We wspomnianym drugim dziale znajdziemy informacje dotyczące właściciela danej nieruchomości. To ważne w kontekście opisanej wyżej kwestii istnienia współwłaścicieli mieszkania. Należy na przykład zwrócić uwagę czy nie są oni małżonkami. Czy nie mamy tutaj do czynienia z własnością wspólną. W takiej sytuacji umowa będzie „skuteczna” tylko w przypadku, gdy współmałżonek osoby z którą ją podpisujemy, wyrazi na to zgodę. Więc to od niej zależy ważność tego dokumentu. Ta kwestia jest uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (art. 37).
Kolejny dział księgi wieczystej również jest dla nas niezwykle ważny, jeśli decydujemy się na zakup mieszkania z rynku wtórnego. Tutaj mamy zawartą wspomnianą informację dotyczącą obciążania nieruchomości. Tu służebności gruntowe, ale też tzw. przesyłowe. To w dziale trzecim księgi wieczystej opisane są roszczenia. W nim również znajdują się informacje o ewentualnej licytacji komorniczej.
W sytuacji gdy w budynku znajdują się jakieś wspólne pomieszczenia, podaje się w tym dziale sposób zarządzania nim. A także to jak można z nich korzystać.
Czwarty dział księgi wieczystej to informacje na temat hipotek obciążających nieruchomość. Mogą one wynikać na przykład z umowy o kredyt. Jest też tak zwana hipoteka wymuszona. To wpis, który powinien wzbudzić naszą czujność. To jeden ze sposobów na odzyskanie długu. Nas powinno to zainteresować między innymi z tego powodu, że taka hipoteka „powstaje” na wniosek wierzyciela, a decyduje o niej sąd. Można ją również uzyskać na wniosek prokuratora.
Na koniec jeszcze jedna dość istotna sprawa. W przypadku gdy istnieje rozbieżność między tym co zapisane jest w księdze wieczystej, a rzeczywistym stanem prawnym, to treść tej pierwszej rozstrzyga się na korzyść nabywającego daną nieruchomość.
Czy czeka nas remont?
A w zasadzie bardziej zasadne jest pytanie „jak duży on będzie”. W przypadku mieszkania nabywanego z rynku wtórnego, czeka nas wyłożenie pieniędzy na naprawienie szkód związanych z użytkowaniem lokalu, ale również pewnych zmian, które będziemy chcieli wprowadzić. To przewaga rynku pierwotnego, gdzie dostajemy nowoczesne mieszkanie (na przykład idealną dla singla 30-metrową kawalerkę na powstającym właśnie w Rzeszowie Osiedlu Bella Dolina).
Dostosowanie lokalu z rynku wtórnego do własnych potrzeb to oczywiście temat – rzeka:). Zresztą możecie przeczytać o nim chociażby w tekście „Remont mieszkania – praktyczne porady”
Na pewno pierwszy i fundamentalnym pytaniem, które musimy sobie zadać, to czy decydujemy się na przeprowadzenie go sami, czy jednak skorzystamy z pomocy fachowców. Będzie to miało przełożenie na czas i nasz portfel. Wiele z napraw w mieszkaniu możemy wykonać sami. Z drugiej jednak strony, jeśli nie posiadamy na dany temat wiedzy i praktyki, to lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie fachowców.
A na etapie kupowania mieszkania z rynku wtórnego koniecznie musimy zwrócić się o pomoc w ocenie jego stanu. Może to być znajomy, który zajmują się remontowaniem. Są też firmy specjalizujące się w takiej ocenie. Sami oczywiście też powinniśmy się dokładnie przyjrzeć jak wygląda to mieszkanie. Interesują nas ściany, podłogi, widoczne elementy instalacji. W jakim stanie są okna. Ważna jest też kwestia obecności kurzu, wilgoci w mieszkaniu itp.