Aranżacyjne wpadki – nie rób tego w swoim domu
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Aranżacyjne wpadki – nie rób tego w swoim domu

Aranżacyjne wpadki – nie rób tego w swoim domu

Zdarzają się zarówno osobom, które urządzają swoje mieszkanie po raz pierwszy, jak i „weteranom”. Takie aranżacyjne wpadki potrafią bardzo mocno zaszkodzić funkcjonalności. Mogą mieć również wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego trzeba ich unikać.

 

Aranżacyjne wpadki – brak spójności

 

To problem, który pojawia się bardzo często u osób dopiero rozpoczynających przygodę z wystrojem wnętrz. Przeglądają katalogi, podglądają aranżacyjne pomysły w internecie i podoba się im… wszystko. Próbują urządzić kuchnię w stylu skandynawskim, salon w Boho. To chyba najbardziej jaskrawy przykład brak spójności w aranżacji wnętrz.

 

Cierpi na tym nie tylko wygląd mieszkania. Niezależnie od tego w jakim stylu urządzicie swój dom, musicie kierować się przede wszystkim dwoma zasadami. Aranżacja wnętrz musi być funkcjonalna i bezpieczna. Brak spójności bardzo często uderza właśnie w te zasady.

 

Nieodpowiednia kolorystyka

 

Na ten temat można by napisać pokaźny cykl artykułów. Rozpoczynając od tego jak kolorystyka wpływa na samopoczucie. Jak również na brak lub nadmiar energii. I tutaj za przykład posłuży pokój dla ucznia. Jego urządzenie wymaga przygotowań i precyzyjnego planu. Więcej na ten temat znajdziecie w tym naszym poradniku.

 

Skupmy się na samej kolorystyce. W pokoju nadmiar barw energetycznych może być sporym problemem. Z jednej strony cieszy nas radosne i pełne werwy dziecko. Tylko, że nadmiar na przykład żółtego (koloru kojarzonego właśnie z energią) w aranżacji jego pokoju, może powodować problemy z koncentracją i skupieniem się na nauce. Pomieszczeniem równie wrażliwym na nieodpowiednią kolorystykę jest sypialnia. I tutaj aranżacyjne wpadki najczęściej dotyczą właśnie nadmiaru „żywych” barw. Sypialnia to miejsce na odpoczynek i regenerację.

 

Problemy z oświetleniem pomieszczeń

 

To również spora grupa błędów i aranżacyjnych wpadek. Co ważne mogą one bardzo źle wpłynąć na bezpieczeństwo domowników. Dlatego tak ważne jest poznanie zasad związanych z zaplanowaniem i odpowiednim rozmieszczeniem punktów świetlnych w poszczególnych częściach mieszkania.

 

Jedną z najczęściej powtarzanych i też wymienianych (wręcz do znudzenia) aranżacyjnych wpadek jest jedna lampa na pomieszczenie. To rozwiązanie kompletnie niepraktyczne. Po pierwsze dlatego, że pokoje w naszym mieszkaniach zwykle mają po kilka funkcji. I tutaj najlepszym przykładem będzie kuchnia. Aranżacja tego miejsca w mieszkaniu może być sporym wyzwaniem. Zwłaszcza gdy robicie to po raz pierwszy. Koniecznie zajrzyjcie do naszego tekstu „Aranżacja kuchni – praktyczne porady”.

 

Wróćmy do kwestii oświetlenia. W kuchni znajduje się kilka stref. Jedną z nich jest miejsce do przygotowywania posiłków. Wymaga ona dodatkowego oświetlenia. I to takiego które nie będzie zasłaniać miejsca w którym kroimy, szatkujemy itd. Tutaj najczęściej proponowanym i wykorzystywanym rozwiązaniem jest punkt świetlny znajdujący się bezpośrednio nad blatem roboczym.

 

Oświetlenie w kuchni spełnia przede wszystkim funkcję wspomagania bezpieczeństwa korzystania z tego pomieszczenia. A to właśnie w kuchni – statystycznie – zdarza się najwięcej wypadków. Dlatego tak ważne jest unikniecie aranżacyjnej wpadki związanej z rozmieszczeniem punktów świetlnych.

 

Niebezpieczna aranżacja łazienki

 

Wspomnieliśmy, że to w kuchni zdarza się najwięcej domowych wypadków. Ale łazienka w tej kwestii niewiele jej ustępuje. Na bezpieczeństwo w aranżacji tego pomieszczenia powinniście zwrócić szczególną uwagę, jeśli „na pokładzie” macie kilkuletnie pociechy.

 

Po pierwsze urządzając łazienkę w takiej sytuacji nieco mniejszą wagę przyłóżcie do kwestii estetycznych. Znaczy to mniej więcej tyle, żeby nie stawiać ich na pierwszym miejscu. Co to właściwie oznacza niebezpieczna aranżacja łazienki? Taka w której środki czystości są „na zewnątrz”. Łatwo dostępne dla dzieci.

 

Warto też zwrócić uwagę na materiały wykończeniowe w łazience. To miejsce w którym z racji sporej ilości wody może być ślisko. Dlatego tak istotne jest, aby podłoga miała odpowiedni „poziom” antypoślizgowości. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są płytki. Jednym z parametrów, które je opisują, jest właśnie wspomniana antypoślizgowość.

 

Miejscem w jakim również musimy zadbać o bezpieczeństwo jest strefa kąpielowa. Niezależnie od tego czy jest w niej wanna czy prysznic. W obu przypadkach przy pomocy pewnych rozwiązań można zwiększyć bezpieczeństwo domowników.

 

Pusty środek pomieszczenia

 

To częsty grzech aranżacyjny w naszym mieszkaniach. Uwielbiamy zastawiać ściany meblami, a pozostawiać środek pomieszczenia pustym. Po pierwsze przytłacza to wnętrza. W przypadku małego mieszkania to spory problem.

 

Po drugie takie rozstawienie mebli czyni aranżację nudną. A przecież chcemy aby nasze wnętrza wyglądały ciekawie i przyciągały wzrok. Dlatego właśnie radzimy odsunąć meble od ściany.

 

A na koniec jeszcze jedna sprawa. W jaki sposób aranżujecie okna w mieszkaniu? Zwracacie na to w ogóle uwagę? Częstym aranżacyjnym błędem (bo nie nazwiemy tego wpadką) jest zawieszenie na nich ciężkich i długich firan. Można powiedzieć, że zabierają one „tlen” pomieszczeniom. Dostępnych jest wiele rozwiązań przy pomocy których można stworzyć wiele ciekawych aranżacji właśni okien.

Artykuły

Zakup i aranżacja mieszkania dla seniora. Poradnik część 1
środa, 5 sierpnia 2020

Zakup i aranżacja mieszkania dla seniora. Poradnik część 1

Poznaj aspekty istotne przy zakupie mieszkania dla seniora. Lokalizacja, udogodnienia.
Najlepsza lokalizacja mieszkania dla singla
niedziela, 2 sierpnia 2020

Najlepsza lokalizacja mieszkania dla singla

Na co zwrócić uwagę kupując swoje pierwsze mieszkanie? Nasz poradnik przeprowadzi Was przez ten proces.
Aranżacja salonu – najczęściej popełniane błędy
czwartek, 30 lipca 2020

Aranżacja salonu – najczęściej popełniane błędy

Na co uważać projektując pokój dzienny? Poznaj praktyczne wskazówki

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Aranżacyjne wpadki – nie rób tego w swoim domu
Ocena 4.87/5 na podstawie 230 Opinii.