Aranżacja kuchni. Praktyczne porady
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
czwartek, 18 czerwca 2020

Aranżacja kuchni. Praktyczne porady

Aranżacja kuchni. Praktyczne porady

To drugie po łazience pomieszczenie w którego urządzaniu chcemy Wam pomóc. Aranżacja kuchni powinna uwzględniać nie tylko kwestie estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalność i bezpieczeństwo. Poniżej znajdziecie praktyczne porady.

 

Aranżacja kuchni – przede wszystkim plan

 

Bez niego się nie obędzie. To znaczy oczywiście można, ale skutki będą opłakane. Po pierwsze z dużą dozą prawdopodobieństwa ucierpi na tym funkcjonalność. A korzystanie z kuchni, która „utrudnia” przygotowanie posiłków itd., to droga przez mękę. Codzienna dodajmy. Po drugie, jeśli nie przygotujecie wcześniej planu, problemem może być również bezpieczeństwo w tym pomieszczeniu. A aspekt ten jest niezwykle istotny.

 

Plan aranżacji kuchni to przede wszystkim uwzględnieni stref, które w tym miejscu mieszkania, muszą się znaleźć. Po drugie oczywiście rozmieszczenie mebli i sprzętów AGD w taki sposób, bo korzystanie z nich nie stanowiło problemu.

 

Tworząc plan aranżacji kuchni nie sposób „przejść” obojętnie obok jej wielkości. To jakim metrażem dysponujecie ma przecież ogromne przełożenie na to w jaki sposób urządzicie to pomieszczenie. Nowe budownictwo stawia przede wszystkim na otwarte kuchnie. Połączone z salonem. To oczywiście daje dużo większe możliwości. Jeśli chodzi o stare budownictwo, to często kawalerki mają podobne rozwiązania. Oczywiście dysponują one dużo mniejszym metrażem kuchni. Ale i mała powierzchnia pozwoli zaaranżować funkcjonalne miejsce do przygotowywania posiłków.

 

Jakie strefy w kuchni?

 

Już spieszymy z odpowiedzią. Jeśli zadalibyście takie pytanie projektantowi wnętrz to odpowiedź brzmiała by mniej następująco. Stref w kuchni powinno być pięć. Są to miejsca: przygotowywania, zapasów, zmywania, gotowania i przechowywania. I te pięć stref są zwyczajowo rozmieszczane w aranżacji kuchni.

 

Miejsce do zapasów powinno znajdować się blisko wejścia do tego pomieszczenia. Tak by łatwo chować zakupy. W tym miejscu zwykle chowa się takie produkty jak mąka, sól, cukier itd. Z kolei w strefie przygotowywania znajdują sztućce, naczynia, różnego rodzaju kuchenne akcesoria. I oczywiście garnki.

 

Strefa zmywania nie wymaga większego tłumaczenia. Kolejna część to miejsce przygotowywania posiłków. Bliski dostęp do zapasów, ale też sprzętów przy pomocy którego będzie je robić, zwiększa funkcjonalność kuchni. Strefa gotowania to w zasadzie najważniejsze miejsce w tym pomieszczeniu. Znajduje się oczywiście kuchenka. A, jeśli właśnie zastanawiacie się nad jej zakupem, to koniecznie zajrzyjcie do naszego poradnika.

 

Dobrze zaaranżowana kuchnia to odpowiednio rozplanowanie poszczególnych stref. W pewnym sensie powinny one utworzyć pewien ciąg (coś w rodzaju „taśmy produkcyjnej”) kolejnych działań związanych z przygotowywaniem posiłków.

 

Bezpieczeństwo w kuchni

 

Jest to bardzo ważna zasada, jaką należy się kierować przy aranżacji tego pomieszczenia. I to nie tylko w sytuacji, gdy macie dzieci. Chociaż to oczywiście w tej sytuacji, będzie to od Was wymagało większej uwagi.

 

Po pierwsze stabilność mebli. Dotyczy to zarówno szafek stojących, jak i tych wiszących. W przypadku tych ostatnich bardzo istotny jest dostosowanie odpowiednich elementów montażowych. Tworząc aranżację kuchni, zwróćcie też uwagę na… głowę. A dokładniej na to, aby w czasie korzystania z tego pomieszczenia nie dochodziło do „kolizji” z szafkami, drzwiczkami, lodówka itd.

 

Kolejna kwestia związana z bezpieczeństwem w kuchni, to podłoga. W tej części mieszkania musi być ona antypoślizgowa. Jedną z możliwości jest zrobienie z jej płytek gresowych. Spełniają one bowiem parametry dla tego pomieszczenia. Więcej o tym przeczytacie w naszym tekście „Przegląd płytek – najważniejsze parametry”.

 

Aranżacja kuchni – tych błędów unikaj

 

Jednym z nich jest umieszczenie lodówki przy oknie. To może powodować nagrzewanie tego sprzętu przez promienie słoneczne. Chyba nie musimy pisać, że negatywnie wpływa to na działanie lodówki.

 

Kolejnym błędem jest umieszczenie obok siebie lodówki i kuchenki. Ta ostatnia emituje ogromne pokłady ciepła. Lodówka w takiej sytuacji będzie musiała „zasilić” się dodatkową energią elektryczną, aby utrzymać odpowiednio niską temperaturę. Efekty bardzo szybko zobaczycie na rachunkach za prąd.

 

Kolejny błąd, który popełniany jest przede wszystkim przez posiadaczy dużych kuchni, to zbyt duże odległości między poszczególnymi sprzętami AGD. W takiej sytuacji przede wszystkim cierpi funkcjonalność tego pomieszczenia. A ta jak już wspominaliśmy jest jednym najważniejszych aspektów w tym miejscu mieszkania.

 

Na funkcjonalność w kuchni ma też wpływ wysokość blatów. Koniecznie powinna być ona dostosowana do osób, które będą z nich korzystały. Często popełnianym błędem jest umieszczenie blatów na zbyt niskiej wysokości.

 

Aranżując kuchnię pamiętajcie o tym, aby nie umieścić zlewozmywaka i kuchenki na dwóch przeciwległym stronach. Po pierwsze jest to kompletnie niefunkcjonalne rozwiązanie. Pomyślcie o przenoszeniu rozgrzanych garnków wymagających czyszczenia z jednego miejsca kuchni do drugiego. Po drugie cierpi na tym drugi najważniejszy aspekt związany z aranżacją tego pomieszczenia, czyli bezpieczeństwo.

 

Ostatnia kwestia, która ma niebagatelne znaczenie dla tego miejsca, to oświetlenie. I bardzo często przy jego planowaniu popełniane są błędy. Aranżując kuchni należy unikać stawiania tylko na jedno źródło światła. Na pewno dodatkowe oświetlenie powinno znajdować w strefie przygotowywania posiłków. Ważne też, aby nie było ono zbyt jaskrawe. Oczywiście nadmiernie ciemne oświetlenie to też poważny błąd. Miejsce jego umieszczenia ma ogromne znaczenie. Pamiętaj, że posiłki często będą przygotowywane, kiedy w kuchni jest mało naturalnego światła, albo po prostu wieczorem.

 

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Aranżacja kuchni. Praktyczne porady
Ocena 4.98/5 na podstawie 180 Opinii.