Jak uniknąć nietrafionej inwestycji w nieruchomość? Przydatne
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 15 października 2021

Jak uniknąć nietrafionej inwestycji w nieruchomość? Przydatne wskazówki

Jak uniknąć nietrafionej inwestycji w nieruchomość? Przydatne wskazówki

Eksperci jednoznacznie wskazują taką formę lokaty oszczędności jako jedną z najbardziej bezpiecznych. Mogą się jednak zdarzyć pewne wpadki. Jak uniknąć nietrafionej inwestycji w nieruchomość? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

 

Inwestycja w nieruchomość – czy jest dla każdego?

 

Poniekąd odpowiedź na tak postawione pytanie, również jest istotna w kontekście uniknięcia nietrafionej inwestycji w nieruchomość. Za przykład posłuży tutaj osoba, która nie ma doświadczenia i tzw. flipping mieszkań. Ten ostatni polega – w dużym skrócie – na zakupie nieruchomości po okazyjnej cenie, a następnie sprzedaży jej z zyskiem. Nie jest rodzaj inwestycji przeznaczony dla początkującym. W tym wypadku istnieje spore ryzyko nietrafionej lokaty pieniędzy.

 

Natomiast ogólnie inwestycja w nieruchomość jest przeznaczona dla każdego. Z zastrzeżeniem, że osoby rozpoczynające dopiero swoją przygodę powinny wybrać coś innego niż wymieniony wyżej flipping. Może to być na przykład zakup mieszkania pod wynajem długoterminowy. To bardzo popularna forma zarabiania. W tym wypadku też oczywiście, aby uniknąć kosztownej wpadki, przyda się pewna wiedza. Nie tylko dotycząca samego procesu wyboru i zakupu mieszkania. To wiedza chociażby z remontem. Szczególnie ważna dla osób decydujących się na rynek wtórny.

 

Nietrafiona inwestycja w nieruchomość – brak wiedzy o mieście

 

To jedna z najczęściej występujących przyczyn takiej sytuacji. Brak rozeznania w mieście w którym chcecie kupić nieruchomość kładzie się cieniem w zasadzie na każdym rodzaju inwestycji. Już spieszymy z przykładem. Załóżmy, że Waszym celem jest najem krótkoterminowy. Ten sprawdza się przede wszystkim w rejonach turystycznych.

 

Rozpoznanie miasta w tym wypadku nie ogranicza się jedynie do tego, jak dużo turystów pojawia się w ciągu roku. Jak również tego, czy to ciągły napływ, czy jednak pewne pory roku są predysponowane. Istotnym elementem researchu w takiej sytuacji będzie także sprawdzenie jak duża jest konkurencja na rynku najmu krótkoterminowego.

 

To jednak nie wszystko. Miasto w którym chcecie zainwestować trzeba również sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa. Przyda się znajomość osiedli, szerzej lokalizacji w których to ostatnie jest na niskim poziomie. Co oczywiste takich miejsc należy unikać. A przede wszystkim je znać. Inaczej zostaniecie z nietrafioną inwestycją w nieruchomość, której będzie Wam się ciężko pozbyć.

 

Jeszcze więcej informacji na temat miasta będzie potrzebne w przypadku najmu długoterminowego. To jedna z najpopularniejszych form inwestycji w nieruchomość. Przydatna będzie przy niej wiedza na temat specyfiki miasta. Jak wygląda jego sytuacja pod kątem miejsc pracy? Czy jest to na tyle duży ośrodek miejski, że ściąga biznes, a za nim osoby szukające pracy? To jedna z największych grup potencjalnych najemców. Liderem są studenci. Znajomość miasta i ośrodków akademickich jest w tym wypadku niezbędna.

 

Nietrafiona lokalizacji inwestycji

 

Pod tym pojęciem można kryć się kilka sytuacji. My skupimy się na zakupie mieszkania celem wynajmu długoterminowego. Idealna sytuacja to lokalizacja, która będzie odpowiadać kilku grupom najemców. Wbrew pozorom – chociaż tutaj wiele zależy od specyfiki miasta – nie jest aż tak trudno ją znaleźć. Taka lokalizacja – oprócz zalet niej samej – powinna dawać możliwość szybkiego i łatwego dostępu do miejsca pracy i uczelni. W tym wypadku znowu przydatna będzie wiedza na temat miasta.

 

Co rozumiemy pod pojęciem nietrafionej lokalizacji? Po pierwszej takiej, która jest źle skomunikowana z poszczególnymi częściami miasta. Po drugie – z perspektywy potencjalnych najemców – nie mam w pobliżu istotnych dla nich punktów. Może to być wspominana uczelnia. Ale studenci zwrócą również uwagę na dostęp do pubów, klubów, kin itp.

 

Nietrafiona inwestycja w nieruchomość to także lokalizacja w skali mini. Miejsc, które powinno się znaleźć blisko mieszkania pod wynajem. Chodzi o kwestie związane z codziennym życiem. W pobliżu lokalizacji powinny znajdować się przynajmniej małe sklepy osiedlowe. Takie w których można zakupić produkty codziennego użytku (a więc między innymi żywność). Kolejnym ważnym punktem są tereny rekreacyjne. Im więcej znajdzie się ich w okolicy, tym lepiej. Sprawdzając lokalizację nie możecie zapomnieć o takich aspektach jak obecność apteki, ośrodka zdrowia, przedszkola (również szkoły). Wszystkie wymienione będą zwiększały szansę na wynajęcie Waszej inwestycji.

 

Inwestycja w nieruchomość – zła ocena stanu mieszkania

 

Ten problem dotyczy wielu osób, które zdecydowały się na rynek wtórny. Często mieszkania na nim można kupić po naprawdę okazyjnych cenach. Niestety nierzadko kryje się za tym problem ze stanem takiego mieszkania. Najmniejszym wymiarem kary będzie w takiej sytuacji problem z grzybem w którymś z pomieszczeń.

 

Zasada jest prosta. Im starsze mieszkanie, tym dokładniej trzeba się mu przyjrzeć. Ze szczególnym uwzględnieniem stanu instalacji i hydrauliki. Jeśli sami nie posiadacie wiedzy doświadczenia w ocenie stanu mieszkania postawicie na profesjonalistów. Lepiej wynająć do tego firmę (i oczywiście postawić na dodatkowy wydatek), niż kupić „rozpadającą się” nieruchomość. A następnie włożyć ogromne pieniądze w jej remont. Może się okazać, że z okazyjnej oferty Wasza inwestycja stanie się studnią bez dna.

 

Problem ten znika w przypadku rynku pierwotnego. Co nie znaczy, że inwestując w nową nieruchomość, jej odbiór powinien odbyć się bez sprawdzenia stanu. I ponownie – jeśli nie czujecie się na siłach, zainwestujecie w firmę, która Wam w tym pomoże. Warto mieć na uwadze jeszcze jedną kwestię. Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego macie pięcioletnią rękojmię. Jest to zobowiązanie dewelopera do naprawy wad fizycznych i prawnych mieszkania.

 

Jeśli chcecie zainwestować w nieruchomość w Rzeszowie, zapraszamy do kontaktu z Nami.

Artykuły

Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego?
poniedziałek, 6 grudnia 2021

Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego?

Co trzeba wiedzieć zanim zdecydujecie się na zakup "przechodzonego" mieszkania? Wszystkie ważne informacje znajdziecie w naszym poradniku.
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – na co trzeba zwrócić uwagę?
piątek, 3 grudnia 2021

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – na co trzeba zwrócić uwagę?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Zalety i przydatne wskazówki.
Praktyczne porady dla inwestorów w nieruchomość
wtorek, 30 listopada 2021

Praktyczne porady dla inwestorów w nieruchomość

Z naszego poradnika dowiesz się między innymi tego na jaki rodzaj inwestycji powinnieś się zdecydować na początku swojej drogi, a (...)

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak uniknąć nietrafionej inwestycji w nieruchomość? Przydatne wskazówki
Ocena 4.92/5 na podstawie 288 Opinii.