Inwestowanie w nieruchomości. Od czego zacząć?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
czwartek, 24 marca 2022

Inwestowanie w nieruchomości. Od czego zacząć?

Inwestowanie w nieruchomości. Od czego zacząć?

Wiele osób zastanawia się nad taką lokatą oszczędności. Inwestowanie w nieruchomości wymaga pewnego przygotowania, a także odpowiedniej wiedzy. Od czego zacząć cały proces? Czy każdy sobie w nim poradzi? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na tak postawione pytania.

 

Inwestowanie w nieruchomości – jak zacząć?

 

Na początek kwestia tego, czy jest to proces przeznaczony dla każdego. W zasadzie jeśli chcecie zainwestować w nieruchomości na przeszkodzie stoją tylko możliwości finansowe. To proces na który może zdecydować się każdy. Natomiast warto mieć świadomość dwóch rzeczy. Po pierwsze poszczególne rodzaje inwestycji wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Poza drugie warto z dużym dystansem podejść do swoich umiejętności. Zastanowić się, czy aby na pewno jesteśmy sobie w stanie poradzić na tym etapie z całym procesem. Czy może jednak przyda się więcej wiedzy.

 

Jeszcze jedna kwestia. Inwestowanie w nieruchomości wymaga chłodnej głowy. Tu nie liczą się emocje, a jedyne kalkulacje i racjonalne podejście do całego procesu. Pytanie „jak zacząć” zamienimy na „gdzie zacząć”. Na pierwszą inwestycję najlepiej wybrać miasto rodzinne. Przy założeniu, że jest ono odpowiednio duże lub po prostu jest stolicą województwa. Dlaczego tak? Bo to właśnie stolice poszczególnych województw są naturalnym miejscem do którego przeprowadzają się ludzie z regionu. To także zwykle miasta rozwinięte ekonomicznie. Jednym słowem są to miejsca dające inwestorowi w nieruchomość duże pole manewru. Chociażby w sytuacji, gdy wybiorą oni zakup mieszkania celem jego wynajmowania.

 

Generalnie dużym błędem może się okazać inwestowanie w mieście, które nam jest obce. Mamy na jego temat jedynie podstawowe informacje. Nie znamy jego specyfiki, jak również tego jak wygląda rynek nieruchomości, a także konkurencja. Dlatego właśnie postulujemy wybrać miasto, które jest znane.

 

Jaki rodzaj inwestycji w nieruchomość wybrać?

 

Jednym z rodzajów jest tzw. flliping mieszkań. W największym skrócie polega on na tym, że kupujecie nieruchomość, a następnie sprzedajecie ją z zyskiem. Taka forma inwestycji zwykle dotyczy rynku wtórnego. Wybiera się mieszkanie przeznaczone do remontu. Po odnowieniu sprzedaje za wyższą cenę. Niezwykle istotna jest tutaj wiedza związana z określeniem stanu nieruchomości (zarówno samego mieszkania i budynku) i określenie kosztów remontu. Ten rodzaj inwestycji nie jest polecany początkujących.

 

W przeciwieństwie do kolejnego. Jest to zarazem najczęściej wybierany rodzaj inwestycji w nieruchomość. Mowa o zakupie mieszkania celem wynajmu długoterminowego. O tym jak się do tego zabrać przeczytacie poniżej. W tym momencie chcemy wskazać na jeden bardzo istotny aspekt. Owszem jest to rodzaj inwestycji polecany dla początkującym. Nie oznacza to jednak, że nie należy się do niego wcześniej odpowiednio przygotować. Chociażby czytając poradniki dotyczące inwestowania. Również na naszych stronach znajdziecie mnóstwo przydatnych wskazówek.

 

Jak zainwestować w mieszkanie pod wynajem długoterminowy?

 

Zaczniemy od wyboru miasta. Jak już wspomnieliśmy wyżej premiowany jest wybór miejscowości dobrze nam znanej. Najlepiej stolicy województwa. Pomiędzy miastami tego typu istnieją oczywiście różnice, czasem bardzo spore. Inaczej będzie wyglądała inwestycja w mieszkanie pod wynajem w Krakowie, a na inne aspekty trzeba będzie zwrócić uwagę w Rzeszowie. Natomiast są pewne elementy wspólne.

 

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego mieszkania, trzeba określić pewne wymogi. Po pierwsze komu chcemy wynajmować lokal? Istnieją trzy podstawowe grupy najemców. Na początek największa, czyli studenci. Grupa o najmniejszych wymaganiach. Co nie oznacza, że zamieszkają wszędzie. Minęły już czasy, kiedy wystarczyły im ściany i sufit, żeby na głowę nie padał deszcz. Studenci coraz chętniej wybierają wysoki standard. Mieszkania z rynku pierwotnego. Są też skłonni płacić za ich wynajem więcej.

 

Druga grupa najemców to młode osoby rozpoczynające zawodowe życie. Chętnie wynajmują kawalerki położone blisko centrum miasta. Ostatnią z grup są rodzice z małymi dziećmi. Oni najczęściej wybierają osiedla położone z dala od centrum. W cenie są przedmieścia. To też zdecydowanie najtrudniejsza grupa. Mamy tutaj na myśli przygotowanie mieszkania i jego aranżacja. Z drugiej strony to najbardziej „wierna” grupa najemców. Są w stanie mieszkać w jednym miejscu przez kilka lat. To oznacza stały zysk dla inwestora.

 

Znajomość specyfiki każdej z wymienionych grup najemców jest wiedzą obowiązkową. Podobnie jak zapoznanie z plusami i minusami miasta w którym zainwestujemy w nieruchomość. Koniecznie też trzeba zorientować się jaki jest potencjał w poszczególnych grupach najemców. Za przykład po raz kolejny posłuży Rzeszów. Mimo tego, że nie jest to największa stolica województwa w Polsce ma on ogromną liczbę studentów. To kilkadziesiąt tysięcy potencjalnych najemców.

 

Odrębnym pytaniem, które trzeba sobie zadać, jest to jaki rynek mieszkaniowy wybieramy. Czy decydujemy się na starsze budownictwo. I wszystko co się z takim wyborem łączy. Czy jednak rynek pierwotny i nowoczesne budownictwo. Ta decyzja będzie miała oczywiście wpływ na dalszą część procesu. Za przykład posłuży tutaj standard mieszkania. Widoczny jest trend wśród najemców, którzy godzą się na wyższe opłat za wynajem, ale przy założeniu wysokiej jakości życia. Stąd też chętniej wybierają oni mieszkania z rynku pierwotnego. I nie chodzi tutaj jedynie o samo wykończenie takiej nieruchomości. Duże znaczenie ma także to w jaki sposób obecnie budowane są osiedla. Co oferują mieszkańcom. Jakie udogodnienia i rozwiązania wpływające na standard i jakość codziennego życia. Warto oglądając ogłoszenia i oczywiście konfrontując je ze stanem rzeczywistym, zwrócić baczną uwagę jak wygląda najbliższa okolica mieszkania.

 

Jeśli chcecie zainwestować w nieruchomość z rynku pierwotnego w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy też dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (Skyres). Od poniedziałku do piątku (9-17).

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Inwestowanie w nieruchomości. Od czego zacząć?
Ocena 4.95/5 na podstawie 296 Opinii.