinna charakteryzować się idealna lokalizacja.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Lokalizacja mieszkania – na co trzeba zwrócić uwagę?
Ocena 4.81/5 na podstawie 259 Opinii.