Czy warto zainwestować w mieszkanie?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
wtorek, 31 maja 2022

Czy warto zainwestować w mieszkanie?

Czy warto zainwestować w mieszkanie?

To pytanie, które zadaje sobie obecnie wiele osób. Czy warto zainwestować w mieszkanie? Czy jest to dobra, a przede wszystkim bezpieczna lokata oszczędności? Nasz poradnik na te i inne pytania.

 

Czy warto obecnie zainwestować w mieszkanie?

 

Ostatnie dwa lata były niezwykle trudne. I nie jest to truizm. W zasadzie każdy z nas odczuł pandemię Koronawirusa i jej efekty. Dopiero co z niej wyszliśmy, a za naszą wschodnią granicą rozpoczęła się wojna. Takie sytuacje negatywnie odbijają się praktycznie na każdym aspekcie życia. Tworzą również niepewność co „do jutra”. Mamy tutaj na myśli między innymi ciągłość pracy, możliwość zarabiania pieniędzy i utrzymywania się.

 

Pytanie więc brzmi, czy właśnie teraz – w 2022 roku – warto zainwestować w mieszkanie? „Naruszyć” oszczędności celem zakupu nieruchomości. I zarabianiu na niej. Tym jakie są możliwości w tej ostatniej kwestii zajmiemy się za chwilę. Czy obecnie warunki ekonomiczne, ale też polityczne sprzyjają inwestycji w nieruchomość? Oczywiście decyzja należy do Was. Na pewno warto mieć na uwadze to, że zakup mieszkania w celu zarabiania na nim, to zwykle proces rozłożony na lata. Wspominane wyżej pandemia w zasadzie nie odbiła się negatywnie na rynku nieruchomości. Pojawiły się jedynie czasowe problemy z wynajmowaniem mieszkań. Wynikały one z tego, że największa grupa potencjalnych najemców, czyli studenci, zmieniła sposób nauczania na zdalny.

 

Generalnie eksperci wskazują, że wciąż inwestycja w nieruchomość jest najbezpieczniejszą formą lokowania oszczędności, a jednocześnie przynoszącą zysk. Oczywiście do całego procesu trzeba się odpowiednio wcześniej przygotować.

 

Jakie są formy inwestycji w nieruchomość?

 

Zaczniemy od czegoś, co jest polecane osobom z doświadczeniem. To tzw. flipping nieruchomości. W skrócie polega on na zakupie mieszkanie, aby odsprzedać go z zyskiem. Proces ten dotyczy przede wszystkim nieruchomości z rynku wtórnego. Nabywa się mieszkanie po niskiej cenie. Przeznaczone do generalnego remontu. Następnie – po jego przeprowadzeniu – nieruchomość zyskuje „nowe życie”. I zostaje wystawiona na sprzedaż.

 

Kolejną formą inwestycji, która największą popularnością cieszy się w regionach o charakterze turystycznym, jest najem krótkoterminowy. To udostępnianie nieruchomości najczęściej na kilka dni. W tym wypadku warto mieć świadomość dwóch spraw. Po pierwsze jest to forma inwestycji, która wymaga ciągłego trzymania ręki na pulsie. Najemcy potrafią być bardzo różni. I nierzadko dochodzi do sytuacji w których właściciel nieruchomości musi reagować (niech za przykład posłuży zakłócenie ciszy nocnej).

 

Drugą kwestią jest to bardzo duża konkurencja. Szczególnie w najpopularniejszych regionach turystycznym. Wejście na rynek najmu krótkoterminowego dla osób bez doświadczenia może się okazać bardzo bolesne i kosztowne. Natomiast ta forma inwestycji w nieruchomość przynosi duże zyski.

 

Osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę, poleca się zakup mieszkania celem wynajmu długoterminowego. Zajmiemy się nim szerzej za chwilę. Najpierw kilka ogólnych informacji. Premiowane w tej formie inwestycji są duże miasta. Najlepszym wyborem będą stolice województwa. To zwykle miasta do których ściągają mieszkańcy regionu. Czy to za pracą, czy celem podjęcia dalszej nauki. Z punktu widzenia właściciela nieruchomości na wynajem, oznacza to wielu chętnych. Oczywiście, aby Waszej mieszkanie było dla nich atrakcyjne, będzie musiało ono spełnić kilka warunków. Kończąc opisywanie form inwestycji w nieruchomości, trzeba wspomnieć o jeszcze jednej opcji. To wynajmowanie lokali użytkowych. To zdecydowanie najtrudniejsza forma inwestycji, wymagająca sporej wiedzy. Zaletą jest duży i stały zysk. Chociaż warto zaznaczyć, że rynek tego typu najmu, jest podatny na zdarzenia losowe.

 

Czym powinno się charakteryzować mieszkanie pod wynajem?

 

Zacznijmy jednak od tego, że istnieją trzy największe grupy najemców. Na początek studenci. Największa grupa w miastach, gdzie znajdują się uczelnie. Studenci są najmniej wymagającą grupą. Nie oznacza to jednak, że zgodzą się na wszystko. W kontekście lokalizacji, ale i stanu samego mieszkania. Kolejna grupa to osoby pracujące. To również bardzo duży potencjał związany z najmem. Ostatnią grupą są rodzice z dziećmi. Tutaj najczęściej pojawiają się spore wymagania. Jednocześnie jest to najbardziej „karna” grupa najemców.

 

Odpowiadając na zadane wyżej pytanie. Mieszkanie pod wynajem powinny charakteryzować się pewnego rodzaju unifikacją. Łatwym dostosowaniem go do wymogów poszczególnych grup najemców. Zapomnijcie też o przygotowaniu nieruchomości po kosztach. Minęły już czasy, kiedy najemcy godzili się na rozpadające się mieszkanie.

 

Cechy atrakcyjnej nieruchomości pod wynajem

 

Skupimy się na dwóch głównych aspektach. Pierwszym z nich będzie wybór lokalizacji takiego mieszkania pod wynajem. Tutaj zasada jest dość prosta. Atrakcyjna lokalizacja to taka, która przyciąga najwięcej najemców. I to z każdej z wymienionych wyżej grup. Mamy trzy podstawowe lokalizacji. To centrum, przedmieścia i osiedla położone między nimi. I to ta ostatnia lokalizacja przyciągnie największą grupę potencjalnych najemców. Oczywiście musi ona spełniać jeszcze warunków.

 

Czy inwestycja w mieszkanie pod wynajem w centrum jest dobrym pomysłem? Bez wątpienia jest to lokalizacja, która przyciągnie studentów. Przy założeniu, że w mieście dzieje się dużo pod kątem rozrywki. Drugim istotnym aspektem jest odpowiednia infrastruktura drogowa. Jak również dobrze rozwinięty transport publiczny w mieście. Obecność przystanku autobusowego czy tramwajowego w okolicy, to ogromna zaleta mieszkania pod wynajem.

 

Jak powinna wyglądać najbliższa okolica? Tutaj sytuacja jest w zasadzie taka sama, jak w przypadku zakupu mieszkania dla siebie. Przede wszystkim w najbliższej okolicy muszą się znaleźć miejsca potrzebne do codziennego funkcjonowania.

 

Najbliższa okolica atrakcyjnego mieszkania pod wynajem to:

 

  • Rozbudowane i zróżnicowane zaplecze handlowo – usługowe,

  • Dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych,

  • Bezpieczna i chroniona (np. monitoring) okolica,

  • Brak zakładów, dużych magazynów itp.

  • Obecność jednostek ochrony zdrowia (minimum to apteka).

     

W takim wypadku nie powinniście mieć problem ze znalezieniem chętnych na Waszą nieruchomość. Chociaż oczywiście warto tutaj zaznaczyć, że każda taka lokalizacja w skali mikro, będzie miała swoje dodatkowe cechy, które oczywiście również wpływają na atrakcyjność mieszkania. Dlatego zanim zdecydujecie się na inwestycję w konkretną nieruchomość musicie dokładnie sprawdzić, wręcz poznać okolicę

 

A co z samym mieszkaniem? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić lokal z rynku wtórnego z co najmniej kilkunastoletnim stażem. Musicie mieć jednak na uwadze, że czeka Was sporo pracy, aby ją dostosować do dzisiejszych wymogów najemców. Prawdopodobnie będziecie musieli przeprowadzić remont części lub całego mieszkania.

 

Obecnie dużym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszy się rynek pierwotny. To właśnie mieszkania na nowoczesnych osiedlach cieszą się ogromną popularnością wśród najemców. Również w przypadku studentów. W znaczący sposób zwiększyły się ich wymagania pod kątem atrakcyjności i standardu mieszkania.

 

Skupmy się na chwilę na tym ostatnim aspekcie. Wysoki standard to odpowiednio przygotowana aranżacja, jak również sprzęt, który się w nim znajdzie. Zapomnijcie o dawaniu drugiego życia pralce czy lodówce z Waszego mieszkania. Mamy tutaj oczywiście na myśli sprzęt, który ma już co najmniej dekadę. Po pierwsze – z dużą dozą prawdopodobieństwa – szybko będziecie musieli go wymienić. To więc tylko pozorna oszczędność.

 

Po drugie potencjalni najemcy bardzo dużą wagę przywiązują właśnie do jakości sprzętu i rzecz jasna jego ilości w mieszkaniu. Z drugiej strony nie musicie oczywiście kupować najdroższej lodówki z „bajerami”. Zwróćcie uwagę na energooszczędność sprzętu, który będziecie chcieli kupić do mieszkania pod wynajem.

 

Jeśli chcecie kupić nieruchomość pod wynajem w Rzeszowie, zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (budynek Skyres). Zapraszamy także do zapoznania się z naszą ofertą nowych mieszkań.

 

 

 

 

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Czy warto zainwestować w mieszkanie?
Ocena 4.81/5 na podstawie 128 Opinii.