Inwestycja w mieszkanie – od czego zacząć?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 24 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie – od czego zacząć?

Inwestycja w mieszkanie – od czego zacząć?

To jedna z najbezpieczniejszych form lokowania i zarabiania na swoich oszczędności. Inwestycja w mieszkanie wymaga jednak przygotowania. Z poniższego poradnika dowiecie się, od czego zacząć cały proces. I co jest ważne na jego początku.

 

Inwestycja w mieszkanie – jakie są opcje?

 

Pierwszą sprawą z jaką powinniście się zapoznać, to rodzaje inwestycji w nieruchomość. To pozwoli Wam wybrać najlepszą dla siebie. Zaczniemy od rodzaju, który określany jest jako flipping nieruchomości. W największym skrócie polega on na tym, że kupujecie tanie mieszkania, a następnie sprzedajecie je z zyskiem. Najczęściej dotyczy to nieruchomości przeznaczonych do remontu. Warto zaznaczyć, że nie jest to rodzaj inwestycji przeznaczony dla początkujących. Jest obarczony dużym ryzykiem, a także wymaga ogromnej wiedzy.

 

Kolejnym rodzaje inwestycji jest najem krótkoterminowy. Zyski przynosi on przede wszystkim w regionach turystycznych. Warto tutaj wskazać, że wymaga on w zasadzie ciągłego trzymania ręki na pulsie. Najem krótkoterminowy wiąże się też z dużą konkurencją. Co – zwłaszcza dla początkujących inwestorów – może być dużym wyzwaniem.

 

Ostatnim rodzajem inwestycji w nieruchomość, którą chcielibyśmy tu przedstawić, jest najem długoterminowy. To zdecydowanie najpopularniejsza forma zarabiania na mieszkaniu. I też najczęściej polecana początkującym inwestorom. Wymaga oczywiście odpowiedniego przygotowania i pewnej wiedzy. Czym zajmiemy się teraz.

 

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – wybór miasta

 

To pierwszy krok, jaki powinniście zrobić. Jakie miasto wybrać na inwestycję w mieszkanie? Idealne rozwiązanie to duża – najlepiej wojewódzka – miejscowość, którą doskonale znacie. Do tego z perspektywą rozwoju miasta. W przypadku, gdy go nie znacie, będziecie musieli ten problem rozwiązać.

 

Znajomość miasta i jego specyfiki ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia powodzenia inwestycji. Wyobraźcie sobie następującą sytuację. Kupujecie mieszkanie – bez odpowiedniego rozeznania miasta – na osiedlu z niskim poziomem bezpieczeństwa, a za to z dużym odsetkiem przestępstw. Możecie mieć nie tylko problem ze znalezieniem chętnym na wynajem. Sprzedaż takiego mieszkania również będzie trudna.

 

Poznając specyfikę miasta zwróćcie uwagę na aspekty bezpośrednio związane z wynajmem długoterminowym. Załóżmy, że chcecie zarabiać na nieruchomości, udostępnianej studentom. To największa grupa potencjalnych najemców. W tym wypadku postarajcie się zdobyć wiedzę dotyczącą tego, gdzie studenci lubią wynajmować mieszkania. Oczywistością jest też zaznajomienie się ze specyfiką ośrodków akademickich w mieście. Warto zaznaczyć, że studenci lubią mieszkać blisko centrum. Dlatego warto się zorientować, jakie są możliwości związane z kupnem nieruchomości właśnie w tej części miasta.

 

Jak wybrać lokalizację mieszkania pod wynajem?

 

W tym wypadku pod uwagę należy wziąć szereg czynników. Natomiast do najważniejszych zaliczają się wspominana już specyfika miasta, a także grupa najemców na jaką chcecie się zdecydować. I znowu za przykład posłużą studenci.

 

Wspomnieliśmy, że lubią oni mieszkać blisko centrum. Chętnie wybierają też nieruchomości położone niedaleko uczelni. Dlatego powinniście się przyjrzeć opcjom, które dają te właśnie lokalizacje.

 

Warto zwrócić uwagę na osiedla położone dalej od centrum, ale za to dobrze skomunikowane z sercem miasta. W tym kontekście jedna uwaga. Wybiegniemy nieco w przyszłość. Właśnie piszecie ogłoszenie w którym proponujecie swoje mieszkanie najemcom. Unikajcie informacji niezgodnych z rzeczywistością. Mamy tutaj na myśli chociażby kwestie związane z „bliskością” do centrum. To nie pomaga wynająć mieszkania. A dodatkowo już na początku wprowadza pewnego rodzaju nieufność ze strony najemców.

 

Najbliższa okolica mieszkania pod wynajem

 

Ta oczywiście jest związana z lokalizacją w skali makro, ale zajmiemy się nią oddzielnie. Na co zwrócić uwagę w kontekście najbliższej okolicy mieszkania pod wynajem? Należy na nie spojrzeć podobnie jak w sytuacji, gdy kupowaliście nieruchomość dla siebie. Są pewne ogólne kwestie istotne dla wszystkich.

 

Na początek sklepy spożywcze. Obecność kilku w najbliższej okolicy będzie wartością dodaną z perspektywy każdej grupy najemców. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zaplecza usługowego. To już bardziej indywidualna kwestia. Natomiast jego obecność, a przede wszystkim różnorodność, będzie ogromnym plusem lokalizacji.

 

Kolejną sprawa to tereny zielone i rekreacyjne. Niezależnie od tego na jaką grupę najemców się zdecydujecie w zasadzie wszystkim pasuje ich obecność. Najlepiej w dużej ilości. Malowniczą okolicę doceni większość najemców. Atrakcyjnie położone osiedle to w pewnym uproszczeniu spora liczba chętnych i ciągłość zarabiania na wynajmowaniu.

 

Warto również przyjrzeć się potencjalnej lokalizacji pod kątem bezpieczeństwa. To co prawda nie Wy będziecie mieszkać na danym osiedlu, ale najemcy także zwracają uwagę na ten aspekt. Zresztą, wystarczy, że wśród studentów rozniesie się informacja o niebezpiecznej okolicy danej lokalizacji i możecie mieć poważny problem z wynajmem. A na koniec – właśnie w kontekście tej grupy – trzeba zaznajomić się z transportem miejskim. Tym, czy dane osiedle jest dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta. Ze szczególnym uwzględnieniem uczelni. Studenci – nawet ci posiadający samochód – zwracają na to uwagę.

 

Jeśli jesteście zainteresowani inwestycją w mieszkanie pod wynajem w Rzeszowie, zapraszamy do kontaktu z Nami. Można nas też odwiedzić w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (budynek Skyres).

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Inwestycja w mieszkanie – od czego zacząć?
Ocena 4.89/5 na podstawie 239 Opinii.