Jak bezpiecznie kupić mieszkanie? 5 wskazówek
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie? 5 wskazówek

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie? 5 wskazówek

Proces ten najeżony jest pułapkami i warto wiedzieć, jak je ominąć. I bezpiecznie kupić mieszkanie. Mamy dla Was kilka wskazówek, które pomogą sfinalizować bez większych problemów nabycie wymarzonego „eM”.

 

1. Jak bezpiecznie kupić mieszkanie? Po pierwsze plan

 

Bez niego narażacie się na wpadkę, przepłacenie, a nawet sytuację w której będziecie się musieli w Waszym nowym mieszkaniu zmagać z dodatkowym lokatorem. Plan powinien obejmować rozpisane kilku najważniejszych kroków. Też na etapie jego tworzenia warto dokładnie zastanowić się, jakie są Wasze wymagania co mieszkania, ale także najbliższej okolicy.

 

I pamiętajcie – przygotowanie dokładnego planu całej inwestycji w pewnym stopniu uchroni Was przed jednym z największych błędów, czyli przed pośpiechem. Nie jest on dobrym doradcą w przypadku żadnego procesu zakupu, ale to właśnie zbyt szybkie nabycie mieszkania, może okazać się gigantycznym problemem. Na przykład w postaci finansowej „studni bez dna”.

 

2. Wybór mieszkania – na to trzeba zwrócić uwagę

 

Najprościej było napisać: na wszystko. I w zasadzie tak trochę jest. Natomiast chcielibyśmy wskazać tutaj pewne konkretne aspekty związane z bezpiecznym kupowaniem mieszkania. Pojawiają się one już na etapie jednej z pierwszych decyzji, jak przyjdzie Wam podjąć. Rynek pierwotny czy rynek wtórny? Oba te rozwiązania mają swoje zalety i też pewne minusy z perspektywy nabywcy mieszkania. O rynku wtórnym przeczytacie więcej w tym miejscu, a tutaj o nowoczesnych osiedlach.

 

Przy wyborze mieszkania, musicie zwrócić na jego stan. Zwłaszcza, jeśli jest ono kilkunastoletnie, lub ma kilkadziesiąt lat. Mieszkanie z rynku wtórnego są często tanie, ale kryją w sobie przykrą niespodziankę. Bardzo kosztowny remont. Oglądając daną nieruchomość, sprawdzamy też metraż, rozmieszczenie pomieszczeń, czy „ustawienie” mieszkania względem stron świata. Wydaje się, że to sprawy niewielkiej wagi, ale przecież przyjdzie nam żyć w tym miejscu przez kilkadziesiąt lat.

 

3. Najlepsza lokalizacja mieszkania

 

Ona również ma wpływ na bezpieczeństwo. Mniej w wymiarze finansowym, ale więcej w tym zdecydowanie ważniejszym – trosce o życie swoje i najbliższym. Pojęcie najlepszej lokalizacji mieszkania jest względne. Dla jednych miejscem idealnym będą przedmieścia. Wybudowane z dala od ruchliwych ulic. Miejsca w których zadbano o najmłodszych.

 

Dla innych najlepszą lokalizacją są centra miast. Z szerokim dostępem do oferty kulturalnej i sportowej. Na to szczególną uwagę zwracają osoby młode, dopiero wchodzące w dorosłe życie. Są również tacy, którzy wybierają lokalizacją mającą zalety obu wyżej wymienionych. W Rzeszowie takim miejscem jest budowane właśnie osiedle Tarasy nad Zalewem. Dostępne jest na nim między innymi to 62-metrowe mieszkanie na pierwszym piętrze. Do użytku zostanie ono oddane w lipcu przyszłego roku.

 

4. Bezpieczny zakup mieszkania – najważniejsze dokumenty

 

To szczególnie istotne w przypadku rynku wtórnego. Ale i zakup nowego mieszkania nie zwalnia od odpowiedzialnego podejścia do całego procesu. W tym drugim wypadku trzeba sprawdzić dewelopera, wszelkie pozwolenia, plan zagospodarowania itp. Prospekt informacyjny dotyczący danej inwestycji, to dokument o który możecie poprosić. Znajdziecie w nim wiele przydatnych informacji. Trzeba też sprawdzić, czy deweloper nie zalega przypadkiem z opłatami, na przykład w Urzędzie Skarbowym. I czy nie nie ma długów. No i oczywiście dokładnie przestudiować umowę. Przy sprawdzaniu nowego mieszkania, zgodność planu i informacji podawanych przez dewelopera ze stanem faktycznym.

 

W przypadku rynku wtórnego, po pierwsze bardzo istotnym dokumentem jest księga wieczysta. Wybierając takie rozwiązanie, musicie przede wszystkim dowiedzieć się, kto jest faktycznym właścicielem sprzedawanego mieszkania. Kolejna sprawa o której wspominaliśmy w pierwszym punkcie, to sprawdzenie czy do nieruchomości nie mają prawa osoby trzecie. Przed zakupem poproście o zaświadczenie o braku osób zameldowanych.

 

Bardzo ważnym elementem bezpiecznego zakupu mieszkania z rynku wtórnego jest sprawdzenie stanu zadłużenia nieruchomości. Tę informację znajdziecie we wspominanej wyżej księdze wieczystej. I na koniec jeszcze jedna sprawa. Warto zapytać osobę, która sprzedaje daną nieruchomość, dlaczego się na to decyduje.

 

5. Najważniejsze formalności przy zakupie mieszkania

 

Po pierwsze – umowa przedwstępna. Najlepiej w formie aktu notarialnego. To niezbędny element bezpiecznego kupna mieszkania. W umowie tej powinny się znaleźć takie rzeczy jak protokół. W tym ostatnim - informacje dotyczące stanu technicznego nieruchomości, jak również jej wyposażenia. Powinien on „wspominać” o dodatkowych pomieszczeniach. Mamy tutaj na myśli między innymi garaż.

 

Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego konieczne jest opłacenie podatku cywilno-prawnego. Zgłoszenie nabycia lokalu (z tym związane kolejne kroki) powinno mieć miejsce do 14 dni. Nowe budownictwo jest z podatku cywilno-prawnego zwolnione. Jeśli do zakupu mieszkania konieczny jest kredyt, pamiętaj o odpisie aktu notarialnego, a także potwierdzenia wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Koniecznością jest bardzo dokładne przeczytanie umowy, przede wszystkim pod kątem jej zgodności ze stanem rzeczywistym.

Artykuły

Zmiana wystroju wnętrz. Jaki styl wybrać? Co wziąć pod uwagę?
piątek, 10 kwietnia 2020

Zmiana wystroju wnętrz. Jaki styl wybrać? Co wziąć pod uwagę?

Z naszego tekstu dowiedzieć się czym kierować się przy aranżowaniu swoich mieszkaniach.
Wielkie wiosenne sprzątanie – jak je przeprowadzić?
wtorek, 7 kwietnia 2020

Wielkie wiosenne sprzątanie – jak je przeprowadzić?

Zestaw porad, które usprawniają i przyspieszają domowe porządki.
Remont w pokoju dziecka – na co zwrócić uwagę?
sobota, 4 kwietnia 2020

Remont w pokoju dziecka – na co zwrócić uwagę?

Zabieracie się za odświeżenie pokoju Waszej pociechy? Mam dla Was praktyczne porady.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie? 5 wskazówek
Ocena 4.84/5 na podstawie 129 Opinii.