Błędy popełniane przy urządzaniu małego mieszkania
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 23 stycznia 2022

Błędy popełniane przy urządzaniu małego mieszkania

Błędy popełniane przy urządzaniu małego mieszkania

Aranżacja niewielkiego metrażu może sprawić sporo problemów. Nie tylko początkującym. W naszym poradniku znajdziecie błędy popełniane przy urządzaniu małego mieszkania. Wiedza ta pozwoli ich uniknąć.

 

Urządzanie małego mieszkania – główny błąd

 

Można powiedzieć, że to z niego wynikają nierzadko pozostałe grzechy dotyczące aranżacji wnętrz kawalerki lub domu o niewielkim metrażu. Istnieją trzy podstawowe zasady wystroju mieszkania. Niezależnie od tego jakim metrażem dysponujecie powinno się nimi kierować. Przede wszystkim dlatego, że zasady te mają ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie w mieszkanie. Jeśli nie będzie się ich trzymać, to życie w Waszych czterech ścianach może się okazać bardzo problematyczne.

 

Te trzy naczelne zasady aranżacji wnętrz to: funkcjonalność, praktyczne rozwiązania i bezpieczeństwo. Niezależnie od tego czy zajmujecie się wystrojem kuchni, czy sypialni są one równie ważne. Chociaż – co oczywiste – w tym pierwszym pomieszczeniu nietrzymanie się tych zasad może mieć gorsze skutki. Przy urządzaniu małego mieszkania mają one jeszcze większe znaczenie.

 

Brak podziału małego mieszkania

 

Już spieszymy z wyjaśnieniem o co chodzi z tym błędem. Kawalerka czy małe mieszkanie często jest po prostu jednym pomieszczeniem ( z oddzielną łazienką). Pełni więc ono kilku funkcji. Potrzebujemy wydzielenia części kuchennej, sypialni a także pokoju dziennego. Warto stworzyć takie strefy – nawet na niewielkim metrażu. Brak takiego podziału to jeden błąd. Kolejnym jest nieodpowiednie rozplanowanie poszczególnych stref i ciągów komunikacyjnych w mieszkaniu. Nawet niewielki metraż nie zwalnia od ujęcia ich w projekcie aranżacji wnętrz. W kawalerce jest to szczególnie ważne. Poruszanie się po niewielkim mieszkaniu musi przebiegać bez przeszkód.

 

Źle dobrany styl aranżacji w niewielkim mieszkaniu

 

Jeśli macie wizję urządzenia czterech ścian z ogromną ilości nowoczesnych designerskich rozwiązań i ze sporą ilością dodatków, to radzimy jeszcze przemyśleć taki pomysł. Małe mieszkanie to nie jest miejsce na taką aranżację. Ucierpią na niej wspominane wyżej trzy naczelne zasady wystroju. Ale przede wszystkim w takim mieszkaniu nie będzie się dało „normalnie” żyć.

 

Jaki styl aranżacji wnętrz sprawdzi się w kawalerce? Najczęściej poleca się dwa rozwiązania. Po pierwsze styl skandynawski. Bazuje on na naturalnych materiałach i jasnych kolorach ( w dalszej części poradnika dowiecie się dlaczego to istotne). To styl, który lubi proste rozwiązania. Jednocześnie pozbawiony jest nadmiernej ilości dodatków. Cały czas mowa o klasycznym rozumieniu stylu skandynawskiego. Niektóre jego odmiany niekoniecznie sprawdzą się na niewielkim metrażu.

 

Kolejny styl na jaki warto postawić w małym mieszkaniu to minimalizm. Jego nazwa oddaje wszystko co powinna mieć aranżacja kawalerki. Styl ten charakteryzuje przede wszystkim harmonia i porządek. Ilość dodatków ograniczona do minimum. W mieszkaniu w urządzanym w tym stylu dominują stonowane kolory. Najczęściej biel i szarości.

 

Nieodpowiedni dobór kolorów w aranżacji

 

Trzeba to powiedzieć głośno i wyraźnie. Małe mieszkania nie lubią ciemnych kolorów. Przede wszystkim te ostatnie przytłaczają na niewielkim metrażu. To z kolei ma wpływ na jakość życia. Za przykład posłuży tutaj podłoga. W małym mieszkaniu lepiej unikać ciemnych barw tej ostatniej (chociażby odcieni mahoniu). Stworzy to wrażenie pomniejszenia i tak przecież niewielkiego metrażu.

 

W małych mieszkaniach – jak zostało już wspomniane wyżej – zdecydowanie lepiej sprawdzą się jasne kolory. Nie tylko w wykończeniu podłóg i ścian. Wybierając umeblowanie do poszczególnych stref Waszej kawalerki postawcie na jasne kolory. Podobnie w przypadku dodatków do aranżacji wnętrz.

 

Zbyt masywne umeblowanie w małym mieszkaniu

 

Błąd dość oczywisty, ale wcale nie tak rzadko popełniany. W niewielkim mieszkaniu każdy metr a w zasadzie centymetr jest na wagę złota. Dlatego też bardzo często poleca się wykorzystywanie przestrzeni bliżej sufitu. Na przykład szafki na ścianach w części kuchennej. Chociaż warto tutaj zauważyć, że z kolei urządzając małe pomieszczenie, takiego rozwiązania należy „używać” z rozwagą. W starszym budownictwie zamknięta kuchnia była właśnie takim miejscem.

 

Wracając do urządzenia małego mieszkania. Unikajcie masywnym mebli. Przytłoczą one przestrzeń. A niekoniecznie spełnią swoją główną funkcję. Ciekawym i często stosowanym rozwiązaniem jest sofa z „funkcją” spania. Jest sypialnią, a jednocześnie stanowi główny element części dziennej w Waszych mieszkaniach. Można się zdecydować na sofę narożną. Generalnie niewielki metraż uwielbia meble wielofunkcyjne.

 

Jeśli chcecie wydzielić w swoim małym mieszkaniu strefę do pracy, to sprawdzonym rozwiązaniem jest regał. Koniecznie bez tylnej ściany. Do tego najlepiej o lekkiej konstrukcji. Z jednej strony mamy granicę za która znajduje się Wasze miejsce do pracy. Do tego regał na którym można zmieścić wiele potrzebnych rzeczy. Nie tylko do pracy. Dodatkowym plusem takiego regału o wielu funkcjach jest to, że nie będzie on Was drogo kosztował.

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – co warto wiedzieć?
wtorek, 17 maja 2022

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – co warto wiedzieć?

Praktyczne wskazówki dla osób, które chcą zainwestować w nieruchomość pod wynajem.
Aranżacja łazienki – na co zwrócić uwagę?
sobota, 14 maja 2022

Aranżacja łazienki – na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze zasady związane z wystrojem jednego z najbardziej istotnych pomieszczeń w mieszkaniu.
Najlepsza lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki
środa, 11 maja 2022

Najlepsza lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki

Z naszego poradnika dowiesz się czym powinna charakteryzować się idealna lokalizacja.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Błędy popełniane przy urządzaniu małego mieszkania
Ocena 4.83/5 na podstawie 227 Opinii.