Jak urządzić mieszkanie w bloku? Przydatne wskazówki
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
wtorek, 13 lipca 2021

Jak urządzić mieszkanie w bloku? Przydatne wskazówki

Jak urządzić mieszkanie w bloku? Przydatne wskazówki

Niezależnie od tego, czy dysponujecie sporym metrażem, czy macie małe lokum aranżacja może sprawić pewne problemy. Jak urządzić mieszkanie w bloku? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.

 

Urządzanie mieszkanie w bloku – od czego zacząć?

 

Pierwszym i podstawowym krokiem jest stworzenie planu. Spisu poszczególnych etapów jakie przyjdzie Wam wykonać przy aranżowaniu mieszkania. Przede wszystkim potrzebny jest pomysł. Pewien ogólny zaraz wystroju Waszego mieszkania, który następnie przerodzi się w projekt. Na pewno ważnym aspektem na etapie jest wybór stylu aranżacji wnętrz. Warto poznać te najpopularniejsze możliwości. Ich cechy, ograniczenia itd. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać kilka z nich i wdrożyć w swoim projekcie. Natomiast musicie o tym pamiętać o trzech podstawowych zasadach aranżacji wnętrz. O których poniżej.

 

Jeśli przy okazji zmiany wystroju wnętrz zamierzacie przeprowadzić remont, to dla tego ostatniego trzeba będzie również stworzyć plan. Zresztą takie odświeżenie mieszkania to temat na odrębny poradnik. A w zasadzie całą serię.

 

Trzy zasady urządzania mieszkania w boku

 

Można powiedzieć, że są one święte. Jeśli zależy Wam na stworzeniu aranżacji nie tylko przyjemnej dla oka, ale przede wszystkim takiej w której będzie dobrze mieszkało. Pierwsza z zasad brzmi: musi być funkcjonalnie. Co to oznacza?

 

Urządzając mieszkanie w bloku trzeba zwrócić uwagę na jego wady. A następnie wprowadzić rozwiązania, które je zniwelują. A dzięki temu Wasze „cztery ściany” będą funkcjonalne. Łatwo będzie korzystać z dostępnej przestrzeni. Codzienne życie nie stanie się udręką. A to właśnie odpowiednio zaaranżowane mieszkanie ma na to niebagatelny wpływ.

 

Bezpieczeństwo to kolejna zasada jakiej powinniście się trzymać. Niezależnie od tego, czy mieszkacie sami, czy „na pokładzie” są małe dzieci. Chociaż w tym drugim przypadku trzeba będzie poświecić zdecydowanie więcej czasu. Stworzenie bezpiecznej dla dzieci aranżacji mieszkania, to przede wszystkim dbałość o detale w wystroju. Wróćmy do samej zasady. W jaki sposób wdraża się w wystroju wnętrz?

 

Za przykład posłuży tutaj kuchnia. Miejsce w którym bezpieczeństwo musi grać główną rolę. Aby tak było po pierwsze należy pamiętać o stworzeniu pięciu istotnych stref. Również ich położenie względem siebie ma istotne znaczenie z punktu widzenia bezpiecznej aranżacji kuchni. Ma też wpływ na jej funkcjonalność.

 

Strefy w kuchni:

 

  • zapasów,

  • przechowywania,

  • zmywania,

  • przygotowywania,

  • obróbki termicznej.

     

Ostatnią z zasad jest praktyczność aranżacji. Czyli w największym skrócie urządzenie mieszkania w taki sposób, aby uprościć korzystanie z niego. Macie niewielką przestrzeń w sypialni? Praktycznym rozwiązaniem jest łóżko z szufladami (na przykład na książki).

 

Jakie oświetlenie do łazienki?

 

Oczywiście jest ono ważne w całym mieszkaniu. Dlaczego więc skupiamy się na łazience? Po pierwsze w tej części mieszkania doskonale widać potrzebę kilku źródeł światła. Mając na uwadze wspominane powyżej zasady aranżacji. Po drugie dlatego, że oświetlenie w łazience to jeden z najważniejszych elementów związanych z tym pomieszczeniem.

 

Jak więc powinno wyglądać oświetlenie łazienki? Na początek – zapomnijcie o jednym źródle światła. Urządzamy mieszkanie w 2021 roku, a nie w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Oczywiście powinniście mieć główne światło w łazience. Natomiast to ile będzie dodatkowych źródeł jest zależne od powierzchni. Jeśli macie większą łazienkę, trzeba będzie dołożyć kilka punktów świetlnych więcej.

 

Warto poznać podstawowy podział związane z oświetleniem. Wyróżniamy trzy jego rodzaje. To odpowiednio oświetlenie główne, funkcjonalne i dekoracyjne. Dwa pierwsze – można napisać – są obowiązkowe. Oświetlenie dekoracyjne wpływa przede wszystkim na atmosferę panującą w mieszkaniu. W łazience punkty świetlne o charakterze funkcjonalnym umieszcza się między innymi przy lustrze. Często stosowanym rozwiązaniem jest zastosowanie go do kabiny prysznicowej. W ten sposób zwiększając bezpieczeństwo i komfort korzystania z niej.

 

Jak optycznie podwyższyć sufit w mieszkaniu?


Jego niskie umiejscowienie to mankament przede wszystkim starszego budownictwa ( z tzw. wielkiej płyty). Sposobów na optycznie podwyższenie sufitu jest co najmniej kilka. Nie każde sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach. Jednym z rozwiązań jest zabudowa meblowa praktycznie do sufitu. Ten sposób kompletnie nie sprawdza się w zamkniętej kuchni o niewielkim metrażu. Obecnie rynek pierwotny tę część mieszkania otwiera na inne (przede wszystkim na pokój dzienny). To wiele zmienia w samej koncepcji aranżowania kuchni.

 

Kolejnymi dostępnymi sposobami na optyczne podwyższenie sufitu są między innymi lustra i odpowiednia dekoracja ścian. W tym pierwszym wypadku w ogóle można stworzyć wrażenie, że dane pomieszczenie jest większe. Często stosuje się je w kawalerkach. Odpowiednia dekoracja ścian to między innymi dobrze dobrane listwy ścienne. Natomiast warto zaznaczyć, że to rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim we wnętrzach aranżowanych przy pomocy stylów wystroju o charakterze klasycznym.

 

Bardzo ciekawym aspektem związanym z optycznym powiększaniem mieszkania jest kolorystyka. Jasna – ma w tym względzie więcej do powiedzenia. Właśnie taka kolorystyka „powiększa” mieszkania. Starajcie się unikać nadmiaru ciemnych barw. Nie tylko przytłoczą one mieszkanie, ale mają też negatywny wpływ na samopoczucie.

Artykuły

Jak szukać i kupić mieszkanie dla siebie – praktyczne wskazówki
sobota, 31 lipca 2021

Jak szukać i kupić mieszkanie dla siebie – praktyczne wskazówki

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat kupowania mieszkania. Porady, kwestie formalne itd.
Wynajem mieszkania rodzinie z dziećmi – poradnik dla właściciela
środa, 28 lipca 2021

Wynajem mieszkania rodzinie z dziećmi – poradnik dla właściciela

Z naszego poradnika dowiesz się w jaki sposób wybrać i przygotować nieruchomość pod wynajem dla rodziny z dzieckiem
Co trzeba wiedzieć o inwestowaniu w nieruchomości? Praktyczne porady
niedziela, 25 lipca 2021

Co trzeba wiedzieć o inwestowaniu w nieruchomości? Praktyczne porady

Z naszego poradnika dowiesz się wielu przydatnych informacji związanych z taką formą zarabiania pieniędzy.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak urządzić mieszkanie w bloku? Przydatne wskazówki
Ocena 4.84/5 na podstawie 208 Opinii.