Inwestycja w mieszkanie – jakich błędów należy unikać?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 25 września 2020

Inwestycja w mieszkanie – jakich błędów należy unikać?

Inwestycja w mieszkanie – jakich błędów należy unikać?

Tak, aby lokata oszczędności była bezpieczna i przyniosła zysk. To priorytety inwestycji w mieszkanie. Warto więc poznać najczęściej popełniane w tym procesie błędy, by móc ich uniknąć.

 

Inwestycja w mieszkanie – brak przygotowania

 

To bardzo częsty grzech początkujących inwestorów. Brak „zaplecza” i przygotowania się do tego procesu skutkuje tym, że pierwszy zakup nieruchomości jest zwykle ostatnim. Przygotowanie się do inwestycji w mieszkanie obejmuje wiedzę na temat tego, jak powinna ona wyglądać oraz jak największą ilości informacji o rynku nieruchomości. Bez tego narażacie się na straty finansowe. W obu przypadkach nie jest to wiedza tajemna. W Internecie można znaleźć mnóstwo poradników o tym jak należy inwestować w nieruchomości. U nas również znajdziecie przydatne informacje na ten temat. Chociażby w tekście „Inwestycja w mieszkanie w Rzeszowie. Dlaczego warto się zdecydować?”.

 

Generalnie w przypadku rynku nieruchomości dobrym pomysłem będzie zakup w mieście, które znacie. Macie świadomość jakie posiada zalety, ale również i wady. Aczkolwiek wiele osób inwestuje w mieszkanie w miastach niekoniecznie sobie znanych, ale z perspektywą na duże zyski. Natomiast koniecznie wcześniej – jak wspomnieliśmy – trzeba dobrze poznać rynek.

 

Inwestycja w mieszkanie niewielkim kosztem

 

To właściwie grupa błędów popełnianych zwłaszcza przez osoby początkujące. Zasada takiego działania jest dość prosta. Podobna jak przy kupowaniu mieszkania dla siebie. To proces, który sporo kosztuje, a więc, jeśli trafi się okazja, chcemy z niej skorzystać. Problem polega na tym, że bardzo często tanie mieszkanie, oznacza ogromne problemy.

 

Za przykład posłuży tutaj rynek wtórny i zakup używanej wcześniej nieruchomości. Owszem, takie rozwiązanie ma swoje zalety. Rynek wtórny znajduje się w częściach miast, które można określić mianem „dokładnie ułożonych”. Z rozbudowaną infrastrukturą, jak również dostępem do ważnych z punktu widzenia codziennego życia miejsc. Natomiast problemem jest najczęściej stan budynku i samego mieszkania.

 

Często za okazją i bardzo niską ceną mieszkania kryją się poważne problemy. Może się okazać, że w pobliżu znajduje się kłopotliwe sąsiedztwo. A to, jeśli zamierzacie zainwestować w mieszkanie pod wynajem, może odstraszyć potencjalnych najemców. Kolejną często występującą pułapką jest stan nieruchomości. Może się okazać, że koszty remontu jakie przyjdzie Wam ponieść, zdecydowanie podniosą pierwotną cenę inwestycji. A i zysk staje się w takiej sytuacji mocno niepewny.

 

Ogromną popularnością cieszy się za to inwestowanie w mieszkania z rynku pierwotnego. Po pierwsze ceny używanych nieruchomości w ciągu ostatnich kilku lat znacznie urosły. Stąd bardziej opłacalne jest kupno nowego mieszkania. Druga kwestia to dostępność lokalizacji na rynku pierwotnym. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zdecydowanie się ona rozszerzyła. To już nie tylko obrzeża miast. Rzeszów nie jest tutaj wyjątkiem. Zajrzyjcie do naszej oferty mieszkań w różnych częściach stolicy Podkarpacia.

 

Niedoszacowanie kosztów remontu

 

Aspekt ten już się pojawił. Teraz go „rozbudujemy”. Niedoszacowanie kosztów remontu może wynikać z kilku przyczyn. Po pierwsze, z braku dokładnego rozeznania stanu nieruchomości. I nie chodzi jedynie o samo mieszkanie w które – być może – zainwestujecie. Ważny jest wiek budynku, termin ostatniego remontu i stan instalacji.

 

Niedoszacowanie kosztów remontu inwestycji często wynika z braku wiedzy na temat odświeżania mieszkania. Jeśli do tej pory nie zdarzyło się Wam przeprowadzać remontu, a będziecie go chcieli zrobić sami (żeby oczywiście zaoszczędzić) na końcu może czekać przykra niespodzianka w postaci kosztownych poprawek, które będą musieli wprowadzić fachowcy. Jeśli więc mieszkanie wymaga naprawdę sporego remontu, lepiej od razu zdecydować się na profesjonalną ekipę. Tym bardziej, że fachowcy zwykle mają możliwość zakupu tańszych materiałów.

 

Wybór mało perspektywicznej inwestycji

 

Pod tym stwierdzeniem ukryliśmy błędy związane z zakupem mieszkania, które będzie zarabiać poprzez najem. Przeglądając oferty nie należy się w takim wypadku kierować jedynie ceną. Powinniście zwrócić szczególną uwagę na to, czy lokalizacja mieszkania niesie za sobą perspektywę stałego zarobku. I tutaj za świetny przykład posłuży wynajmowanie inwestycji studentom. To najliczniejsza grupa potencjalnych najemców.

 

Najlepiej więc szukać lokalizacji niedaleko uczelni. Im dalej od tej ostatniej, tym większy możecie mieć problem ze znalezieniem chętnych. Chociaż akurat wśród studentów sporą popularnością cieszy się jeszcze jedna lokalizacja. I odległość od uczelni w jej przypadku ma małe znaczenie. Mowa o centrum miasta. Miejscu, które oferuje studentom rozrywkę. Po prostu :).

 

Wybierając mieszkanie, które potraktujecie jako inwestycję, warto spojrzeć na nie pod kątem użytkowości przestrzeni. Czy lepiej kupić duży metraż? A może lepszym rozwiązaniem będzie kawalerka? Czy niewielka przestrzeń przyciągnie potencjalnych najemców? Czy przestrzeń mieszkania da się w pełni wykorzystać? Na te pytania warto poznać odpowiedzi, zanim zainwestujecie swoje pieniądze.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Inwestycja w mieszkanie – jakich błędów należy unikać?
Ocena 4.74/5 na podstawie 206 Opinii.