Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
sobota, 12 marca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

To jeden z częściej wybieranych kierunków przez osoby chcące zarabiać na nieruchomościach. Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego jest procesem bezpiecznym. Aczkolwiek wymagającym pewnego przygotowania, jak również wiedzy. W poniższym poradniku znajdziecie przydatne informacje.

 

Rodzaje inwestycji w mieszkanie z rynku pierwotnego

 

Oczywiście nie są one jedyne. Natomiast najczęściej polecane. Czy to ze względu na wysoką rentowność, czy tzw. niski próg wejścia – pod kątem doświadczenia. I od takiego rodzaju zaczniemy. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestycją w mieszkania, poleca się ich wynajem długoterminowy. Jest to bezpieczna forma lokowania oszczędności. Wymaga oczywiście pewnego przygotowania. Przede wszystkim potrzebna jest wiedza na temat miasta i jego specyfiki, ale również poszczególnych grup najemców i ich charakterystyki.

 

Kolejny rodzaj inwestycji w mieszkanie z rynku pierwotnego to wynajem lokali usługowych. Nowoczesne budownictwo uwzględnia taką przestrzeń w swoich nieruchomości. Najczęściej znajduje się ona bezpośrednio w budynkach mieszkalnych – na najniższej kondygnacji. Stopa zwrotu z takiej formy inwestycja jest na podobnych poziomie co w przypadku wyżej opisanej.

 

Wybierając lokal w którym potem będzie prowadzona działalność usługowa, warto zastanowić się jaki rodzaj tej ostatniej sprawdzi się w danej lokalizacji. Oczywiście to tylko wstępne rozeznanie. Być może zgłosi się osoba, która będzie chciała postawić na nieprzewidziany w Waszych planach typ usługi. W takiej sytuacji trzeba będzie przekalkulować czy będzie on bezpieczny z punktu widzenia stałej opłaty za najem. I oczywiście z punktu widzenia zadbania o stan lokalu.

 

Ostatni rodzaj to najem krótkoterminowy. Chociaż tutaj warto wyraźnie zaznaczyć, że on jest raczej popularny na rynku wtórnym. Natomiast nic w zasadzie nie stoi na przeszkodzi, aby sprawdzić się w takiej formie inwestycji w nieruchomość. Oczywiście ona również będzie wymagać odpowiedniego przygotowania.

 

Wybór lokalizacji a inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

 

Można powiedzieć, że w dużym stopniu definiuje ona Wasze późniejsze zyski. Lokalizacja mieszkań w rynku pierwotnego kojarzona jest przede wszystkim z przedmieściami. Osiedlami położonymi na skraju miast. Świetna lokalizacja dla rodzin z dziećmi. Jeśli w pobliżu znajduje się strefa ekonomiczna z chęcią zamieszkają również młode osoby rozpoczynające swoje życie zawodowe.

 

Ale rynek pierwotny to nie tylko w przedmieścia. W ostatnich latach nowe budownictwo coraz śmielej pojawia się bliżej serca miasta. Centrum jako lokalizacja daje inwestorowi w mieszkanie pod wynajem długoterminowy daje ogromne możliwości. Przede wszystkim kolejki chętnych. Oczywiście w tym wypadku wiele zależy też od samego mieszkania (jego stanu i standardu) i tego jak wygląda najbliższa okolica. Natomiast to wybór odpowiedniej lokalizacji jest punktem startowym Waszej inwestycji.

 

Największy wybór mieszkań z rynku pierwotnego to osiedla położone między centrum a przedmieściami. Czyli de facto znacząca część powierzchni miasta. Z jednej strony łatwo będzie Wam znaleźć idealną lokalizację mieszkania pod wynajem. Musicie mieć jednak świadomość ogromu pracy jak przed Wami. To przede wszystkim rozpoznanie miasta. Jego słabych i mocnych stron. Poznanie poszczególnych lokalizacji. Ich charakterystyki. Tego co oferują poszczególnym grupom najemców. Tych jest trzy. To studenci, osoby rozpoczynające dorosłe życie zawodowe i rodzice z dziećmi. Najliczniejsza jest oczywiście pierwsza z wymienionych. Oczywiście zależy to od specyfiki miasta. Jeśli nie ma w nim ośrodków akademickich, postawicie na pozostałe grupy najemców. Chociaż warto tutaj zaznaczyć, że z punktu widzenia początkującego inwestora w mieszkanie, warto jednak wybrać miasto, gdzie studentów jest dużo. To zwiększa Waszą szansę na stały zysk z najmu.

 

Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?

 

O ile kupno mieszkania z rynku pierwotnego jest bezpieczniejsze, niż w przypadku starszego budownictwa, o tyle nie zwalnia to Was z pewnych działań. Mając świadomość tego, że jako nabywcę nieruchomości chroni nas w tym wypadku tzw. ustawa deweloperska, należy sprawdzić dewelopera.

 

Zacznijcie od uzyskania dostępu do księgi wieczystej. Nowo powstające osiedla „mają” obowiązek posiadania tego dokumentu. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego. Księga to kopalnia wiedzy o samej nieruchomości. W przypadek sprawdzania dewelopera pierwsze kroki warto skierować w stronę KRS. To Krajowy Rejestr Sądowy. Znajdziecie w nim podstawowe informacje na temat dewelopera. W tym te dotyczące ewentualnej upadłości.

 

Deweloper jest zobowiązany do przedstawienia Wam – jako klientowi – prospektu informacyjnego. Znajdują się w nim wszelkie istotne dane na temat powstającej nieruchomości. Mamy tutaj na myśli nie tylko metraż czy kubaturę lokalu. To wiedza dotycząca również samego dewelopera. Aktualnej sytuacji finansowej, przeszłości itp. To również plan zagospodarowania przestrzennego najbliżej okolicy. To z prospektu dowiecie się w jaki sposób ma być finansowana budowa osiedla.

 

To ważne informacje, bo najczęściej w przypadku rynku pierwotnego, mówi się o „kupowaniu dziury w ziemi”. Procesu dokonujecie zanim rozpocznie się budowa. Tutaj warto nadmienić, że prawodawca od lat prowadzi prace nad zabezpieczeniem środków finansowych kupującego takie mieszkania. Trafiają one na rachunek powierniczy w banku. I tam są one bezpieczne. Przekazane zostaną deweloperowi w momencie, gdy bank uzna, że dana firma jest w stanie bez żadnego problemu dokończyć budowę nieruchomości.

 

Ostatnim źródłem informacji powinien być internet. Owszem znajduje się w nim mnóstwo opinii na temat deweloperów. Warto jednak do nich podchodzić z dużym dystansem. Zwłaszcza, że są anonimowe. Jako inwestor, zanim zdecyduje się na konkretnego dewelopera, powinniście za to sprawdzić jego stronę internetową. Jak również historię dotychczasowych realizacji.

 

Jeśli chcecie zainwestować w mieszkanie z rynku pierwotnego w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy również dostępni w biurze ulicy Warszawskiej 18 (Skyres).

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
Ocena 4.95/5 na podstawie 226 Opinii.