Czy inwestowanie w mieszkanie pod wynajem wciąż się opłaca?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Czy inwestowanie w mieszkanie pod wynajem wciąż się opłaca?

Czy inwestowanie w mieszkanie pod wynajem wciąż się opłaca?

To pytanie, które w czasie trwającej pandemii koronawirusa wybrzmiewa coraz głośniej. Czy na inwestowaniu w mieszkanie pod wynajem właśnie teraz, można zarobić? Czy to bezpieczna lokata swoich oszczędności? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.

 

Inwestowanie w mieszkanie pod wynajem – czy warto?

 

Jeśli podejdziecie do całego procesu w sposób mądry, biorąc pod uwagę kilka istotnych czynników, to odpowiedź brzmi: tak. Wśród zalet inwestycji w mieszkania pod wynajem wymienia się między innymi dużą rentowność. Oczywiście ta ostatnia jest uzależniona od co najmniej kilku kwestii.

 

Po pierwsze wybór miasta. Specyfika, rozpoznanie rynku nieruchomości, możliwości jego rozwoju (na przykład w związku z rynkiem pracy) – to kwestie, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. Inwestując w mieszkanie pod wynajem w kontekście jego rentowności, zanim wybierzecie lokalizację, musicie określić, kim będą najemcy. Są trzy podstawowe grupy. To studenci, młode osoby rozpoczynające swoją aktywność zawodową i rodzice z dziećmi. Każda z tych grupy ma pewne swoje wymogi dotyczące lokalizacji i samego mieszkania.

 

Wracając do specyfiki miasta. Jako miejsce pod inwestycję można wybrać duży ośrodek akademicki. Zarobić na mieszkaniu pod wynajem można również, decydując się na miasto w którym są duże zakłady pracy. Jest jeszcze trzecie rozwiązanie dające pewność zysków. Miasto łączące obie wyżej wymienione cechy. Rzeszów jest takim miejscem. O tym dlaczego warto zainwestować w mieszkanie pod wynajem w stolicy Podkarpacia, dowiecie się z naszego poradnika. W naszej wyszukiwarce znajdziecie nieruchomości w różnych atrakcyjnych lokalizacjach Rzeszowa.

 

Kolejną często wymienianą zaletą inwestycji w mieszkanie jest bezpieczeństwo takiej lokaty kapitału. Zakup nieruchomości i czerpanie z niej korzyści finansowych to proces rozłożony na lata. Popyt na mieszkania, a także ich ceny wciąż rosną. Rynek nieruchomości jest stabilny, co też jest dużą zaletą w kontekście inwestycji.

 

Wróćmy jeszcze na chwilę do rentowności. Stopa zwrotu z inwestycji w mieszkanie pod wynajem to średnio 5-6%. Oczywiście może być ona wyższa, ale to zależy między innymi od atrakcyjności nieruchomości (jej lokalizacji, sąsiedztwa itd.). W zestawieniu takiej formy ulokowania swoich oszczędności z depozytem bankowym, to właśnie ta pierwsza ma wyższą rentowność.

 

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem w 2020

 

Funkcjonujemy obecnie w nowej „covidowej” rzeczywistości. Pandemia koronawirusa ma wpływ na nasze codzienne życie, ale i – szerzej patrząc – na gospodarkę. Dane są w tej kwestii jednoznaczne. Zasadne jest pytanie czy inwestycja w mieszkanie pod wynajem w 2020 jest dobrym pomysłem? Czy wciąż to opłacalna i bezpieczna lokata oszczędności?

 

Z jednej strony nie da się pominąć kwestii związanej ze studentami. Uczelnie pracują przede wszystkim w trybie zdalnym. Wielu studentom nie opłaca się wynajmować obecnie mieszkania, wracają więc do rodziny. To ma oczywiście wpływ na rynek nieruchomości pod wynajem w 2020 roku. Trudno również w tym momencie przewidzieć czy po 1 stycznia 2021 wróci stacjonarny tryb nauki. Czy może będzie to miało miejsce później – na wiosnę.

 

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem to proces rozłożony na co najmniej kilka lat. Obecne wahania mogą mieć wpływ na zyski w tym momencie. Natomiast ryzyko tego, że nieruchomość będzie stała pusta i generowała jedynie koszty jest wpisane w taką formę inwestycji. I decydując się na nią, bierze się to pod uwagę. I znowu za przykład posłużą właśnie studenci. W ich przypadku wynajem bardzo często zaczyna się pod koniec września i trwa do początku czerwca. Wakacje to zwykle martwy sezon. Czyli trzy miesiące, kiedy mieszkanie może nie przynosić zysków inwestorowi. Oczywiście to zero-jedynkowy przykład, bo można swoim najemcom zaproponować preferencyjne warunki przez okres wakacyjny. Zapłacą mniej i wrócą w nowym roku akademickim. Wy zarobicie mniej, ale utrzymacie stałość najmu. To jedynie przykład tego co można zrobić.

 

Wróćmy do inwestowania w mieszkanie w 2020 roku. W zasadzie mamy już jego końcówkę i to może być dobry czas na przemyślenie całego procesu. Drugą kwestią jest uzbrojenie się w wiedzę, która pozwoli mądrze i bezpieczne kupić mieszkanie pod wynajem. Na naszej stronie znajdziecie ogromną bazę informacji związaną właśnie z taką formą lokaty pieniędzy. Na co zwrócić uwagę? Jak wybrać odpowiednią lokalizację. Jak powinna wyglądać odpowiednia aranżacja mieszkania na wynajem. To tylko kilka z tematów.

 

Eksperci wskazują, że obecnie trudno jednoznacznie wskazać w jaki sposób zachowa się rynek nieruchomości w związku z panującą pandemią. Natomiast wielu z nich przewiduje jego stabilizację. Co jest dobrą informacją z perspektywy inwestorów. Kwestią odrębną jest to, jak zareagują na to poszczególne ośrodki miejskie. Większym miastom bliżej na pewno do wspomnianej stabilności. Ciężko natomiast w jednoznaczny sposób określić, jak będzie wyglądał rynek nieruchomości i jego rentowność w ośrodkach miejskich, w których żyje do kilkudziesięciu tysięcy ludzi.

 

 

Artykuły

Lokalizacja mieszkania pod wynajem. Jak wybrać tę najlepszą?
środa, 25 listopada 2020

Lokalizacja mieszkania pod wynajem. Jak wybrać tę najlepszą?

Aspekty z wyborem miejsca w mieście, które musicie uwzględnić przy inwestycji w mieszkanie pod wynajem.
Najważniejsze cechy mieszkania pod wynajem
niedziela, 22 listopada 2020

Najważniejsze cechy mieszkania pod wynajem

Na co zwrócić uwagę w czasie inwestycji w nieruchomość, która ma zarabiać na najmie? Poznaj jego najważniejsze cechy.
Inwestycja w mieszkanie do remontu. Na co musisz uważać?
czwartek, 19 listopada 2020

Inwestycja w mieszkanie do remontu. Na co musisz uważać?

Zakup mieszkania z rynku wtórnego. Najważniejsze aspekty na które musisz zwrócić uwagę.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Czy inwestowanie w mieszkanie pod wynajem wciąż się opłaca?
Ocena 4.78/5 na podstawie 19 Opinii.