Aranżacyjne wpadki – nie rób tego w swoim domu
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 24 lipca 2020

Aranżacyjne wpadki – nie rób tego w swoim domu

Aranżacyjne wpadki – nie rób tego w swoim domu

Zdarzają się zarówno osobom, które urządzają swoje mieszkanie po raz pierwszy, jak i „weteranom”. Takie aranżacyjne wpadki potrafią bardzo mocno zaszkodzić funkcjonalności. Mogą mieć również wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego trzeba ich unikać.

 

Aranżacyjne wpadki – brak spójności

 

To problem, który pojawia się bardzo często u osób dopiero rozpoczynających przygodę z wystrojem wnętrz. Przeglądają katalogi, podglądają aranżacyjne pomysły w internecie i podoba się im… wszystko. Próbują urządzić kuchnię w stylu skandynawskim, salon w Boho. To chyba najbardziej jaskrawy przykład brak spójności w aranżacji wnętrz.

 

Cierpi na tym nie tylko wygląd mieszkania. Niezależnie od tego w jakim stylu urządzicie swój dom, musicie kierować się przede wszystkim dwoma zasadami. Aranżacja wnętrz musi być funkcjonalna i bezpieczna. Brak spójności bardzo często uderza właśnie w te zasady.

 

Nieodpowiednia kolorystyka

 

Na ten temat można by napisać pokaźny cykl artykułów. Rozpoczynając od tego jak kolorystyka wpływa na samopoczucie. Jak również na brak lub nadmiar energii. I tutaj za przykład posłuży pokój dla ucznia. Jego urządzenie wymaga przygotowań i precyzyjnego planu. Więcej na ten temat znajdziecie w tym naszym poradniku.

 

Skupmy się na samej kolorystyce. W pokoju nadmiar barw energetycznych może być sporym problemem. Z jednej strony cieszy nas radosne i pełne werwy dziecko. Tylko, że nadmiar na przykład żółtego (koloru kojarzonego właśnie z energią) w aranżacji jego pokoju, może powodować problemy z koncentracją i skupieniem się na nauce. Pomieszczeniem równie wrażliwym na nieodpowiednią kolorystykę jest sypialnia. I tutaj aranżacyjne wpadki najczęściej dotyczą właśnie nadmiaru „żywych” barw. Sypialnia to miejsce na odpoczynek i regenerację.

 

Problemy z oświetleniem pomieszczeń

 

To również spora grupa błędów i aranżacyjnych wpadek. Co ważne mogą one bardzo źle wpłynąć na bezpieczeństwo domowników. Dlatego tak ważne jest poznanie zasad związanych z zaplanowaniem i odpowiednim rozmieszczeniem punktów świetlnych w poszczególnych częściach mieszkania.

 

Jedną z najczęściej powtarzanych i też wymienianych (wręcz do znudzenia) aranżacyjnych wpadek jest jedna lampa na pomieszczenie. To rozwiązanie kompletnie niepraktyczne. Po pierwsze dlatego, że pokoje w naszym mieszkaniach zwykle mają po kilka funkcji. I tutaj najlepszym przykładem będzie kuchnia. Aranżacja tego miejsca w mieszkaniu może być sporym wyzwaniem. Zwłaszcza gdy robicie to po raz pierwszy. Koniecznie zajrzyjcie do naszego tekstu „Aranżacja kuchni – praktyczne porady”.

 

Wróćmy do kwestii oświetlenia. W kuchni znajduje się kilka stref. Jedną z nich jest miejsce do przygotowywania posiłków. Wymaga ona dodatkowego oświetlenia. I to takiego które nie będzie zasłaniać miejsca w którym kroimy, szatkujemy itd. Tutaj najczęściej proponowanym i wykorzystywanym rozwiązaniem jest punkt świetlny znajdujący się bezpośrednio nad blatem roboczym.

 

Oświetlenie w kuchni spełnia przede wszystkim funkcję wspomagania bezpieczeństwa korzystania z tego pomieszczenia. A to właśnie w kuchni – statystycznie – zdarza się najwięcej wypadków. Dlatego tak ważne jest unikniecie aranżacyjnej wpadki związanej z rozmieszczeniem punktów świetlnych.

 

Niebezpieczna aranżacja łazienki

 

Wspomnieliśmy, że to w kuchni zdarza się najwięcej domowych wypadków. Ale łazienka w tej kwestii niewiele jej ustępuje. Na bezpieczeństwo w aranżacji tego pomieszczenia powinniście zwrócić szczególną uwagę, jeśli „na pokładzie” macie kilkuletnie pociechy.

 

Po pierwsze urządzając łazienkę w takiej sytuacji nieco mniejszą wagę przyłóżcie do kwestii estetycznych. Znaczy to mniej więcej tyle, żeby nie stawiać ich na pierwszym miejscu. Co to właściwie oznacza niebezpieczna aranżacja łazienki? Taka w której środki czystości są „na zewnątrz”. Łatwo dostępne dla dzieci.

 

Warto też zwrócić uwagę na materiały wykończeniowe w łazience. To miejsce w którym z racji sporej ilości wody może być ślisko. Dlatego tak istotne jest, aby podłoga miała odpowiedni „poziom” antypoślizgowości. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są płytki. Jednym z parametrów, które je opisują, jest właśnie wspomniana antypoślizgowość.

 

Miejscem w jakim również musimy zadbać o bezpieczeństwo jest strefa kąpielowa. Niezależnie od tego czy jest w niej wanna czy prysznic. W obu przypadkach przy pomocy pewnych rozwiązań można zwiększyć bezpieczeństwo domowników.

 

Pusty środek pomieszczenia

 

To częsty grzech aranżacyjny w naszym mieszkaniach. Uwielbiamy zastawiać ściany meblami, a pozostawiać środek pomieszczenia pustym. Po pierwsze przytłacza to wnętrza. W przypadku małego mieszkania to spory problem.

 

Po drugie takie rozstawienie mebli czyni aranżację nudną. A przecież chcemy aby nasze wnętrza wyglądały ciekawie i przyciągały wzrok. Dlatego właśnie radzimy odsunąć meble od ściany.

 

A na koniec jeszcze jedna sprawa. W jaki sposób aranżujecie okna w mieszkaniu? Zwracacie na to w ogóle uwagę? Częstym aranżacyjnym błędem (bo nie nazwiemy tego wpadką) jest zawieszenie na nich ciężkich i długich firan. Można powiedzieć, że zabierają one „tlen” pomieszczeniom. Dostępnych jest wiele rozwiązań przy pomocy których można stworzyć wiele ciekawych aranżacji właśni okien.

Artykuły

Jak urządzić pokój dla ucznia? Praktyczne wskazówki
wtorek, 3 sierpnia 2021

Jak urządzić pokój dla ucznia? Praktyczne wskazówki

Poradnik z którego dowiecie się na zwrócić uwagę przy zakupie biurka dla ucznia i jak podzielić jego pokój na strefy.
Jak szukać i kupić mieszkanie dla siebie – praktyczne wskazówki
sobota, 31 lipca 2021

Jak szukać i kupić mieszkanie dla siebie – praktyczne wskazówki

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat kupowania mieszkania. Porady, kwestie formalne itd.
Wynajem mieszkania rodzinie z dziećmi – poradnik dla właściciela
środa, 28 lipca 2021

Wynajem mieszkania rodzinie z dziećmi – poradnik dla właściciela

Z naszego poradnika dowiesz się w jaki sposób wybrać i przygotować nieruchomość pod wynajem dla rodziny z dzieckiem

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Aranżacyjne wpadki – nie rób tego w swoim domu
Ocena 4.87/5 na podstawie 230 Opinii.