Inwestycja w mieszkanie do remontu. Na co musisz uważać?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Inwestycja w mieszkanie do remontu. Na co musisz uważać?

Inwestycja w mieszkanie do remontu. Na co musisz uważać?

Wybierając nieruchomość z rynku wtórnego, trzeba być świadomym pewnego ryzyka. Związanego chociażby ze złym stanem lokalu i sporymi wydatkami na jego odświeżenia. Jeśli decydujesz się na inwestycję w mieszkanie do remontu, koniecznie zapoznaj się z tym, na co musisz uważać.

 

Bez wątpienia taka forma lokaty oszczędności niesie za sobą kilka korzyści. Jedną z częściej wymienianych jest możliwość zakupu mieszkania poniżej jego realnej ceny rynkowej. Warto jednak mieć świadomość, że niesie to za sobą pewne ryzyko. Nim zajmiemy się poniżej.

 

Kolejną często wymienianą zaletą inwestycji w mieszkanie do remontu jest możliwość przebierania w lokalizacjach. W wielu miastach rynek wtórny dominuje bliżej centrum, a nowoczesne osiedla są zlokalizowane na dalekich przedmieściach. Jak już wielokrotnie pisaliśmy, szukając miejsca na inwestycję, trzeba zwrócić uwagę na specyfikę miasta. W Rzeszowie, na przykład w centrum, ale też i w lokalizacjach położonych w niewielkiej odległości od niego można znaleźć nieruchomości z rynku wtórnego, jak i nowoczesne budownictwo (np. Tarasy nad Zalewem).

 

Inwestycja w mieszkanie do remontu – stan lokalu

 

To jedna z najgroźniejszych pułapek jakie na Ciebie czyhają. Szczególnie jeśli nie jesteś ekspertem w ocenie stanu nieruchomości, albo to Twoja pierwsza inwestycja w mieszkanie. Atrakcyjna cena może być strzałem w dziesiątkę, ale bardzo często niesie za sobą spore ryzyko wydatków, jakie przyjdzie Ci ponieść na odświeżenie lokalu.

 

Sprawdzenie stanu mieszkania przed podjęciem decyzji o zakupie jest – można powiedzieć – Twoim obowiązkiem. Jeśli nie jesteś przekonany, że nie zrobisz tego dobrze, zatrudnij fachowców. W Internecie znajdziesz wiele firm, które się tym zajmują.

 

Na co musisz zwrócić uwagę, oglądając mieszkanie do remontu:

 

  • Stan ścian i podłóg

  • Stan instalacji

  • Wiek budynku (wiele to powie na przykład o materiałach z jakich wykonano mieszkanie oraz ich trwałości)

  • Szczelność dachu

  • Czy było ono wcześniej remontowane

 

To najbardziej podstawowe kwestie związane ze stanem mieszkania. Dadzą Ci one odpowiedź na pytanie jak wysokie ryzyko inwestycyjne jest związane z zakupem danej nieruchomości. Większe koszty remontu i wydłużenie jego czasu podnoszą to pierwsze. Im dłużej potrwa odświeżenie mieszkania, tym wyższe prawdopodobieństwo różnicy w kosztorysie. Zwykle na Twoją niekorzyść.

 

Jeszcze jedna bardzo ważna sprawa związana z inwestycją w mieszkanie do remontu i czasem trwania tego ostatniego. Załóżmy, że Twoim celem jest wynajmowanie nieruchomości. Przedłużający się remont to koszty stałe, które ponosi właściciel w czasie, gdy mieszkanie jest remontowane i stoi puste. Nie da się ich przerzucić na najemców.

 

Stan prawny mieszkania z rynku wtórnego

 

To kolejna kwestia, na którą musisz uważać jeśli decydujesz się na zakup nieruchomości z historią. Niezależnie od tego, czy ma to być mieszkanie do odsprzedania po wyższej cenie, czy mające przynosić zyski z najmu, zasada jest ta sama. Konieczna jest pełna transparentność, jeśli chodzi o stan prawny.

 

Zdarzają się przypadki osób próbujących sprzedać nieruchomość, do której nie posiadają praw. Są też sytuacje – wcale nie tak rzadkie – w których mieszkanie ma więcej niż jednego właściciela. Ostatnią, ale nie najmniej ważną sprawą związaną ze stanem prawnym nieruchomości, jest jego ewentualne obciążenie hipoteczne.

 

Osoba, która sprzedaje mieszkanie powinna Ci udzielić takich informacji. Musi Cię jednak obowiązywać zasada ograniczonego zaufania. Wszelkich informacji związanych ze stanem prawnym mieszkania udzieli Ci lektura księgi wieczystej. Więcej informacji na temat tej ostatniej znajdziesz w naszym poradniku. Zbiór ksiąg wieczystych znajduje się na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Mieszkanie z rynku wtórnego – najbliższa okolica

 

Często mowa w takim wypadku o budynkach położonych w częściach miasta o niekoniecznie dobrej reputacji. To po pierwsze rzutuje na cenę (zwykle mieszkania w takich miejscach są po prostu tańsze). Z drugiej strony – możesz mieć spory problem ze znalezieniem chętnych na wynajem lub odkupienie nieruchomości.

 

Zanim w ogóle zdecydujesz się na inwestycję w mieszkanie z rynku wtórnego, musisz dokładnie obejrzeć najbliższą okolicę. Zwykle pod kątem infrastruktury jest ona w pełni rozwinięta. Mamy tutaj na myśli dostęp do punktów z produktami codziennego użytku. Plusem lokalizacji będzie też bliskość terenów rekreacyjnych i zielonych.

 

Wartością ujemną - zakład pracy generujący hałas i nieprzyjemny zapach roznoszący się po okolicy. To oczywiście tylko przykład, ale to właśnie pod kątem możliwych minusów lokalizacji, trzeba się najbliższej okolicy przyjrzeć dokładnie. Inwestycja w mieszkanie ma przynosić zyski. Lokalizacja w której znajduje się wspomniany zakład pracy, może powodować mniejszą liczbę chętnych na wynajem.

 

Inwestycja w mieszkanie z rynku wtórnego jest obarczona pewnym ryzykiem, które musisz wkalkulować w cały proces. Bez dokładnego zapoznania się ze stanem mieszkania i jego sytuacją prawną, narażasz się na ryzyko ulokowania oszczędności w nieruchomości, która nie będzie przynosić zysków.

 

 

 

Artykuły

Najważniejsze cechy mieszkania pod wynajem
niedziela, 22 listopada 2020

Najważniejsze cechy mieszkania pod wynajem

Na co zwrócić uwagę w czasie inwestycji w nieruchomość, która ma zarabiać na najmie? Poznaj jego najważniejsze cechy.
Inwestycja w mieszkanie na przedmieściach. Czy warto się na to zdecydować?
poniedziałek, 16 listopada 2020

Inwestycja w mieszkanie na przedmieściach. Czy warto się na to zdecydować?

Najważniejsze kwestie dotyczące zakupu nieruchomości na obrzeżach miast.
Inwestycja w mieszkanie w centrum. Na co trzeba zwrócić uwagę?
piątek, 13 listopada 2020

Inwestycja w mieszkanie w centrum. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Najważniejsze aspekty dotyczące inwestowanie w mieszkanie zlokalizowane w centrum.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Inwestycja w mieszkanie do remontu. Na co musisz uważać?
Ocena 4.96/5 na podstawie 215 Opinii.