Jadalnia – w jaki sposób ją urządzić?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Jadalnia – w jaki sposób ją urządzić?

Jadalnia – w jaki sposób ją urządzić?

Niezależnie od tego jak dużą mamy przestrzeń do wykorzystania, możemy stworzyć idealne rodzinne miejsce. Urządzenie jadalni nie musi być dużym wyzwaniem. Wystarczą proste wskazówki.

 

Czym jest jadalnia?

 

To pytanie wbrew pozorom ma sporo sensu. Wiadomo, że to miejsce w którym spożywamy posiłki. Ale nie tylko. Minęły już czasy, kiedy jadalnia była oddzielnym pomieszczeniem, często zajmując miejsce dla innych istotnych „elementów” naszych mieszkań. Obecnie jadalnię łączy się z kuchnią, czy salonem. Przeznaczenie na nią oddzielnego pomieszczenia wymaga posiadania naprawdę sporego metrażu mieszkania.

 

Dlatego jadalnia obecnie to miejsce spełniające zwykle kilka funkcji. Można ją urządzić w taki sposób, aby korzystanie z niej nie utrudniało wykorzystywania pozostałych. I jak wspomnieliśmy we wstępie nie musi to być dużym wyzwaniem.

 

W jaki sposób urządzić jadalnię?

 

Odpowiedzi na to pytanie jest naprawdę dużo. Każdy ma na to swój pomysł. Ale tak naprawdę wszystkie one sprowadzają się do jednej. Jadalnię powinniśmy urządzić w taki sposób, aby odpowiadała naszych wymaganiom i potrzebom. Jednocześnie jednak warto mieć z tyłu głowy umiar i funkcjonalność tego miejsca.

 

Upraszczając nie chodzi o to, aby kupować drogi i bogato zdobiony stół i takie też krzesła, jeśli pozostała część mieszkania jest urządzana w sposób minimalistyczny. Tak jak inne miejsca naszego „Em”, jadalnia powinna się uzupełniać w aranżacji. Odpowiadając na pytanie w jaki sposób urządzić jadalnię, skupimy się na dwóch – najczęściej obecnie wykorzystywanych – rozwiązaniach. Wybór należy do Was:).

 

Pierwsze z nich zakłada łączenie jadalni z kuchnią. I tutaj z kolei są dwie możliwości. W starszych mieszkaniach kuchnia była zazwyczaj zamknięta. Jeśli jest ona odpowiednio duża, to możemy faktycznie wydzielić miejsce do jedzenia w niej. W sytuacji, gdy nie posiadamy takiego komfortu, zwykle jadalnię „umieszcza się w pokoju dziennym.

 

Nowoczesne mieszkania zwykle są oparte na planie w których kuchnia jest otwarta, połączona z pokojem dziennym. W tym wypadku miejsce do jedzenia na przykład urządzimy na granicy obu tych pomieszczeń. Możemy też jadalnię „przesunąć” do pokoju dziennego. To zresztą bardzo chętnie wybierane rozwiązanie.

 

Meble w jadalni – jak je wybrać?

 

To bardzo często od odpowiedzi na tak postawione pytanie, rozpoczyna się urządzanie tego miejsca w naszym mieszkaniu. Zaczniemy od stołu. Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że będzie on spełniał więcej zadań, niż tylko miejsce do jedzenia. Zdarza się na przykład, że staje się centrum „dowodzenia” mieszkania. Miejscem, gdzie spotyka się cała rodzina. Jeśli mamy niewielki metraż, to bardzo często jest też naszym biurem. Nie jest to oczywiście rozwiązanie godne polecenia, ale czasem nie ma innej możliwości.

 

Stół w jadalni przede wszystkim musi być trwały. Najczęściej polecanym jest wybór drewna. To może być blat z dębu. Kolejnym ważnym aspektem wyboru stołu są jego wymiary. Z jednej strony bierzemy pod uwagę ilość mieszkańców. Drugi aspekt to dostępne miejsce. Kuchnia połączona z salonem daje nam więcej powierzchni na stworzenie części jadalnej. To oczywistość. Co zrobić w przypadku niewielkiego metrażu? Musimy się dostosować:). Polecanym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest okrągły stół. Dodaje on optycznie przestrzeni.

 

Kolejną możliwością jest stół rozkładany. To też świetny pomysł dla osób, które nie dysponują dużym metrażem, a często miewają gości. Przy wyborze stołu do jadalni musimy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Jego wysokość. Może to być problematyczne w przypadku, gdy w domu mieszka kilka osób. Zwłaszcza, jeśli mamy dzieci w różnym wieku. Podstawowa zasada jest taka, że blat powinien być na wysokości co najwyżej dolnych żeber.

 

Mamy stół, teraz czas na krzesła. Chociaż nie będziemy w tym miejscu spędzać całego dnia nie oznacza to, że mamy iść na ustępstwa przy wyborze tych ostatnich. Krzesła mają być wygodne i nie mogą obciążać kręgosłupa. Siedzenie przy stole i spożywanie posiłków ma być przyjemnością, a nie torturą.

 

Przy wyborze krzeseł zwróćmy też uwagę na to z czego wykonane jest ich obicie. Poszczególne rozwiązania (materiał, skóra itd.) mają swoje zalety i wady. W jadalni – jeśli mamy taką możliwość – mogą się też znaleźć inne meble. Ich funkcja oczywiście niekoniecznie musi być z nią związana. Możemy ustawić w niej komodę w której znajdzie się rodzinna zastawa. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Bo w takiej komodzie możemy trzymać też inne rzeczy.

 

I na koniec jeszcze jeden bardzo ważny aspekt urządzania jadalni. Niezależnie od tego czy jest odrębnym pomieszczeniem, czy współdzielona jest ona z innym pomieszczeniem. Oświetlenie. W tym wypadku pod uwagę bierzemy kilka aspektów. Po pierwsze musimy uwzględnić dostęp do światła naturalnego. Druga sprawa to oświetlenie sztuczne. Nierzadko zdarza się, że przy stole jadalnym siadamy po zachodzi słońca.

 

Światło w tej części mieszkania nie może być zbyt „ostre”. Warto więc spojrzeć na jego barwę. I wybrać odpowiednią. Więcej o parametrach przeczytacie w tekście „Oświetlenie w mieszkania – na co zwrócić uwagę?”.

 

 

 

 

Artykuły

Zakup mieszkania z rynku wtórnego. Jakich błędów się wystrzegać?
poniedziałek, 9 grudnia 2019

Zakup mieszkania z rynku wtórnego. Jakich błędów się wystrzegać?

Na co uważać, kiedy decydujemy się na "przechodzone" mieszkanie? Lista najczęściej popełnianych grzechów
Planujemy remont mieszkania – na co zwrócić uwagę?
piątek, 6 grudnia 2019

Planujemy remont mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Przewodnik, który pozwoli sprawnie odświeżyć mieszkanie
Szybki remont – jak tanio odświeżyć swoje mieszkanie?
wtorek, 3 grudnia 2019

Szybki remont – jak tanio odświeżyć swoje mieszkanie?

Wskazówki, które w szybki i tani sposób pozwolą odnowić wnętrza.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jadalnia – w jaki sposób ją urządzić?
Ocena 4.71/5 na podstawie 51 Opinii.