Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie pod wynajem?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
sobota, 27 listopada 2021

Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie pod wynajem?

Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie pod wynajem?

To pytanie, które zadają sobie przede wszystkim osoby, chcące pomnożyć swoje oszczędności w bezpieczny sposób. Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie pod wynajem? Jaka jest najlepsza lokalizacja takiej nieruchomości? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.

 

Inwestycja w mieszkanie – jakie są możliwości?

 

Wynajem długoterminowy to jedna z opcji, ale niejedyna. Popularną formą inwestowania w nieruchomości jest kupowanie mieszkań po okazyjnych cenach, a następnie sprzedawaniu ich drożej. Istotnym elementem całego procesu jest remont takiego lokalu. Flipping nieruchomości – bo tak nazywa się ten typ inwestycji – to przede wszystkim szukanie mieszkań, które są w złym stanie, ale za to w dobrej lokalizacji. Kolejnym krokiem jest wspomniane odświeżenie takiego lokalu.

 

Znajomość i wiedza na temat remontu ma tutaj niebagatelne znaczenie. Prawidłowa ocena stanu nieruchomości, czasu jaki trzeba będzie poświecić na jej odświeżenie i kosztów, które będzie trzeba przy tym ponieść to w zasadzie klucz do sukcesu. Flipping mieszkań nie jest polecany początkujących.

 

Kolejna możliwość to krótkoterminowy wynajem mieszkań. To z kolei rodzaj inwestycji sprawdzający się przede wszystkim w rejonach turystycznych lub dużych ośrodkach miejskich. W tym ostatnim wypadku również z różnego rodzaju „atrybutami” przyciągającymi osoby na kilkudniowy wyjazd. Najbardziej sztandarowym przykładem takiego miasta w Polsce jest oczywiście Kraków. Najem krótkoterminowy to właściwie inwestycja, której będziecie się musieli przyglądać 24/7. To nie tylko kontakty z osobami chcącymi przespać kilka nocy w takim mieszkaniu. To też pilnowanie go, jak i samych najemców. Chociażby tego, aby przestrzegali zasad, które wprowadziliście (niech za przykład posłuży zakaz palenia na terenie mieszkania i szerzej - budynku). Warto również wspomnieć o dużej konkurencji. Zwłaszcza w rejonach popularnych wśród turystów.

 

Czy warto zainwestować w mieszkanie pod wynajem?

 

Czas na ostatni typ. To najem długoterminowy. Od wielu lat to bardzo popularna forma zarabiania na mieszkaniach. Jeszcze kilkanaście lat temu przede wszystkim to były nieruchomości po rodzicach czy dziadkach. To właśnie takich mieszkaniach studenci spędzali swój akademicki czas. Miały on swoją „specyfikę”. Wady, które urastały do symboli wynajmu mieszkań. Jeśli studiowaliście w tamtym okresie doskonale wiecie, co mamy na myśli.

 

Obecnie panuje trend na inwestowanie w mieszkania, a następnie ich wynajmowania. Dotyczy to zarówno rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Ale to ten ostatni w ostatnich latach nabrał szczególnego znaczenia wśród inwestorów. Przyciąga między innymi jakością i nowoczesnymi rozwiązaniami.

 

Czy warto zainwestować w mieszkanie pod wynajem? Patrząc na trend panujący od kilku lat odpowiedź jest twierdząca. To przede wszystkim bezpieczna i dająca szansę na zyski. Aby tak się stało potrzebna jest jednak odpowiednia wiedza i przygotowanie. Pewne kroki, które przyjdzie Wam wykonać, zanim zaczniecie czerpać zyski z najmu. Uzupełniając odpowiedź na postawione wyżej pytanie: warto zainwestować w nieruchomość pod wynajem, ale z odpowiednim przygotowaniem. Poniżej znajdziecie opisane kilka niezbędnych kroków w całym procesie.

 

Jakie miasto wybrać na inwestycję w nieruchomość pod wynajem?

 

Podkreślaliśmy to już wielokrotnie, że najlepiej, abyście je znali. Jeśli mieszkacie w dużym ośrodku miejskim (na przykład stolicy województwa), to Wasza droga do czerpania zysków z najmu, będzie łatwiejsza. To właśnie takie miejsca są naturalnym kierunkiem dla młodych osób. Szukających miejsca pracy i mieszkania, jak również chcących studiować.

 

Jeśli nie pochodzicie z dużego ośrodka miejska, to najlepszym, a na pewno najbardziej bezpiecznym będzie wybór na inwestycję miasta o takiej charakterystyce, położnego w niedalekiej odległości. Między innymi dlatego, że łatwiej będzie kontrolować takie mieszkanie. Zwyczajowo też takie ośrodki miejskie są nam – w jakimś stopniu – znane. A co za tym idzie cały proces wyboru lokalizacji i samego mieszkania będzie prostszy. Oczywiście nie zwalnia to z zapoznania się z miastem. Jego możliwościami, ale również ograniczeniami.

 

Bo właśnie to one dają odpowiedź na pytanie, czy opłaci się zainwestować w mieszkanie pod wynajem w takim mieście. Na początek dwie dość oczywiste sprawy. Po pierwsze jak wygląda „rynek” studencki. Ile w danym mieście jest ośrodków akademickich? Jaka jest liczba studentów. A także to jak wyglądała sytuacja w tym aspekcie na przestrzeni kilku lat? Na te pytanie musicie zna odpowiedzi.

 

Druga ze wspomnianych kwestii to rynek pracy w danym mieście. Jak wygląda, jakie są prognozy? Czy przyciąga sporą grupę młodych osób rozpoczynających swoją ścieżkę zawodową. To oni stanowią drugą największą grupę potencjalnych najemców. Są jednocześnie bardziej „trwali” i przywiązani do miejsca. To oznacza dla Was stały, długotrwały zarobek na najmie.

 

To oczywiście nie wszystkie informacje jakie będą potrzebne. Warto zapoznać się ze specyfiką poszczególnych lokalizacji w takim mieście. Tych chętniej wybieranych, jak również mniej atrakcyjnych. Jak wygląda kwestia związana z rynkiem nieruchomości? Czy w mieście jesteście skazani przede wszystkim na starsze, używane budownictwo. Czy może jednak rynek pierwotny znajduje się w różnych częściach miejscowości? Nie można też zapomnieć o sprawach, które na pierwszy rzut oka mogą się wydawać błahe. Mamy tutaj na myśli na przykład to, jak prezentuje się oferta rozrywkowa w mieście (także w jego w poszczególnych częściach). To bardzo istotna kwestia dla obu wymienionych wyżej grup najemców.

 

Jaka lokalizacja mieszkania pod wynajem jest najlepsza?

 

Oczywiście taka, która będzie przyciągać wielu osób, zainteresowanych zamieszkaniem w niej. Co to właściwie oznacza? Podobnie jak w przypadku zakupu mieszkania dla siebie, powinniście się kierować pewnymi kryteriami. Takimi, które mają bezpośredni wpływ na jakość codziennego życia. Są one na tyle ogólne, że ważne będą dla każdej grupy najemców.

 

Atrakcyjna lokalizacja mieszkania na wynajem to:

 

  • szeroki dostęp do zaplecza handlowo-usługowego,

  • spokojna i bezpieczna okolica,

  • dostęp do terenów rekreacyjnych i zielonych,

  • dobra komunikacja z innymi częściami miasta.

     

Oprócz wymienionych kwestii każda z grup ma pewne indywidualne potrzeby. Tutaj za przykład posłużą studenci. W ich wypadku dwa dodatkowe atrybuty lokalizacji mają znaczenia. Niewielka odległość od uczelni będzie zaletą danej lokalizacji. Z drugiej strony studenci często wybierają mieszkania położone w centrum lub w niewielkiej odległości od serca miasta. Dostęp do oferty rozrywkowej ma dla nich niebagatelne znaczenie. Lokalizacja łącząca obie te zalety powinna przyciągać wielu zainteresowanych na wynajem.

 

Możecie również zdecydować się na rodzinę z dziećmi. To trzecia najchętniej wynajmująca mieszkania grupa. Na pewno bardziej wymagająca niż pozostałe dwie. Dotyczy to lokalizacji, ale również samego mieszkania. W tym pierwszym wypadku rodzice z dziećmi częściej decydują się na lokalizacje położone z dala od centrum miasta. W tym także na przedmieścia. Ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o wynajęciu mieszkania będzie dostęp do oświaty. Przedszkole i szkoła podstawowa znajdująca się w niedalekiej odległości to zaleta lokalizacji z punktu widzenia rodziców.

 

Jaki rynek mieszkaniowy wybrać?

 

Mamy tutaj na myśli podział: pierwotny i wtórny. Wspominaliśmy na początku, że jeszcze kilkanaście lat temu, to ten ostatni rządził na rynku wynajmu mieszkań. I wciąż jest duże zainteresowanie wśród inwestorów starszym budownictwem. Natomiast nie sposób nie wspomnieć o trendzie, który bardzo wyraźnie się zaznaczył w ostatnim czasie. Coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego.

 

Wpływ na to ma wiele czynników. Jednym z nich jest szeroko zakrojona ekspansja nowoczesnego budownictwa na inne lokalizacje niż przedmieścia. Bo to właśnie z nimi kojarzony był rynek pierwotny. Obecnie nowe budownictwo można spotkać w wielu częściach miasta. W tym również centrum. W Rzeszowie – jednym z chętniej wybieranych miast przez inwestorów w nieruchomość pod wynajem – jednym z takich nowoczesnych osiedli jest Skyres (położony u zbiegu ulicy Warszawskiej i Lubelskiej).

 

Wybór rynku pierwotnego niesie za sobą wiele korzyści. Z punktu widzenia inwestycji w mieszkania pod wynajem to przede wszystkim wysoki standard. A to akurat czynnik na który najemcy w ostatnich latach zaczęli zwracać szczególną uwagę.

 

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem mieszkania z rynku pierwotnego, właśnie pod wynajem, to zapraszamy do kontaktu z Nami.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie pod wynajem?
Ocena 4.73/5 na podstawie 154 Opinii.