Jak zainwestować w mieszkanie, aby przynosiło zysk? Wybór lokalizacji
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Jak zainwestować w mieszkanie, aby przynosiło zysk? Wybór lokalizacji

Jak zainwestować w mieszkanie, aby przynosiło zysk? Wybór lokalizacji

To w jakiej części danej miejscowości kupicie nieruchomość ma ogromny wpływ na jej rentowność. Dlatego, jeśli chcecie zainwestować w mieszkanie, warto dokładnie przyjrzeć się aspektom związanym z lokalizacją. Na które z nich musicie zwrócić szczególną uwagę?

 

Inwestycja w mieszkanie – wybór miasta

 

To w zasadzie pierwszy krok, jaki trzeba zrobić. O ile pewne ogólne cechy lokalizacji (takiego najprostszego podziału przedmieścia – centrum) są podobne, to jednak w poszczególnych miastach występują duże różnice. A to oczywiście ma przełożenie na ceny nieruchomości i potencjalne zyski.

 

Inwestując w mieszkanie pod wynajem, wybiera się zwykle duże miasta. Najlepiej z kilkoma ośrodkami akademickimi. Studenci to wciąż największa grupa potencjalnych najemców. Ale nie jedyna. Coraz więcej młodych osób rozpoczynających ścieżkę zawodową i rodzin z dzieckiem wybiera właśnie wynajem mieszkania.

 

Rzeszów pod kątem opisanych wyżej grup jest miastem, w którym warto zainwestować w mieszkanie pod wynajem. Po pierwsze są tutaj aż trzy duże ośrodki akademickie. Rzeszów to również miejsce rozwijające się pod kątem nowych miejsc pracy (między innymi tzw. Dolina Lotnicza). O tym dlaczego jeszcze warto zainteresować się stolicą Podkarpacia przeczytacie w naszym poradniku.

 

Wybór lokalizacji mieszkania pod wynajem

 

Kolejna i najważniejsza decyzja, jaką musi podjąć inwestor dotyczy wyboru grupy najemców. Oczywiście w dłuższej perspektywie nic nie stoi na przeszkodzie, aby rotować między nimi. W takim wypadku lokalizacji należy się przyjrzeć jeszcze dokładniej. Musi ona spełniać pewne warunki, dzięki którym będzie atrakcyjna dla studentów (między innymi niewielka odległość od uczelni) i pozostałych grup najemców (m.in. bliskość miejsca pracy i terenów rekreacyjnych).

 

Ten najbardziej podstawowy wybór (o którym wspominaliśmy wyżej) to centrum, albo przedmieścia. Oczywiście można znaleźć miejsca, które łączą zalety obu rozwiązań. W tym wypadku wiele zależy od specyfiki miasta. W Rzeszowie znajdziecie nowe osiedla położone w pewnym oddaleniu od centrum, ale z bardzo łatwym (czytajcie szybkim) dostępem do niego. Takim miejscem jest osiedle Bella Dolina. Jest ono zlokalizowane tak, by łatwo można było się stąd dostać zarówno do centrum miasta, jak i np. do strefy Doliny Lotniczej.

 

Przed podjęciem decyzji o umiejscowieniu swojej inwestycji należy także sprawdzić, jak wyglądają ceny mieszkań w poszczególnych częściach miasta. Również pod kątem podziału na rynek pierwotny i wtórny. Ten pierwszy w wielu miastach nie jest wcale dużo droższy, niż starsze budownictwo. Mając na uwadze, że wybór rynku wtórnego, bardzo często wiąże się z potrzebą generalnego remont mieszkania. A to zwykle oznacza spory koszt, który należy uwzględnić w cenie inwestycji.

 

Wybierając lokalizację należy się kierować przede wszystkim tym, czy będzie ona korzystna z punktu widzenia segmentu klientów, czyli najemców, którym zaoferujemy mieszkanie. To po pierwsze. Po drugie koniecznie trzeba sprawdzić jak dana lokalizacja jest skomunikowana z poszczególnymi częściami miasta.

 

To ostatnie ma znaczenie między innymi z tego powodu, że nie zawsze uda się znaleźć mieszkanie położone w niewielkiej odległości od ośrodka akademickiego czy dużego zakładu pracy. Wartością dodaną lokalizacji będzie w tym wypadku szybki dostęp do różnych części miasta.

 

Jeśli zdecydujecie się na studentów jako potencjalnych najemców, to mamy ważną wskazówkę. W ich wypadku często na równi (a nawet ważniejszą) z dostępem do uczelni zaletą, jest możliwość szybkiego przemieszczenia się do centrum miasta. A więc do miejsca, które kusi ofertą kulturalną i dużą liczbą pubów. Warto to wziąć pod uwagę, jeśli nie możecie zainwestować w mieszkanie na osiedlu położonym właśnie w centrum.

 

Istotnym czynnikiem z punktu widzenia rodziny z dzieckiem jest nie odległość od centrum, a bezpieczeństwo. To ostatnie należy sprawdzić w czasie badania rynku mieszkaniowego w danym mieście.

 

Jak powinna wyglądać najbliższa okolica?

 

Tak, aby Wasza inwestycja przyciągnęła jak największą liczbę chętnych. Zaczniemy od małych rzeczy. Tutaj zasada jest podobna, jakbyście wybierali miejsce dla siebie. W najbliższej okolicy powinien się znajdować się sklep z najpotrzebniejszymi produktami codziennego użytku. A najlepiej kilka. Co akurat obecnie nie jest rzadkością. Oprócz sklepów spożywczych w niedalekiej odległości przyda się apteka. I to tak naprawdę niezależnie od tego kim są najemcy.

 

Jeśli decydujecie się na rodziny z dziećmi, to zdecydowaną zaletą lokalizacji mieszkania pod wynajem będzie bliskość ośrodków oświatowych (żłobek, przedszkole i szkoła podstawowa). W tym przypadku bardzo ważnym atrybutem najbliższej okolicy będzie bezpieczeństwo i spokój. Osiedle położone z dala od ruchliwej drogi też będzie zaletą z punktu widzenia rodziny z dzieckiem.

 

Jeśli chodzi o opisane wyżej kwestie, to lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia inwestycji w mieszkanie jest wybór rynku pierwotnego. To też zdecydowanie wyższy standard, co dla wielu najemców jest bardzo istotne. I są za niego w stanie zapłacić więcej.

 

Podsumowując temat wyboru lokalizacji na swoją inwestycję w mieszkanie, po pierwsze koniecznością jest dokładne rozpoznanie rynku nieruchomości w danej miejscowości. Po drugie decyzja w dużym stopniu jest uzależniona od grupy potencjalnych najemców. Wybierając lokalizację swojej inwestycji, warto spojrzeć na nią pod kątem przyszłości. Czy jest to miejsce atrakcyjne i rokuje na to, że mieszkanie zyska na wartości? To istotne pytanie.

Artykuły

Najważniejsze cechy mieszkania pod wynajem
niedziela, 22 listopada 2020

Najważniejsze cechy mieszkania pod wynajem

Na co zwrócić uwagę w czasie inwestycji w nieruchomość, która ma zarabiać na najmie? Poznaj jego najważniejsze cechy.
Inwestycja w mieszkanie do remontu. Na co musisz uważać?
czwartek, 19 listopada 2020

Inwestycja w mieszkanie do remontu. Na co musisz uważać?

Zakup mieszkania z rynku wtórnego. Najważniejsze aspekty na które musisz zwrócić uwagę.
Inwestycja w mieszkanie na przedmieściach. Czy warto się na to zdecydować?
poniedziałek, 16 listopada 2020

Inwestycja w mieszkanie na przedmieściach. Czy warto się na to zdecydować?

Najważniejsze kwestie dotyczące zakupu nieruchomości na obrzeżach miast.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak zainwestować w mieszkanie, aby przynosiło zysk? Wybór lokalizacji
Ocena 4.97/5 na podstawie 294 Opinii.